Site icon sekunde.lt

Miestiečių šiukšlės iškeliauja rajonui

Panevėžio miesto savivaldybė Berčiūnuose turi gražią, itin panevėžiečių pamėgtą poilsio zoną. Prieš kelias dienas joje vaikštinėję miestiečiai nufotografavo vietos kurortinio pušyno „įžymybę“ – tris pilnutėlius Berčiūnų ateitininkų stovyklos konteinerius.

Panevėžio miesto savivaldybė Berčiūnuose turi gražią, itin panevėžiečių pamėgtą poilsio zoną. Joje vaikštinėję miestiečiai nufotografavo vietos kurortinio pušyno „įžymybę“ – tris pilnutėlius Berčiūnų ateitininkų stovyklos konteinerius.

Greta jų peizažą paįvairino ir vienkartiniais kavos puodeliais apkrautas gėlynas.

 Mažai kultūros

Berčiūnų kaimo bendruomenė guodžiasi, kad jų kurortas seniai toks apleistas ir retai sutvarkomas. Kaip aiškina bendruomenės pirmininkė Jolita Verikienė, teritorija prieš bažnyčią dar yra kaimo, o pati bažnyčia jau stovi mieste ir už jos esantis pušynas taip pat yra miesto.

„Kiek galime, tvarkomės savo jėgomis, bet kultūros mažai, – neslepia apmaudo J. Verikienė. – Atvažiuoja, išmėto vienkartinius kavos puodelius, kitas šiukšles – nesugeba į šiukšliadėžę išmesti. Kartais net atveža išmesti šiukšlių maišus. Bėda didžiulė.“

Konteinerių nebeužtenka

Kad šiukšlių kiekis priklauso nuo lankytojų skaičiaus, anot J. Verikienės, abejonių nėra. Problemos mastai ypač išauga vasarą, kai sušilus orams poilsiautojai pradeda traukti prie Sanžilės. Tik tuomet, kai dėl karantino buvo draudžiama keliauti tarp žiedinių savivaldybių, atvažiuojančiųjų į Berčiūnus praktiškai nebuvo.

„Bet atlaisvino karantino apribojimus, ir nuo pat pirmos dienos aikštelė prie pušyno vėl pilna automobilių“, – sako bendruomenės pirmininkė.

Nors poilsiautojai Berčiūnuose visada laukiami, ne kiekvienas jų, J. Verikienės apgailestavimu, susipranta išsivežti savo šiukšles. Tad trys rajonui priklausantys šiukšlių konteineriai beveik nuolat būna pilni, o daugiau jų pastatyti esą neįmanoma.

„Buvo mintis, kad pirmiausia reikėtų pradėti nuo miesto parkų ir judėti toliau, tad Berčiūnai irgi laukia savo eilės.“
T. Jukna

Galbūt šalia kelio reikėtų įrengti papildomų šiukšliadėžių, tačiau tą padaryti ne taip paprasta, tikina J. Verikienė. Viskas, kaip ir berčiūniečių svarstytos vaizdo stebėjimo kameros šiukšlintojams atgrasyti, remiasi į lėšas. Nebent miesto Savivaldybė irgi pastatytų konteinerių – pirmininkės pastebėjimu, kol kas savo jėgomis besitvarkantys berčiūniečiai rajono teritoriją išlaiko tvarkingesnę nei miestas savąją.

„Reikėtų, kad prisijungtų ir miesto bendruomenė, – mano ji. – Juolab kad tiek daug panevėžiečių pamėgę Berčiūnus ir čia leidžia laiką.“

Moka už kitų atliekas

Berčiūnų ateitininkų stovyklos vadovas Artūras Stambrauskas irgi neneigia: į kurortą važiuoja ne tik miestiečiai, bet ir šiukšlės. Direktorius sako pats atvykęs į darbą rinkdavęs jas ir mesdavęs į konteinerius, tačiau dabar stovykloje nebūnantis kiekvieną dieną.

„Vasarą darbuotojai apeina „garbės ratuką“ ir aptvarko stovyklos teritoriją. Bet žiemą, per karantiną mūsų judėjimo laisvė irgi apribota“, – aiškina A. Stambrauskas.

Jo teigimu, yra senas susitarimas su miesto Savivaldybe, kad stovykla pati prižiūri savo teritoriją. Tačiau nuo 1992 metų, kai toks susitarimas įsigaliojo, lankytojų Berčiūnuose srautas smarkiai išaugo.

Vaizdingų Berčiūnų kurortinio pušyno „įžymybės“ – pilnutėliai atliekų konteineriai ir greta jų peizažą paįvairinantis vienkartiniais kavos puodeliais apkrautas gėlynas. P. Židonio nuotr.

A. Stambrauskas svarsto, kad reikėtų greitu laiku susėsti su miesto Savivaldybės valdininkais prie bendro stalo ir iš naujo aptarti, kas poilsiautojų paliekamas šiukšles turėtų tvarkyti. Mat dabar Berčiūnų ateitininkų stovykla pati moka už atliekų išvežimą. Anksčiau ji galėdavusi konteinerius užsisakyti tik sezono metu, bet įsigaliojus naujai tvarkai turi mokėti visus metus ir pagal stovyklavietėje esančių namukų kvadratūrą.

Skundai skrieja į abi puses

A. Stambrausko nuomone, būtų verta su miesto Savivaldybe pasišnekėti ir apie nuimtus kelio ženklus, draudusius automobilių eismą pušyno teritorijoje. Pasak ateitininkų stovyklos direktoriaus, sezono metu, kai stovykloje vieši vaikai, be kelio ženklų būtų pavojinga.

„Dabar ši vieta tapo tranzitine apvažiuoti tvarkomą viaduką“, – sako direktorius.

Padidėjusiu automobilių srautu, A. Stambrausko teigimu, jau skundėsi ir į Berčiūnus užsukantys sportuoti ar pasivaikščioti lankytojai. Be to, ratuoti svečiai dar labiau augina šiukšlių kalnus: prie liūdnai pagarsėjusių konteinerių pradėjo rikiuotis ne tik kavos puodeliai, bet ir tušti alkoholinių gėrimų buteliai.

„Teisės atžvilgiu negaliu net papriekaištauti jiems, kodėl čia įvažiavo, – sudrausminti nėra pagrindo“, – gūžteli direktorius.

Tiesa, pati stovykla taip pat ne kartą yra sulaukusi skundų, pasiekusių net Savivaldybę. Ypač akį rėžė daug metų jos teritorijoje netvarkyta gaisravietė. A. Stambrauskas tvirtina, jog, kiek buvo liepta, gaisravietę jie aptvarkė. O nulūžusius medžius žada sutvarkyti, kai tik nutirps visas sniegas.

Laukia savo eilės

Panevėžio miesto savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėja Daiva Svirelienė sako, kad 2019-aisiais Berčiūnų ateitininkų stovykla irgi buvo užkliuvusi specialistams. Tų metų sausį atlikus patikrinimą, teritorijoje rastas neprižiūrimas sklypas. Kadangi buvo ne sezono metas, tik surašytas informacinis raštas su nurodymu susitvarkyti.

Panevėžio savivaldybė teigia turinti planų ateityje imtis ir Berčiūnų pušyno sutvarkymo. P. Židonio nuotr.

O štai skundų dėl miestui priklausančios teritorijos Berčiūnuose, Savivaldybės patikinimu, nebuvo.

Miesto infrastruktūros skyriaus specialistė Vilija Gylienė sako, kad ir sniegas valomas, ir kiekvienais metais (išskyrus, dėl suprantamų priežasčių, praėjusiuosius) „Darom“ metu teritorija sutvarkoma. Bet šiukšlių konteinerių miesto Savivaldybė Berčiūnuose niekada neturėjo – ten net nėra patvirtintų konteinerių aikštelių. Todėl, V. Gylienės teigimu, teks vykti į vietą ir apžiūrėti, kokia situacija ir kaip ją būtų galima pagerinti. Anot jos, yra vilčių, jog viena gražesnių teritorijų Panevėžio pašonėje ateityje atgims ir trauks dar daugiau lankytojų.

Panevėžio miesto administracijos direktoriaus Tomo Juknos tvirtinimu, turima ketinimų naujame ES struktūrinių fondų finansavimo periode ieškoti galimybių šiai didelės žmonių traukos vietai tvarkyti – jei tik bus skirta priemonių viešųjų erdvių tvarkymui, jomis Savivaldybė pasinaudos.

„Turime ne vieną tokią erdvę. Buvo mintis, kad pirmiausia reikėtų pradėti nuo miesto parkų ir judėti toliau, tad Berčiūnai irgi laukia savo eilės“, – patikino T. Jukna.

Exit mobile version