Tiek Panevėžio mieste, tiek ir rajone jau dabar šviečia ne visi gatvės šviestuvai arba jie išjungiami gerokai anksčiau.
Biudžetinėms įstaigoms duotos užduotys dar labiau taupyti šilumą. Tačiau tiek miesto, tiek rajono savivaldybių administracijų vadovai tikina: gyventojų saugumo ir sveikatos sąskaita nebus rizikuojama. Mokyklose neteks sėdėti su striukėmis ar dirbti nuotoliniu būdu.
Panevėžio savivaldybės administracijos direktoriaus Tomo Juknos teigimu, apie energetinių resursų taupymą iš biudžeto išlaikomose įstaigose ne tik galvojama, bet ir nuolat dirbama tuo klausimu: investuojama į visuomeninių pastatų renovaciją ar atnaujinimą, modernizuojami įstaigų šilumos punktai. Dėl energetikos krizės taupymas tapo dar aktualesnis.
„Visų biudžetinių įstaigų vadovai dar ir šią savaitę buvo informuoti, kad kai įstaiga nedirbs, turės būti greitai reaguojama ir nuo pat pirmos minutės šilumos energija sumažinama iki minimalių normų. Bet tikrai nebus tokių drastiškų dalykų kaip baseinų išleidimas ar būrelių ribojimas“, – patikino T. Jukna.
Jau nuo pirmadienio visuose miesto lopšeliuose-darželiuose turėtų pradėti šilti radiatoriai.
Maždaug 90 proc. ikimokyklinio ugdymo įstaigų patalpų temperatūra jau yra mažesnė, nei leidžia higienos normos. Kokia situacija mokyklose, informacija dar renkama.
O gydymo ir slaugos įstaigų vadovai galės patys nuspręsti, kada pradėti šildyti patalpas. Daugiabučiuose namuose radiatoriai turėtų pradėti šilti tuomet, kai tris dienas lauko temperatūra laikysis žemesnė nei dešimt laipsnių.
„Net ir paskelbus oficialią šildymo sezono pradžią daugiabučių bendrijos pačios gali nuspręsti, ar jau reikia šildyti patalpas, ar dar nori palaukti. Šildymo sezono paskelbimas tik rodo, kad nuo šios dienos gyventojai gali gauti šildymo kompensacijas, bet tikrai nereiškia, kad privalo įsijungti šildymą. Tikrai ne Savivaldybė sprendžia, kada gyventojų butuose pradės šilti radiatoriai. Mes tik galime įsikišti tuo atveju, jeigu būtų gyventojų skundų, kad butuose žemesnė temperatūra, nei numato higienos normos“, – kalbėjo T. Jukna.
Sutaupyti daugiausia elektros energijos Panevėžio savivaldybė tikisi modernizavus praktiškai visą miesto apšvietimą.
Aukštaitijos sostinės gatvėse jau dygsta naujos šviestuvų atramos. Planuojama per metus apšvietimą pakeisti visame mieste.
Pasak T. Juknos, maždaug 5 mln. siekiančios investicijos turėtų atsipirkti labai greitai. Senas netaupias ir gana dažnai gendančias natrio lempas pakeis gerokai ekonomiškesnės LED lempos – tai padės biudžetui sutaupyti iki 60 proc. dabar suvartojamos elektros energijos.
Įdiegus naują sistemą LED šviestuvai tamsiuoju paros metu, kai nėra eismo, pritems patys. Bus įdiegta apšvietimo ir stebėsenos sistema – nuotoliniu būdu bus galima valdyti kiekvieną šviestuvą atskirai.
„Rezultato dar reikės palaukti apie metus, bet elektros kainoms taip kopiant į viršų, ši investicija labai greitai atsipirks. O ir apšvietimo kokybė bus nepalyginamai geresnė“, – tvirtina T. Jukna.
Kadangi šviestuvus išmaniaisiais planuojama pakeisti per metus, pasak direktoriaus, į senuosius investuoti būtų visiškai netikslinga.
Todėl dabar taupoma nepagrindinėse gatvėse naktį išjungiant kas antrą šviestuvą, taip pat šiek tiek anksčiau šviestuvus išjungiant ryte ir vėliau įjungiant vakare.
Visgi, anot T. Juknos, pagrindiniai pėsčiųjų takai, gatvės ir perėjos tikrai bus apšviestos ne prasčiau nei iki šiol.
„Taupyti būtų galima ir daugiau, bet pasekmės gali būti labai skaudžios. Todėl taupyti reikia protingai“, – sako administracijos vadovas.
Panevėžio rajono savivaldybėje trečiadienį vykusiame biudžetinių įstaigų vadovų susitikime taip pat mokyta, kaip taupyti šilumą ir elektrą.
Pasak Panevėžio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Eugenijaus Lunskio, sutarta, kad visos biudžetinės įstaigos elektros kilovatvalandžių negalės sunaudoti daugiau nei pernai. O šildymą teks primažinti – įstaigų vadovams nurodyta sutaupyti bent 10 proc. šilumos energijos, skaičiuojant nuo ankstesnių dviejų metų vidurkio.
„Skaičiuojame, kad per sezoną būtų galima sutaupyti apie 200–250 tūkst. eurų. Ar pavyks, sunku pasakyti, labai daug priklausys nuo to, kokia bus žiema“, – sakė E. Lunskis.
Tokie taupymo reikalavimai yra keliami visoms be išimties rajono biudžetinėms įstaigoms – švietimo, kultūros, socialinėms.
„Vadovai gavo aiškias užduotis. Šilumininkai sako, kad sutaupyti bent 10 proc. šilumos energijos nėra neįveikiama užduotis“, – komentavo E. Lunskis.
Teisės aktais įtvirtinti būtinybę taupyti, anot administracijos vadovo, būtina, nes vis dar pasitaiko atvejų, kai šilumos ir elektros energijos ūkis tvarkomas neefektyviai.
„Matome, kad dėl kažkokių priežasčių auga ne tik sąskaitos už šildymą ir elektrą, bet ir suvartojamų kilovatvalandžių skaičius, todėl įstaigų vadovams formuojame aiškias taupymo užduotis. Norėtume, kad tokio varianto, kai vienas šildymo būdas keičiamas kitu, pavyzdžiui, patalpose sumažinus centralizuotai tiekiamą šilumą, pasišildoma elektra, taip pat nebūtų“, – teigė E. Lunskis.
Pasak E. Lunskio, matoma, kad kai kurios Panevėžio rajono biudžetinės įstaigos neišnaudoja visų galimybių sumažinti suvartojamos šilumos ir elektros energijos.
„Kai kurioms yra kur pasitempti ir sutaupyti, pradedant optimaliu temperatūros režimu ir langų uždarymu. Nebus taip, kad netaupančiuosius bausime, net jeigu nebus įgyvendintos iškeltos metinės užduotys, tikrai racionaliai vertinsime kiekvieną situaciją. Reikia suprasti, kad savivaldybės biudžeto galimybės nėra begalinės“, – perspėjo E. Lunskis.
Panevėžio rajono savivaldybė nusiteikusi taupyti ir šviesos kaimuose sąskaita.
Administracijos direktoriaus teigimu, šiemet dalyje priemiestinių gyvenviečių gatvių apšvietimas įjungtas savaite vėliau. Taip pat šviestuvai jose švies viena valanda trumpiau.
E. Lunskis prasitaria, jog tokie taupymo metodai – dar ne pabaiga.
„Skaičiuojame ir vertiname, kokių dar taupymo priemonių galime imtis“, – teigė direktorius.