P. Šiaučiūno kuriami ekslibrisai yra dekoratyvūs, juodai balti, rupių potėpių, stilizuotų, liaudiškų formų linoraižiniai, kuriuose atsiskleidžia menininko sugebėjimas lakoniškomis priemonėmis nusakyti jų savininkų veiklą, polinkius, charakterį. N. Garucko nuotr.

Meilė varnoms prišaukė šlovę

Meilė varnoms prišaukė šlovę

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje eksponuojama gausi 70-metį švenčiančio dailininko Povilo Šiaučiūno darbų kolekcija.

Ekspozicijų erdvėse antrajame aukšte miesto gyventojams ir svečiams pristatoma grafika, kuluaruose – ekslibrisai, o pirmojo aukšto ekspozicijų stenduose – fotografijos ir dokumentai iš ciklo „Nacionalinė valstybė ir Lietuvos meno kūrėjai“.

Platus darbų spektras

Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Retų knygų ir rankraščių skyriuje saugomas ir asmeninis dailininko P. Šiaučiūno archyvas. Čia galima rasti ne tik jo kūrinius – ekslibrisus, lakštinės grafikos, akvarelės darbus – bet ir įvairius dokumentus.

Menininkas savo darbus yra pristatęs daugiau nei dviejuose šimtuose parodų tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Su savo kūryba jam teko lankytis Baltarusijoje, Ukrainoje, Kazachijoje, Lenkijoje, Čekijoje, Jugoslavijoje, Belgijoje, Prancūzijoje, Švedijoje, Vokietijoje, Italijoje, Meksikoje, JAV, Australijoje, Kinijoje ir kitose šalyse.

Į jubiliejinę parodą susirinko ne tik gausus būrys dailininko gerbėjų iš Panevėžio, bet ir kitų miestų. P. Šiaučiūną gražios sukakties proga sveikino buvę kolegos, meno pasaulio atstovai, K. Donelaičio draugijos Panevėžio skyriaus steigėjas ir pirmininkas Eugenijus Rimgaudas Banys.

Lietuvos dailininkų sąjungos Panevėžio skyriaus pirmininkas grafikas Tomas Rudokas sveikindamas septyniasdešimtmetį švenčiantį kolegą sakė negalintis atsistebėti vyresniosios kartos menininkų užtaisu.

„Visą laiką stebiuosi Povilu, jo plastika, kuri ne kaip sovietmečio nespalvotas televizorius – nors ji turi tik dvi spalvas. Čia yra gerokai daugiau spalvų, sklinda spindulinė energija“, – sakė jis.

Pats autorius jaudinosi ir, nors nestokojo humoro jausmo, sunkiai rinko žodžius. Prisiminęs Konfucijaus išmintį, P. Šiaučiūnas pasidžiaugė atradęs mėgstamą darbą, dėl kurio nesijaučia vargstantis, kurti jam – vienas malonumas.

Atpažįstamas braižas

Iš Anykščių rajono, Klaibūnų kaimo kilęs menininkas kuria ekslibrisus, lakštinę grafiką, plakatus, yra sumaketavęs keletą knygų, katalogų ir kitokių leidinių. Dailininko ekslibrisai yra puikiai žinomi meno gerbėjams ne tik Lietuvoje – jų yra sukūręs 1131 egzempliorių.

P. Šiaučiūno kuriami ekslibrisai yra dekoratyvūs, juodai balti, rupių potėpių, stilizuotų, liaudiškų formų linoraižiniai, kuriuose atsiskleidžia menininko sugebėjimas lakoniškomis priemonėmis nusakyti jų savininkų veiklą, polinkius, charakterį.

Dailininko darbuose nuolat dominuoja varnos, kurios, anot autoriaus, nėra eiliniai paukščiai. Šie plunksnuočiai yra pažeminto, užguito žmogaus asociacija.

Jos P. Šiaučiūno kūryboje atsirado visai atsitiktinai, tačiau neilgai trukus tapo savotiška vizitine kortele, atpažinimo ženklu.

Tad ekspoziciją, kurioje rodomi grafikos kūriniai, dailininkas pavadino „Paišiau ir varnas“.

„Kokia laimė pasinerti į bekraštį kūrybos pasaulį, kai išnyksta tikrovė, o sielą gaivina paties sukurtos erdvės. Kokia laimė, kai gali skristi lyg paukštis virš žalių, mėlynų, raudonų gimtinės laukų, kur skamba žolynų sutartinės. Kokia laimė nuklysti į fantazijos šalį, kur nėra neteisybės, piktumo, godumo, kur gyvena mano geriausi draugai. Kūryba – tai vaistas nuo daugybės žemiškų ligų, problemų, gyvenimo negandų… Tik mylėdamas ir kurdamas buvau savimi“, – taip bibliografijoje „Žmogus, kuris paišo varnas“ menininkas labai nuoširdžiai ir taikliai pats apibūdina savo kūrybą.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų