Medikams tiesia pagalbos ranką

Medikams tiesia pagalbos ranką

 

Panevėžiečiai renka namuose užsilikusias apsaugos kaukes, gumines pirštines, respiratorius ir neša dabar tokios pagalbos itin laukiantiems medikams. Nors jie kol kas turi reikalingą apsaugą sunkioje misijoje kovojant su COVID-19, tačiau ar jos pakaks ir rytdienai – nėra tikri.

Jie jau kare – taip dabar sakoma apie Lietuvos medikus, kovojančius su užgriuvusiu COVID-19. Prašoma visuomenės pagalbos gydytojus, slaugytojus, socialinius, taip pat specialiųjų tarnybų darbuotojus paremiant specialiosiomis apsaugos priemonėmis. Pasaulį siaubiančio koronaviruso akivaizdoje itin reikia respiratorių, veido kaukių, vienkartinių kepuraičių, apsaugos akinių, vienkartinių pirštinių ir kitų daiktų.

Apie tokį poreikį skelbia socialiniuose tinkluose pagalbos prašymą pasiuntę Panevėžio medikai bei miesto Savivaldybė. Pastaroji išplatino skelbimą pirksianti ir dovanų priimsianti specialiąsias apsaugos priemones.

Ne laikas piktintis

Atsiliepusiųjų Savivaldybė ketvirtadienį pirmoje dienos pusėje sulaukė maždaug dešimties. Kai kurie rėmėjai pasigedo tvarkos, kaip pristatyti turimas priemones į vietą, kai paskelbtas karantinas.

„Kas turi dabar labai reikalingų priemonių, turėtų sms žinutėmis, telefono skambučiais ar elektroniniu paštu patikslinti, kur galėtume atsiimti daiktus. Vėliau bus planuojama, kaip juos paimti, bet dabar kol kas tik renkame informaciją, kas ko turi“, – teigė Panevėžio savivaldybės Strateginio planavimo ir finansų skyriaus specialistė Asta Puodžiūnienė.

Daugiausia specialiąsias apsaugos priemones Savivaldybei siūlo įmonės ir organizacijos. Kai kurios jų kaukes, pirštines ir kitus daiktus nori parduoti. Tokiais atvejais Savivaldybei privalu skubos tvarka vykdyti viešuosius pirkimus.

Viešojoje erdvėje jau keliamas klausimas, kodėl Savivaldybė apsaugos priemonėmis medikams, taip pat socialiniams darbuotojams suskubo rūpintis tik išaugusio pavojaus akivaizdoje.

„Galime patikinti, kad tuo rūpinamės ne pirmą ir ne paskutinę dieną. Jau anksčiau ieškojome, domėjomės, kur gauti papildomų apsaugos priemonių. Galiausiai nusprendėme pagalbos kreiptis ir į bendruomenę. Ar vėlai, ar per anksti – dabar nebesvarbu“, – sako Savivaldybės Sveikatos poskyrio vedėjas Mindaugas Burba.

Pelnosi iš nelaimės

Panevėžiečius ant kojų sukėlė šią savaitę pasigirdęs Panevėžio greitosios medicinos pagalbos šauksmas.

Įstaigos direktorės Rūtos Ramoškienės teigimu, nors šiandien apsaugos priemonių greitosios medikams dar pakanka, kas bus vėliau, sunku prognozuoti.

Lietuvos paramedikai pirmą kartą susidūrė su tokia situacija, kai jiems patiems reikia visų specialiųjų apsaugos priemonių. Iki tol užtekdavo vienkartinių pirštinių, veido kaukių.

„Kol kas visko turime, gavome siuntą iš Sveikatos apsaugos ministerijos. Bet kasdien darosi sunkiau ir sunkiau. Įprasti apsaugos priemonių tiekėjai, kurių pagrindiniai buvo koronos nusiaubti kinai, savo produkcijos nebeturi. Liko perpardavėjai, siūlantys prekes už kosminę kainą“, – teigė R. Ramoškienė.

Medicinos priemonių rinka epidemijos sąlygomis, anot jos, tikrų tikriausiai pelnosi iš žmonių nelaimių.

„Respiratoriai, kainavę apie 4 eurus, dabar pardavinėjami už 20 eurų. Vienos vienkartinės kaukės kaina siekdavo 8 centus, o dabar visa dėžutė (50 vnt.) – 50 eurų. Labai liūdna, kad kažkam dar norisi pelnytis iš tokios situacijos“, – pasakojo direktorė.

Panevėžio greitojoje šiuo metu vienoje pamainoje budi 8 ekipažai po 2–3 darbuotojus. Tad vienam iškvietimui dėl įtariamo COVID-19 reikia mažiausiai po 20 respiratorių, kostiumų, antpadžių.

Vilkikas sulčių

Visos specialiosios apsaugos priemonės – vienkartinės. Panevėžio greitojoje šiuo metu vienoje pamainoje budi 8 ekipažai po 2–3 darbuotojus. Tad vienam iškvietimui dėl įtariamo COVID-19 reikia mažiausiai po 20 respiratorių, kostiumų, antpadžių ir panašių daiktų.

„Į kiekvieną iškvietimą medikai pasiima bent vienkartinių pirštinių ir veido kaukių. Visą aprangą susirengiame, kai gauname pranešimą apie įtarimus koronavirusu. O tokių dabar, patikėkite, labai daug. Dispečerinės telefonai raudonuoja nuo pagalbos skambučių – šios tarnybos komandą teko padidinti, juk aptarnaujame ne tik Panevėžio regioną, bet ir Lietuvos pasienį su lenkais, latviais“, – kalbėjo R. Ramoškienė.

Pagalbos priemonės reikalingos ne tik į iškvietimus lekiantiems greitosios medikams, bet ir valytojai, kuri milžiniškais kiekiais dezinfekcinio skysčio valo greitosios automobilius ir pati kas kartą privalo rengtis naują apsauginį kostiumą.

Baisu ir pagalvoti, kas nutiktų, jei liga paguldytų didžiausius kovotojus su virusu.

„Skambučių labai daug, iškvietimų irgi. Apie grėsmę mums patiems stengiamės negalvoti, naudojam visas apsaugos priemones“, – kalbėjo į iškvietimus pas ligonius važinėjanti skubios pagalbos specialistė Aldona Jankevičienė.

Šioje ekstremalioje situacijoje Panevėžio greitosios medikus pasiekė parama – taip reikalingos apsaugos priemonės. Vienkartinėmis pirštinėmis sušelpia kirpėjos, odontologai, kažkas surado net ir tinkamų respiratorių. Dovanas medikai pasiima pro įstaigos duris, rėmėjui paskambinus skambučiu.

Miesto greitosios medikai apstulbo sulaukę netikėtos dovanos. Ketvirtadienį į jų kiemą Sietyno gatvėje įvažiavo vilkikas, atvežęs medikams 600 litrus sulčių.

Į ligoninę veža picas

Maistu ir gėrimais miesto įmonės suskubo paremti ir Respublikinę Panevėžio ligoninę. Jos vadovai viešai dėkoja už gaiviuosius gėrimus, picas, medicinos įrangą šiuo metu atsakingą darbą dirbantiems medikams.

Ligoninės atstovas spaudai Vytautas Riaubiškis tvirtina, kad asmens apsaugos priemonių, skirtų medicinos darbuotojams, papildymas iš valstybės rezervo yra gautas, jų pakanka. Tačiau niekas nežino, kada gali pritrūkti.

„Gauname priemonių nuolat, bet ir išeikvojame – jų niekada nebus per daug. Tai vienkartinis daiktas – panaudojai ir meti“, – pabrėžė V. Riaubiškis.

Ligoninė informavo, kad visi Panevėžio ligoninės medicinos darbuotojai, turėję tiesioginius kontaktus su pacientu, užsikrėtusiu koronavirusu ir šiuo metu gydomu reanimacijoje, yra sveiki, jų testo rezultatai neigiami. Šiuo metu 51-as medikas yra 14 dienų karantine. Kitą kartą jie bus tiriami po savaitės.

Pagalba punktui

Pagalbos Panevėžio savivaldybė prašo ir prie „Cido“ arenos įrengiant vieną iš dešimties Lietuvoje dirbsiančių mobilųjį koronaviruso patikros punktą.

„Labai prašome verslo, organizacijų paremti techninėmis priemonėms“, – teigė Sveikatos poskyrio vedėjas M. Burba.

Tarptautinio labdaros klubo „Rotary“ Panevėžyje keturios dešimtys žmonių surinko 5000 eurų mobiliajam tyrimų punktui įrengti.

„Mūsų klubas baigia iš šio pasaulio išginti poliovirusą, nupirkome daugybę vakcinos nuo jo. Dabar laikas stoti į kovą prieš koroną“, – sako Panevėžio „Rotary“ klubo valdybos narys Algimantas Lukoševičius.

Lietuvos „Rotary“ apygarda su 1,6 tūkst. narių jau surinko 37 tūkst. eurų šalies medikams reikalingoms priemonėms bei patiems gydytojams ir slaugytojams paskatinti.

Komentarai

  • Dėkui visiems,kurie rūpinasi,padeda.Dėkui medikams ir eiliniams darbuotojams už rūpestį ir pastangas.Bet…jūsų tarpe yra tokių,kurie tas pagalbines priemones/net ne išpakuotas!/ neša į namus.Taip pat ir dezn.priemones.Vienai tokiai savanaudei į akis pasakiau.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų