P. Židonio nuotr.

Miesto vartai laukia geresnių laikų

Miesto vartai laukia geresnių laikų

Įvažas į Panevėžį žymintys riboženkliai skaičiuoja jau ketvirtą dešimtį ir galima juos pavadinti tik antireprezentacine vizitine kortele – aptrupėję bei apšiurę, nebeatitinkantys tikrųjų miesto ribų. Praėjusiais metais Savivaldybė buvo užsimojusi pakeisti pagrindinius riboženklius naujesniais ir modernesniais, tačiau iš trijų konkurse pasiūlytų variantų nė vienas netiko.

Sovietmečio palikimas

Dar prieš trejetą metų Aukštaitijos sostinė tapo pašaipų objektu, kai prie įvažos į miestą iš Šiaulių pusės išdygo didžiulis vieno prekybos giganto stendas, nustelbęs miesto riboženklį. Tąkart juokauta, kad Panevėžys keičia vardą. Prekybos centrui leidimą gigantiškai reklamai išdavę Savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus specialistai savo klaidų neįžvelgė ir tvirtino, kad tokie keistumai laikini – Panevėžio riboženklį žadėta netrukus atnaujinti ir perkelti tolėliau, ties tikrąja miesto riba.

Neatitiko miesto vizijos

Pernai skelbtas viešųjų pirkimų konkursas naujiems riboženkliams pastatyti baigėsi be rezultatų. Jį skelbdama, Savivaldybė buvo numačiusi 90 tūkst. eurų dviem riboženkliams pastatyti – ties įvažomis nuo Šiaulių bei Vilniaus ir Kauno pusės. Nors buvo pasiūlyti trys skirtingi variantai, komisijai netiko nė vienas. Pasak Panevėžio savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vyriausiosios specialistės Vitos Bubliauskaitės, tai, kas buvo pasiūlyta konkurso metu, visiškai neatitiko miesto vizijos. Konkurso sąlygose buvo akcentuota, kad laukiama vizualiai patrauklių, įdomių ir dėmesį atkreipiančių ženklų, kurie galėtų būti naudojami ir miesto informacijos sklaidai, pavyzdžiui, palikta galimybė sukurti aplikacijai, kurią būtų galima keisti. Buvo pageidaujama, kad miesto ribos ženklas būtų matomas ne tik dieną, bet ir apšviestas naktį, naudotų atsinaujinančius energijos šaltinius.

„Visi darbai buvo per daug griozdiški ar net neproporcingi. Todėl pirkimai buvo nutraukti net neatplėšus vokų su pasiūlytomis kainomis“, – sakė V. Bubliauskaitė.

Ateities klausimas

Po nepavykusio konkurso atsisakyta idėjos atnaujinti miesto riboženklius. Kada galėtų būti skelbiamas naujas konkursas, kol kas nežinia.

„Ankstesniame konkurse pateikti labai prasti pasiūlymai. Manome, kad miesto riboženkliai turėtų būti gerokai kuklesni, ne tokie griozdiški kaip dabar“, – kalbėjo V. Bubliauskaitė.

Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus dizaino specialistas Arvydas Narkevičius teigė, kad vienas iš variantų gali būti kiek didesnės miestą žyminčios lentelės, galbūt net apšviestos, bet tikrai ne tokie gremėzdiški riboženkliai, kokie stūkso dabar.

„Reikėtų atsisakyti tokios gigantomanijos. Juk važiuodami į kokį Paryžių tokių didelių riboženklių tikrai nepamatysite. Nė viena Europos šalis tokių monstrų nestatydavo, išskyrus Sovietų Sąjungos valstybes. Tai sovietinio paveldo palikimas“, – tvirtino A. Narkevičius.

Kada atsinaujinimo sulauks miesto riboženkliai, sunku atsakyti – artimiausiu metu lėšų tam nėra numatyta. Panevėžys nėra kažkuo išskirtinis – ir kiti miestai vis dar naudoja sovietmečiu statytus didžiulius riboženklius. Net Vilnius bei Kaunas atnaujino tik dalį jų.

„Daugelyje miestų stovi sovietmečiu statyti riboženkliai. Tais laikais buvo tokia praktika, bet dabar turime žiūrėti vakarietiškai. Kol kas naujo konkurso skelbti neplanuojame, nes dabar yra svarbesnių darbų, kuriems reikalingos investicijos. Riboženkliai – ateities klausimas. Juk ir Roma nebuvo per dieną pastatyta“, – sakė A. Narkevičius.

Nesėkmingi bandymai

Idėja atnaujinti penkias įvažiavimo į miestą vietas – riboženklius kilo dar prieš trylika metų, mat sovietmečiu statyti savotiški miesto tapatybės ženklai nebeatliko nei reprezentacinių, nei ribų žymėjimo funkcijų – per tą laiką Aukštaitijos sostinė gerokai išsiplėtė. Nors 2007-aisiais skelbto konkurso metu buvo pasiūlytos keturios idėjos, komisija ir tada įvertino, jog nė viena jų neatspindi miesto savitumo. Pastatyti naujus riboženklius dar kartą pabandyta 2009-aisiais. Konkurso nugalėtojui buvo pažadėta 10 tūkstančių litų premija, tačiau ir tąkart sudominusio projekto neatsirado.

Tad ir toliau atvykstančiuosius į Panevėžį nuo Šiaulių pusės pasitinka betoninės plokštės su užrašytu miesto vardu, nuo Vilniaus – tik paprastas kelio ženklas su užrašu. Masyvūs riboženkliai įrengti ir nuo Velžio, Piniavos bei Vaivadų pusių. Miesto vartus žymintys ženklai su užrašu „Panevėžys“ pastatyti dar apie 1985-uosius. Jų autorius – architektas Juozas Kublickas, tas pats, kuris suprojektavęs ir Panevėžio santuokų rūmus.

Komentarai

  • Nors perdažykite.
    Raides – šviesą atspindinčiais dažais.

  • Tarp buvusių projektų tikrai yra geras. Nebeišsidirbinėkit kaip boba su gelda. Reikia daryti. NESTABDOM!

  • labai gerai atrodo esami zenklai ir santakos rumai patrauklus pagarba architektui

  • Postsovietinėje erdvėje tik rasite grandiozinius miestų ženklus. Vakarų Europoje, be jokio skirtumo, ar tai bus Roma, ar Atėnai, ar Liuksemburgas, miestų ribas žymi tik paprasti kelio ženklai su miesto pavadinimu.
    Kada sovietiškumo reliktų nebeliks mūsų mentalitete? Gal kada nors nebeašarosime dėl gigantomatiškųjų statulų ant Žaliojo tilto ar Cvirkos paminklo? Gal kada nors ir Laisvės nebetapatinsime su monumentu? Tai už Vytį ar bunkerį 🙂

  • Bent architekto Juozo Skublicko pavardę galėtumėte teisingai parašyti.

  • Tai kam skelbiat konkursą, jeigu neapsisprendžiat ar reikia, ar nereikia. Kažin ar kas nors dar dalyvaus konkursuose, jeigu taip tyčiojatės iš žmonių. Tiesa, jums konkurso ir nereikia, palaukit gal kas nors riboženklius padovanos.

Rodyti visus komentarus (6)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų