Site icon sekunde.lt

#MeToo atbalsiai: ES raginama kovoti su seksualiniu priekabiavimu

#MeToo judėjimas sulaukia ir EP narių dėmesio (SCANPIX nuotr.)

Holivudo prodiuserio Harvey Weinsteino seksualinio priekabiavimo skandalas, sukėlęs #MeToo judėjimą ir paskatinęs daugiau kalbėti apie nederamą seksualinį elgesį, atkreipė ir europarlamentarų dėmesį. Jau kitą savaitę Europos Parlamentas (EP) balsuos dėl pasiūlymo, kaip užkirsti kelią seksualiniam priekabiavimui ir bauginimui.

Lietuvos europarlamentarės Vilijos Blinkevičiūtės (S&D politinė grupė) vadovaujamo EP Moterų teisių ir lyčių lygybės (FEMM) komiteto parengtame pasiūlyme dėl rezoliucijos pastebima, kad seksualinis priekabiavimas ir bauginimas yra vienos iš kraštutinių, tačiau plačiai paplitusių diskriminacijos formų dėl lyties. Dažniausiai dėl to kenčia būtent moterys – jos sudaro 90 proc. aukų.

ES Pagrindinių teisių agentūros (FRA) atlikto tyrimo „Smurtas prieš moteris“ duomenimis, trečdalis suaugusių moterų bent kartą yra patyrusios fizinį ar seksualinį smurtą. Ieškodamas efektyvių prevencinių priemonių, FEMM komitetas parengė rezoliucijos pasiūlymą – jame numatyti būdai kovoti su bauginimu bei seksualiniu priekabiavimu darbe, viešose erdvėse ir politiniame gyvenime.

„Pranešimo svarba išaugo po #MeToo judėjimo. Moterys ėmė vienytis ir pradėjo kalbėti apie priekabiavimą, kurį patyrė per pastaruosius kelerius metus. Dėl to pastebimas ir tokių priemonių reikšmingumas“, – sakė pranešimo autorė, Italijos europarlamentarė Pina Picierno (S&D).

Pasak jos, ši EP reakcija yra tinkamas atsakas į daug diskusijų sukėlusį #MeToo judėjimą, nes vis dar vadovaujamasi 2002 m. priimtoje direktyvoje įtvirtintu seksualinio priekabiavimo apibrėžimu, kuris turėtų būti atnaujintas. Technologinės permainos, susiformavę nauji įpročiai turi įtakos ir seksualinio priekabiavimo plitimui, tad projekte siūloma įtvirtinti naują vienodą teisinį seksualinio priekabiavimo apibrėžimą.

Europarlamentarė P. Picierno taip pat akcentuoja, kad pasiūlyme atkreipiamas dėmesys į interneto erdvę, socialinius tinklus – naujas viešąsias erdves, kurios šiuo metu nėra tiksliai apibrėžtos. Ji pabrėžė, kad daug moterų čia susiduria su bauginimo ar seksualinio priekabiavimo grėsme, todėl siūloma keisti „viešosios erdvės“ sąvoką – įtraukiant į ją socialinius tinklus ir interneto svetaines. Atlikto tyrimo duomenimis, penktadalis jaunų moterų (18–29 metų amžiaus) visose ES valstybėse narėse patyrė priekabiavimą skaitmeninėje erdvėje.

FEMM pasiūlyme raginama pasirūpinti tinkamu ir pakankamu kovos su seksualiniu ir psichologiniu priekabiavimu prieš moteris programų ir veiksmų finansavimu, ratifikuoti Stambulo konvenciją ir imtis kitų veiksmų, kurie patvirtintų, kad į šią problemą žiūrima rimtai. Pasiūlyme taip pat akcentuojama, kad reikia didinti informuotumą ir rinkti duomenis apie seksualinio priekabiavimo ir bauginimo padarinius ir pavojus, kad būtų galima ieškoti efektyvesnių kovos būdų.

Balsuojant komitete projektas sulaukė 21 komiteto nario palaikymo, niekas nebuvo prieš, 5 – susilaikė. Balsavimas dėl P. Picierno pranešimo EP plenariniame posėdyje numatytas jau rugsėjo 10 d.

Exit mobile version