Diabetas yra lėtinė, sunki, visą gyvenimą trunkanti ir brangiai kainuojanti liga, sukelianti sunkias komplikacijas, daranti žalą šeimoms, valstybei ir visam pasauliui. Turbūt kiekvienas iš mūsų per mažai kreipiame dėmesį į mitybos režimą, per didelį svorį, mažą fizinį aktyvumą, nuolatinį stresą darbe ir namuose, nevengiame alkoholio vartojimo, retai lankomės pas šeimos gydytoją, todėl apie ligą pagalvojame per daug vėlai, kartais tik ištikus grėsmingoms komplikacijoms. O ir susirgus cukriniu diabetu pritrūksta laiko dažnai kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje, laikytis gydytojų rekomendacijų. Ištikus miokardo infarktui ar insultui negalime pasukti laiko atgal, tenka pratintis prie dar sudėtingesnio gyvenimo tempo ir režimo, kartais nebėra galimybių grįžti į aktyvų ir kūrybingą darbą, tęsti pradėtus užsiėmimus bendruomenės rateliuose. Taigi norint laiku nustatyti cukrinį diabetą svarbu žinoti ligos simptomus, reguliariai tikrintis gliukozės kiekį kraujyje, susirgus – kruopščiai stebėti ir kontroliuoti ligą.
Liga negaili nei vaikų, nei suaugusiųjų. Šiandien pasaulyje yra daugiau nei 366 mln. žmonių, sergančių diabetu. Prognozuojama, kad per 20 metų šis skaičius išaugs iki 550 mln. Diabetas ir gyvybei pavojingos jo komplikacijos tapo pasauline epidemija, kurią galime įveikti tik visi kartu – laiku atkreipus dėmesį į pirmuosius ligos simptomus, laiku atvykus pas gydytoją profilaktiniams tyrimams, o vėliau pas specialistą tinkamam gydymui parinkti. Žinoma, kad sergant diabetu gyvenimo trukmė sumažėja vidutiniškai 6 metais, o sergant diabetu ir įvykus miokardo infarktui – vidutiniškai 12 metų.
Cukrinis diabetas yra išeminės širdies ligos nepriklausomas rizikos veiksnys, kuris didina sergamumą ir mirtingumą 2–3 kartus. Tarp sergančiųjų miokardo infarktu kas trečiam diagnozuojamas cukrinis diabetas. Nepaisant šiuolaikinio gydymo metodų, miršta du kartus daugiau ligonių, kurie sirgo diabetu palyginti su nesirgusiaisiais šia liga. Cukrinis diabetas padidina širdies nepakankamumo riziką pasireiškus miokardo išemijai ir įvykus miokardo infarktui, taip pat yra neginčijamas aterotrombozės rizikos veiksnys, sustiprinantis žalingą hipertenzijos bei dislipidemijos poveikį kraujagyslėms. Todėl paskutiniais metais kreipiama daug dėmesio ne tik į glikemijos korekciją, bet ir į kitų gretutinių ligų gydymą, rizikos veiksnių mažinimą.
Profilaktika padėtų užbėgti ligai už akių. Norėtųsi, kad kiekvienas žmogus daugiau mankštintųsi, sportuotų kartu su visa šeima, nepriaugtų papildomų kilogramų, reguliariai ir tinkamai maitintųsi ir taip išvengtų cukrinio diabeto ir jo komplikacijų. Taip pat svarbu, kad sergantieji nesijaustų pasmerkti ar atsidūrę beviltiškoje situacijoje. Medicina nuolat ieško naujų galimybių ir tobulina jau sukurtus medikamentus, kuria naujas modernias vaistų grupes, kurios prieinamos ir mūsų šalyje. Išgydyti diabeto dar kol kas negalima, tačiau naujų vaistų eroje pacientui lengviau kontroliuoti apetitą, išlaikyti ar net sumažinti kūno svorį, rečiau ištinka gyvybei pavojingos hipoglikemijos, lėčiau atsiranda širdies ir kraujagyslių pažeidimai. Tiesa, kaip ir daugelyje pasaulio valstybių, ne visi naujieji vaistai yra kompensuojami valstybės lėšomis, tačiau pasitarus su gydytoju endokrinologu galima sužinoti galimybes ir rinktis labiausiai tinkamą vaistą ar vaistų derinį.
Taigi šią dieną pabūkime visi kartu, pagalvokime, kaip dar galėtume padėti patys sau, palengvinti šios sunkios ligos simptomus ir atitolinti komplikacijas. Diabeto pandemijos problema turi būti sprendžiama vieningai. Šioje srityje turėtų aktyviai bendradarbiauti visos suinteresuotos pusės: gydytojai, pacientai, valstybinių sveikatos apsaugos institucijų ir farmacijos įmonių atstovai. Veikiant kartu 2 tipo diabeto plitimą įmanoma sustabdyti. Taip pat galima užkirsti kelią daugybei kančių, kylančių dėl diabeto komplikacijų. Tinkamiausias sprendimas – ligos prevencija, efektyvus ir laiku paskirtas diabeto gydymas nuo pat jo diagnozės nustatymo. Visavertis gyvenimas teiks daug džiugių akimirkų, meilės ir šypsenų…
Komentarai
Visame pasaulyje, Norvegija ne išimtis, minima pasaulinė diabeto diena.Tai labai dažna liga, ir jos prevencijai skirta diena reikalinga apžvelgti jos pasekmes ir eigą.