Rodos, pati gamta šiomis dienomis keršija Panevėžio centrinėje aikštėje medžius kirsti leidimą davusiems valdininkams bei jų nurodymus vykdantiems darbininkams. Genint šakas čia prieš porą dienų buvo gerokai apgadinta panevėžiečių viena mėgstamiausių skulptūrų „Koralas“.
Pirštuotas meno kūrinys, darytas mozaikos technika iš betono, Karelijos granito ir marmuro, Laisvės aikštę puošia dar nuo 1999-ųjų, kai skulptoriaus Alfrido Pajuodžio į kūrybos simpoziumą pakviesti menininkai iš visos Lietuvos galvojo, ką padovanoti Aukštaitijos sostinei gimtadienio proga.
„Koralą“ Panevėžiui sukūrė skulptorius iš Vilniaus Audrius Tamošaitis.
Apie tai, kad jo skulptūros pirštai nulaužti, autorius sužinojo trečiadienį. Nemalonią naujieną jam pranešė nuo pat minėto simpoziumo Panevėžyje nematytas padėjėjas, tuomet dar visai pradedantis kūrėjas Giedrius Mazūras. Šis gyvena Utenos rajone ir apie incidentą sužinojo interneto socialiniuose tinkluose.
„Tai yra Panevėžio savivaldybės turtas, bet kol kas iš jos man niekas tokios žinios nepranešė. Apie skulptūrą sužinojau iš seno draugo, iš pradžių mane šis įvykis lengvai šokiravo, bet viską galima pataisyti, tik reikia iš arčiau pažiūrėti, kas nutiko“, – sakė Vilniuje gyvenantis skulptūros autorius A. Tamošaitis.
Anot menininko, kurdamas Panevėžiui tiesiog norėjo padaryti kažką įdomaus erdvinės mozaikos technika. Taip ant akmens išaugo visiems žinoma ranka. Tai vienintelis Aukštaitijos sostinei skirtas šio menininko darbas.
„Gyvenime visko būna ir visko pasitaiko, nors iki šiol dar mano kūrinių niekas nebuvo sugadinę“, – svarsto „Koralo“ autorius.
A. Tamošaičio pagalbininkas, buvęs panevėžietis G. Mazūras po tokio įvykio net suabejoja, ar jo gimtajam miestui reikia planuojamo S. Edrigevičiaus menų centro, jei jo žmonės taip negerbia meno.
„Gal tokį centrą verčiau perkelti pas mus į Uteną, čia visi labai saugo ir tausoja skulptūras. Tai juk vertybė“, – sako Antalgėje įspūdingą skulptūrų parką sukūręs panevėžietis.
„Koralas“ buvo jo, tuomet dar aštuoniolikmečio menininko, pirmasis kūrinys, kurį padėjo kurti autoriui. Iki šiol G. Mazūras, lankydamasis Panevėžyje, visada užsukdavo į Laisvės aikštę ir savo vaikams leisdavo pasikarstyti ant milžiniškų pirštų.
Tiesa, menininkas apgailestauja, kad miesto šeimininkai šiai skulptūrai neskiria dėmesio. Nuo pat pastatymo ji esą stovi niekada nevalyta, purvas slepia visą mozaikos grožį, žvilgesį.
„Ar pastebėjote, kad aplink tą ranką neauga žolė – juk čia visada būna vaikų su tėveliais. Padarę ranką mes patys su autoriumi išbandėme jos tvirtumą, tad sugadinti ją reikėjo jėgos. Kodėl niekas nepagalvojo apie skulptūros apsaugą, kaip jos neužkliudyti?“ – stebisi G. Mazūras.
Panevėžio savivaldybės atstovams šioje situacijoje lieka tik pečiais gūžčioti.
„Planavome skulptūras ir kitus architektūros elementus išgabenti į bendrovę „Panevėžio gatvės“ ar kitas miesto erdves po to, kai aptversime aikštę rekonstrukcijos darbams. Perkelti skulptūras nėra taip paprasta“, – teisinosi Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vyriausiasis dizaino specialistas Arvydas Narkevičius.
Apie nulaužtą „Koralo“ pirštą dauguma jo kolegų sužinojo tik ketvirtadienį vykusiame Tarybos posėdyje, kuriame apie tai viešai prisipažino patys rangovai – įmonės „Gerbusta“ atstovas.
„Antradienį pjovė šaką, ši krito ir nulaužė tą pirštą. Tai yra rangovų kaltė, jie ir turi susisiekti su skulptūros autoriumi dėl restauracijos“, – tvirtino A. Narkevičius.
Savivaldybė nuostolių dėl to neskaičiavo, svarbiausia esą dabar atkurti buvusį „Koralo“ grožį.
Genėjimo darbus vykdžiusios įmonės „Gerbusta“ direktorius Kęstutis Kastrickas informavo, kad dabar aiškinamasi įvykio aplinkybes. Jei paaiškės, kad dėl to kalti įmonės darbuotojai, bus tvarkomi padaryti pažeidimai. Su autoriumi rangovai dar nesusisiekė.
Komentarai
Kodel rackauskas dar nesuimtas uz tokius darbus?
Jis darbus vykdo? kvailiukas
Teisti reikia už tokius darbus. Ar tarėsi su gyventojais?
projektai jau metus savivaldybes tinklapi paskelbti su visais breziniais ir planais. jei nesidomit ne ju bedos
Projektų daug….jau 30 metų apie juos šnekam, rašom, bet nei vienas dar iki galo neįgyvendintas. Ateis nauja valdžia ir vėl paistys apie tą patį. O jei ir padarys ką, tai nei į tvorą, nei į mietą. Visas Panevėžio centras išcentruotas….į gabalus. Pažiūri Į Klaipėdos gatvę-šalia centro lūšnynas, Pažiūri į Basanavičiaus-t.p. O juk jau seniai baigėsi pokario laikotarpis. Lūšnynų ir ,,padėvalkių’ miestas.
Turi specialistai nustatyti kokia yra šiam miesto turtui padaryta žala. O žala turi būti skaičiuojama ne sugadinimui, o sunaikinimui. Tai jau suniokotas kūrinys. Ir atsakomybę visų pirma turi prisiimti savivaldybė.
Nu bet lopų lopai rangovai. Medžius galėjo bent porą savaičių vėliau kirst ir triukšmo nebūtų, skulptūrą – bent jau aptvert. Gerbūstos vadovams dar ne gėda?