P. Židonio nuotraukos

Menininkus subūrė Panevėžys

Menininkus subūrė Panevėžys

Dešimt menininkų iš Lietuvos, Latvijos, Ukrainos, Rumunijos šią savaitę gyvena ir tapo Panevėžyje.

Ką jie sukūrė Lietuvos dailininkų sąjungos (LDS) Panevėžio skyriaus organizuotame tarptautiniame tapytojų plenere, skirtame Kazimierui Naruševičiui atminti, meno gerbėjai išvys jau šį penktadienį galerijoje „Galerija XX“, įsikūrusioje Laisvės a., atidaromoje parodoje.

Šiemet Panevėžyje kūrė Maris Čačka (Latvija), Ilze Smildzina (Latvija), Antanas Obcarskas (Lietuva), Oksana Svizhak (Ukraina), Mugur Popa (Rumunija), Svetlana Briniuk (Ukraina), Vitalija Petraitytė iš Klaipėdos, mažeikiškis Virginijus Tamošiūnas ir panevėžiečiai Irina Nosova bei Tomas Rudokas.

Kiekvienas menininkas gavo tris vienodo dydžio drobes. Tapytojams buvo suteikta visiška kūrybinė laisvė, taigi, parodos lankytojai gali tikėtis abstrakcijų ir realistinių tapybos darbų, skirtingų temų ir žanrų.

Nespaudžiam menininkų į jokius rėmus. Kaip tik norim, kad jie parodytų, ką kuria namuose. Stengėmės, kad į plenerą atvyktų dar jame nebuvę menininkai, skirtingo braižo ir stiliaus“, – sako LDS Panevėžio skyriaus vadovas, dailininkas Tomas Rudokas.

Garsiajam panevėžiečiui atminti

Pirmasis pleneras, kuriame dalyvavo tik Panevėžio miesto tapytojai, surengtas dar 1998 -aisiais Paįstryje, Juozo Zikaro gimnazijoje.

Nuo 2002 metų nutarta atgaivinti tapybos plenerą ir sukurti tęstinę tradiciją.

Kadangi Panevėžio tapytojai norėjo pagerbti miesto garbės pilietį, tapytoją-pedagogą, pirmąjį profesionalųjį Lietuvos dailininkų sąjungos narį Panevėžyje – Kazimierą Naruševičių, buvo nutarta tapybos plenerą skirti šio žymaus panevėžiečio atminimui. Nuo 2002 metų plenerai buvo organizuojami nepertraukiamai, keitėsi tik jų vietos. Tapytojai rinkosi Duokiškio kaimo sodyboje, Bistrampolio dvare, o nuo 2013 metų plenerą nuspręsta organizuoti Panevėžio mieste.

Norim priminti visuomenei, kad turėjome tapytoją Kazimierą Naruševičių, pirmąjį profesionalų tapytoją Panevėžyje, Lietuvos dailininkų sąjungos narį“, – pasakojo T. Rudokas.

K. Naruševičius buvo ne tik menininkas, bet ir mokytojas bei visuomenininkas. Jo iniciatyva Panevėžyje įkurta dailės mokykla, kurioje pats ir dėstė tapybą.

Šiam Panevėžio garbės piliečiui atminti organizuojamuose pleneruose per dvidešimt metų dalyvavo ir kūrė tapytojai iš Estijos, Latvijos, Ukrainos, Baltarusijos, Lenkijos, Vokietijos, Olandijos, Indijos, Serbijos, Slovakijos, Juodkalnijos, Švedijos ir Čekijos.

Pažintis su miestu

Šįkart į plenerą pakviesti menininkai tapė Dailės mokykloje, susipažino su Panevėžiu, jo kultūriniu potencialu, miesto galerijose ir viešose erdvėse sukauptomis meno kūrinių kolekcijomis.

„Gyvenu Horenkoje, mažame miestelyje netoli Kijevo. Panevėžyje lankausi antrą kartą, įdomu pamatyti atsinaujinusį miestą, Senvagę, galerijas. Man patinka Panevėžys, čia susipažinau su daug įdomių menininkų“, – įspūdžiais dalijosi tapytoja iš Ukrainos Svetlana Briniuk.

Toje pačioje Dailės mokyklos klasėje kūrusi ukrainietė O. Svizhak pasakojo pasisėmusi gerų įspūdžių.

„Man labai patinka čia būti, gera atmosfera, žmonės malonūs ir maistas skanus. Man patinka jūsų menininkų tradicijos, skulptūros mieste“, – tapydama Nevėžio upę kalbėjo Oksana.

Kultūriniai mainai

Dailininkas V. Tamošiūnas darbavosi skambant muzikai. Anot jo, menininkai paprastai yra individualistai, o tokie plenerai, ištraukiantys iš uždarų studijų, virsta savotiškais kultūriniais mainais.

„Kiekvienas menininkas kuria savo studijoje, jam reikia privatumo, vienatvės, bet pleneras skirtas bendravimui. Nueinu pas kitus menininkus pasižiūrėti. ką jie kuria. Jie ateina pas mane, tarp mūsų užsimezga ryšys. Jie papasakoja, ką yra matę, aš pasidalinu savo patirtimi. Pleneras man yra kaip edukacija, kur galiu išmokti, sužinoti, praleisti laiką“, – svarstė prie drobės palinkęs abstrakčiojo meno dailininkas, kurio kūryba artimesnė vizijų, o ne realybės pasauliui.

Menininkas tvirtina susižavėjęs besikeičiančiu Panevėžiu.

„Gražus miestas. Esu daug buvęs užsienyje, tad galiu drąsiai sakyti, kad Panevėžys nė kiek ne blogiau už kokį Strasbūrą“, – panevėžiečius pamalonino tapytojas.

Po vieną plenero metu sukurtą darbą pasilieka organizatoriai. Per dvidešimt metų jau sukaupta maždaug 200 tapybos darbų kolekcija.

Penktadienį „Galerijoje XX“ atidaroma šiųmečio plenero dalyvių darbų nemokama paroda veiks visą ateinančią savaitę. Ją apžiūrėti bus galima dar ir rugsėjo pradžioje, galerijos darbuotojams grįžus iš atostogų.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų