Nors oficiali visuotinės talkos diena – šeštadienis, nemažai organizacijų, įstaigų, bendruomenių švarinimo darbus pradėjo jau nuo antradienio. Po talkos buvo surinkta ir išvežta šimtai kilogramų šiukšlių, tačiau vis dar liko plotų, kurie per šią akciją nebuvo paliesti. Kaip sakė akcijos „Darom“ koordinatorė mieste Vilija Gylienė, iš 45 taškų sutvarkytos buvo 29 vietos. Moteris svarsto, kad kai kurios vietos nesulaukia tvarkdarių tik todėl, kad yra gerokai tolėliau nuo miesto. Tad Savivaldybė pati turės organizuoti šių teritorijų tvarkymą. Tiesa, nemažai gyventojų į akciją „Darom“ įsitraukė savarankiškai, niekur net nesiregistruodami – dažniausiai tvarkėsi teritorijas aplink savo gyvenamuosius namus.
„Ši akcija sąmoningumo tikrai prideda, džiugu matyti, kad žmonių, kurie renka kitų išmestas šiukšles, kasmet gausu. Tik gaila, kad atliekas renka ne tie, kurie jas meta. Norėtųsi, kad būtų atvirkščiai. Jeigu patiems tektų surinkti, gal ir ranka nekiltų mesti“, – sako V. Gylienė.
Šeštadienio rytą į talką rinkosi ir Panevėžio savivaldybės darbuotojai, kai kurie jų atskubėjo su savo atžalomis. Miesto meras Rytis Mykolas Račkauskas, klasikinius batus pakeitęs į guminius, kartu su kolegomis šiukšles rinko prie Ekrano marių. Kaip sakė meras, tokią gražią dieną vienas malonumas būti gamtoje. Be to, tai puiki galimybė kolegoms pabendrauti neformalioje darbo aplinkoje. O rezultatu džiaugsis visi miestiečiai.
„Tokia savanorystė – pilietiškumo pasireiškimas. Nors žmonių vidinė kultūra, kaip ir ekologinis supratimas, auga, tačiau poreikis kiekvieną pavasarį apsitvarkyti visada išliks. Ši akcija prisideda ne tik prie miesto gražinimo, bet ir bendruomeniškumo, santykio su savo miestu atradimo“, – mano R. M. Račkauskas.
Administracijos direktoriaus pavaduotojas Tomas Jukna tiki, kad gal kada nors išauš diena, kai per akciją „Darom“ pilietiški žmonės rinks ne šiukšles, o gamtoje rengs piknikus. Jaunoji karta aktyviai įsitraukia į šią akciją, tad bent jau jie bus atsakingesni už aplinką, kurioje gyvena.
„Galbūt kada išmoksime tvarkyti atliekas ir nemėtyti jų bet kur. Požiūris į gamtą jau dabar po truputį keičiasi, juk bendram labui – gražesniam miestui pasitarnauti yra labai šaunu“, – sakė T. Jukna.
Apsiginklavusių šluotomis, grėbliais ir maišais, buvo pilna ne tik parkuose, skveruose, bet ir kapinėse – panevėžiečiai tvarkė Stačiatikių bei Senąsias miesto kapinaites. Akcijos „Darom“ dalyviai sakė, kad jaučia pareigą sutvarkyti tas amžinojo poilsio vietas, kur daugybė neprižiūrimų kapelių – daugelio čia palaidotų artimųjų jau taip pat nebėra gyvų. Senosiose miesto kapinėse sutikta Marija atviravo, kad šią vietą tvarkanti jau ne pirmus metus. Savanoriai renka ne tik šiukšles, grėbia lapus, bet ir aptvarko jau nuo laiko išvirtusius paminklus ir tvoreles. Tiesa, ne visi nuvirtę sunkūs paminklai – moteriškoms jėgoms.
„Oras geras, vienas malonumas pasidarbuoti lauke. O kartu jaučiu ir pareigą sutvarkyti kapelius, kurių niekas neprižiūri. Liūdna, kad žmonės prie savo namų tvarkosi ir nemėto šiukšlių, bet visuomeninių erdvių dar nelabai saugo. Žmonės turi suprasti, kad nuo jų pačių priklauso, kokioje aplinkoje gyvename“, – sako akcijos „Darom“ dalyvė.
Panevėžiečiai darbavosi ir po vandeniu – narų entuziastų būrelis šiukšles rinko iš Nevėžio upės dugno. Šalia Smėlynės gatvės tilto nardęs Otonas atviravo, kad nardymui aplinkybės nelabai buvo palankios – dėl kylančio dumblo buvo itin prastas matomumas. Tačiau narai iškėlė nemažai „turto“: stiklinių butelių, skardinių, plastiko maišelių. Ankstesniais metais narams pavyko iš upės dugno ištraukti ir prekybos centro vežimėlių, kelių eismo ženklų, auksinių žiedų ir net pistoletą.
„Dumblo per du sprindžius, tad vanduo labai neskaidrus. Šiukšlių mažiau, bet gal nunešė potvynis. Pagrinde vien buteliai ir plastikiniai maišeliai“, – pastebi naras.
Po talkos mieste darbo turėjo ir atliekų surinkėjai. Kaip sakė „Panevėžio specialusis autotransportas“ darbų koordinatorius Sigitas Vainauskas, praktika rodo, kad jeigu tik po švarinimosi akcijos paliekami maišai, kažkas juos išspardo, išdrasko, maišų turinys pasklinda nemažoje teritorijoje, tad gaunasi dvigubas darbas.
„Nežinau, kas taip darbuojasi, gal benamiai, o gal jaunimas, bet stengiamės visas atliekas surinkti iš karto. Problema, kad atliekas sąvartynas priims tik pirmadienį, tad mums tenka pasukti galvą, kur tokį kiekį atliekų sandėliuoti“, – pripažįsta S. Vainauskas.
Akcija „Darom“ neaplenkė ir Panevėžio rajono. Jau penktadienio popietę rajono Savivaldybės administracijos darbuotojai grėbliais ir šluotomis mosavo Bistrampolio dvaro parke. Kaip sakė rajono vicemeras Antanas Pocius, Savivaldybė nors ir nedidelė, bet yra šio gražaus dvaro dalininkė, todėl nors taip nori prisidėti prie šios vietos gražinimo.
„Pasirodo, yra dar vietų, kur reikia mūsų pagalbos. Esame nors nedideli, bet vis dėl to akcininkai, mums rūpi, kad ten būtų viskas sutvarkyta. Kiekvienas šeštadienį darbuosis savo kaimeliuose ir gyvenvietėse, tad penktadienio vakarą nusprendėme padirbėti čia“, – pasakojo A. Pocius.
Rajono savivaldybės ekologė, Architektūros skyriaus vyriausioji specialistė Sigita Biveinienė sakė, kad tokios pavasarinės talkos, susibūrimai reikalingi. Smagu girdėti, kad dalis bendruomenių ir seniūnijų, net nelaukdamos vieningos „Darom“ dienos, imasi tvarkytis savo aplinką. Visose seniūnijose, kiekviename kaime yra, kur ir ką tvarkyti. Rajono geroji praktika, kad yra ne tik, kas šiukšles renka, bet ir kas jas nemokamai išveža.
„Vietų pasireikšti tikrai yra. Dar nesame tiek išprusę ir paaugę, kad mums ta akcija nebūtų reikalinga“, – įsitikinusi S. Biveinienė
„Darom“ projektų vadovė Austė Juozapaitytė pastebinti, kad nors talkininkų skaičius kasmet auga, surenkamų šiukšlių kiekiai mažėja. Jeigu 2016 metais buvo surinkta 3 tūkst., tai 2017 m. – 2 tūkstančiai tonų atliekų. Pastebima, kad kinta ir pats atliekų pobūdis. Pirmaisiais akcijos metais daugiausia buvo surinkta stambiagabaričių atliekų – nuo lovų iki šaldytuvų, jas dabar keičia plastikas – plastikiniai maišeliai, kavos puodeliai, kurie nėra perdirbami ir jų daugėja.
„Gal dėl to, kad atsirado daugiau surinkimo punktų, kur galima atvežti šias atliekas, o gal žmonės darosi sąmoningesni. Džiugu tai, kad įvedus taromatų sistemą, praktiškai nebeliko plastikinių butelių bei skardinių“, – pastebi A. Juozapaitytė.
Jeigu miestai ir gyvenvietės švarėja, šiukšlių vis dar gana nemažai tose vietose, kurios nėra lengvai prieinamos. Deja, vis dar opi problema – pamiškėse ar paupiuose išmetamos padangos. Tokia pati tendencija stebima ir kitose Baltijos šalyse. Per šių metų „Darom“ akciją buvo siekiama atkreipti dėmesį ir į pavojingų bei toksinių medžiagų tinkamą tvarkymą. Taškuose buvo specialūs atskiri balti maišai, į kuriuos gyventojai galėjo mesti rastas ar iš namų atneštas senas baterijas.
„Mes norėtume, kad tokios akcijos iš viso nereikėtų, kad visi visada susirinktų ir surūšiuotų šiukšles, o „Darom“ taptų pavasario pikniku“, – šypsosi A. Juozapaitytė.
FAKTAI
Idėja rengti akciją „Darom“ kilo Estijos savanorių grupei. Jiems 2008 m. pavyko į Estijos miškus ir laukus sukviesti daugiau nei 50 tūkst. savanorių ir per vieną dieną surinkti apie 10 tūkst. tonų šiukšlių (200 kilogramų vienam akcijos dalyviui).
Tais pačiais metais Lietuvoje prie gamtos švarinimo prisidėjo apie kelis tūkstančius savanorių. Akcija „Darom“ tapo kasmetine ir pritraukia vis daugiau švarios gamtos entuziastų. Per dešimt veiklos metų akcijose dalyvavo daugiau kaip 1 mln. žmonių ir bendromis jėgomis surinkta apie 40 000 tonų atliekų. Pernai akcija „Darom“ įvyko daugiau nei 2 tūkst. surinkimo taškuose, akcijoje dalyvavo virš 140 tūkst. žmonių.
Akcija pradėta rengti ir kitose šalyse: Latvijoje, Slovėnijoje, Portugalijoje, Brazilijoje, Indijoje, Rusijoje, Ukrainoje, Moldovoje ir kitur.
Akcija „Darom“ pagrįsta savanorių iniciatyva sutvarkyti aplinką, tačiau prie jos prisideda tiek komunalinės bendrovės, tiek privatus verslas, padedantis išgabenti surinktas atliekas, aprūpinti akcijos dalyvius maišais.
Komentarai
tokiems zmonems.Tai labai grazi akcija,dekingi jiems.