Prieš keletą metų vienas iš iniciatorių į šią vietą sugrąžinti istorinį laikrodį Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos darbuotojas Arnoldas Simėnas sako kasdien pro jį pravažiuojantis, bet kad rodyklės sustojusios, sužinojęs tik iš sūnaus.
Dabar ir patį vis suklaidina netikslus laikas.
Jo žiniomis, laikrodis neveikia jau kone metus. A. Simėnas svarsto, kad galbūt tiesiog baigėsi jo akumuliatoriaus tarnavimo laikas.
O Miesto infrastruktūros skyrių informacija apie neveikiantį laikrodį pasiekė tik praėjusį penktadienį.
Jo specialisto Arvydo Šato teigimu, bus aiškinamasi, kas nutiko ir ką galima padaryti, kad istorinis akcentas vėl tiksėtų.
Šį laikrodį, kabantį ant istorinio telegrafo stulpo, Lietuvos valstybės šimtmečio proga 2018 metais miestui dovanojo mecenatas, verslininkas Arūnas Povilas Paliulis.
Jo manymu, laikrodis šiai vietai sugrąžino išskirtinę dvasią ir svarbą.
Jį Panevėžiui pagamino garsiausi Didžiosios Britanijos laikrodžių meistrai.
Miesto Savivaldybė tuomet atliko techninius darbus – estetiškai sutvarkė stulpą, atvedė elektrą, surengė pakabinimo ceremoniją.
A. P. Paliulis „Sekundei“ yra pasakojęs, kad valstybės šimtmetį norėta paminėti prasmingai ir originaliai – ką nors padovanoti miestui.
Svarstyti įvairūs variantai – nuo koncertų ir kitų renginių.
Visgi apsispręsta, kad miestui bus dovanojama seniai panevėžiečių galvose brendusi idėja – laikrodis, istorinėje jo vietoje, Respublikos ir Vasario 16-os gatvių sankryžoje, kuris skaičiuotų naujo šimtmečio laiką.
Dar tarpukariu čia kabėjęs laikrodis sovietmečiu buvo nuimtas neva kaip sugedęs ir nebetaisytinas.
Paieškos, kas galėtų pagaminti išskirtinį laikrodį Panevėžiui, nebuvo paprastos.
Kreiptasi į Italijos laikrodininkus, kurių darbų yra ir Vilniaus senamiestyje, bet jie būtų nespėję iki šaliai svarbios datos.
Gamintojų ieškota ir Šveicarijoje.
Viliojamų pasiūlymų buvo gauta ir iš Amerikos, tačiau teko atsisakyti, mat jie neturėjo savo atstovybės Europoje, tad sugedus laikrodžiui būtų kilę sunkumų jį sutaisyti.
Galiausiai pasirinkti britų gamintojai, kurie specializuojasi istorinių, reprezentatyvių laikrodžių gamybos srityje.
Panevėžio akcentu tapęs laikrodis nėra tiksli senojo kopija, bet labai panaši.
Jis atidengtas ir pašventintas 2018-ųjų vasario 16-ąją.