Site icon sekunde.lt

Ministerija: naminės degtinės gamyba ir prekyba gali būti įteisinta

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) pritaria siūlymui įteisinti naminės degtinės ir kitų silpnesnių, nei 65 laipsniai, tradicinių alkoholinių gėrimų gamybą ir vartojimą, tačiau prieš tai siūlo numatyti kontrolės bei kokybės užtikrinimo mechanizmus.

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) pritaria siūlymui įteisinti naminės degtinės ir kitų silpnesnių, nei 65 laipsniai, tradicinių alkoholinių gėrimų gamybą ir vartojimą, tačiau prieš tai siūlo numatyti kontrolės bei kokybės užtikrinimo mechanizmus.

Tokią Vyriausybės išvadą Seimui ŽŪM įregistravo penktadienį. Jos parlamentarai paprašė 2021 m. gruodį, kuomet šioms Alkoholio kontrolės įstatymo pataisoms buvo pritarta po pateikimo.

Grupė valdančiųjų ir opozicijos Seimo narių siūlo leisti 65 tūrio proc. alkoholio koncentracijos gėrimus ruošti, laikyti ir parduoti Lietuvos ūkininkų registre registruotiems ūkininkams, kurie teikia kaimo turizmo paslaugas bei kurie yra sertifikuoti kaip tradiciniai amatininkai.

Gėrimai būtų gaminami, laikomi, vartojami ir parduodami tik gėrimus pagaminusiam ūkininkui priklausančioje kaimo turizmo sodyboje. Gaminti būtų leidžiama iki 1 tūkst. litrų kasmet.

Pritardama inciatyvai ŽŪM kartu siūlo numatyti prievolę ūkininkams sudaryti sutartis su laboratorijomis, kurios tikrintų gaminamų gėrimų saugą ir kokybę ir išduotų tą patvirtinančius dokumentus.

Dar siūloma sukurti jų gamybos ir prekybos kontrolės mechanizmą bei „įvardyti už gamybos ir prekybos priežiūrą ir kontrolę atsakingas institucijas“.

Taip pat ministerija ragina tikslinti galiojančią mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais tvarką ir numatyti, kad alkoholinių gėrimų gamybos licencija ūkininkams suteiktų teisę užsiimti ir mažmenine jų prekyba. ŽŪM teigimu, tai leistų išvengti „nepagrįsto administracinės naštos didinimo“.

Kartu ŽŪM pastebi, jog kartu su šiuo prekybos naminiais alkoholiniais gėrimais atlaisvinimu, atitinkamai turi būti pakoreguotas Administracinių nusižengimų kodeksas, patikslinti alkoholio produktų pardavimo, įsigijimo, laikymo ir gabenimo reikalavimai, alkoholio reklamos sąvoka.

Toliau šios įstatymo pataisos bus svarstomos Seimo Ekonomikos komitete, taip pat papildomuose Sveikatos reikalų bei Kaimo reikalų komitetuose.

Pirminiame teisės akto projekte jo rengėjai siekė, kad įstatymas įsigaliotų nuo 2022 m. liepos 1 d. ŽŪM siūlymu naujoji tvarka galėtų pradėti veikti nuo 2024 m.

Pasak pataisų rengėjų, įvairių daugelyje Europos Sąjungos šalių leidžiama užsiimti tokių alkoholinių gėrimų gamyba, propaguojant vietinius, turinčius liaudiškas tradicijas, gėrimus.

Taip pat įstatymo pataisų autoriai siūlo įvertinti pavojų, kurį naminės degtinės nelegali ir nekontroliuojama gamyba kelia žmonių sveikatai ir gyvybei. Tikimasi, kad legalizavus naminės degtinės gamybą bus užtikrinta gamybos apimčių ir kokybės kontrolė.

Atsižvelgiant į tai, kad namų gamybos alkoholinius produktus bus galima gaminti ir pardavinėti tik kaimo turizmo sodybose ir tik tose, kurias yra įsteigę ūkininkai, manoma, kad tokių objektų bus labai nedaug ir juose bus galima užtikrinti griežtą kontrolę.

Platinti, skelbti, kopijuoti Eltos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško Eltos sutikimo draudžiama.

Exit mobile version