Nepaisant siaučiančios pandemijos ir jau antrąkart paskelbto karantino, tokios paramos prašančiųjų gretos statistiškai aptirpo. Visgi, specialistų teigimu, tai nereiškia, kad mažėja vargstančiųjų.
Maisto ir higienos paketai jau nuo trečiadienio keliauja į seniūnijas.
Labdaros ir paramos fondo „Maisto bankas“ Panevėžio padalinio vadovės Justinos Tubienės teigimu, paskutinis šių metų paketas bus šventinis. Jį sudaro miltų mišinys keksui, grikių kruopos, greitai paruošiama avižų košė su uogomis, konservuota raugintų agurkų sriuba, rapsų aliejus, vištienos konservai, keptos pupelės pomidorų padaže, saldintas sutirštintas pienas, aukštoje temperatūroje apdorotas pienas, razinų ir riešutų mišinys, avižiniai sausainiai su šokolado gabaliukais. Taip pat žmonės gaus dantų šepetėlį, dantų pastos, muilo, skalbiklio, šampūno.
„Remiantis skaičiais atrodo, kad tokios paramos poreikis kiek mažėja, bet tai nereiškia, kad mažėja jos prašančiųjų.“
J. Tubienė
Paskutinis maisto paketų dalijimas Panevėžyje šįkart bus kitoks nei įprasta. Pasak J. Tubienės, nors dar derinamas planas, kaip tokias dalybas organizuoti karantino sąlygomis, apsispręsta, jog jos vyks įprastoje vietoje – Kranto gatvėje esančiose „Maisto banko“ patalpose.
„Kilo didelė sumaištis, kai dalijome trijose vietose. Žmonės sutriko – gyvenamoji vieta deklaruota vienoje vietoje, gyvena kitoje, o mes žinutes siuntėme, kad ateitų pagal deklaruotai gyvenamai vietai priskirtą dalinimo punktą, tad nebežinojo, kur eiti“, – pripažino Panevėžio padalinio vadovė.
Šįkart paketų reikės laukti vienoje iš dviejų eilių – žmonių arba automobilių.
Maisto ir higienos priemonių paketai bus iš anksto supakuoti į maišelius. Pasak J. Tubienės, savanoriai turės papildomo darbo, bet taip bus saugiau. Šiuo metu ieškoma norinčiųjų savanoriauti. Panevėžio padalinio vadovės teigimu, žmogiškieji ištekliai – visada problema.
„Mūsų bėda, kad dirbame darbo dienomis ir darbo valandomis. Dirbantys žmonės net ir norėdami negali prisijungti“, – pastebi vadovė.
Šįmet paketų bus išdalyta mažiau nei pernai tuo pačiu metu. Praėjusiais metais Panevėžyje paskutinio dalijimo metu atiduoti 3 196 paketai, šiemet jų sulauks 3 146 socialiai remtinieji. Rajone tokia parama pasinaudodavo 3 712 gyventojų, o dabar – 3 679.
„Remiantis skaičiais atrodo, kad tokios paramos poreikis kiek mažėja, bet tai nereiškia, kad mažėja jos prašančiųjų“, – tvirtina J. Tubienė.
Jos teigimu, atsiranda nemažai į nelengvą situaciją pakliuvusių žmonių, kuriems prireikia vienkartinių maisto paketų iš paties „Maisto banko“ sandėlių. Tokių prašymų sulaukiama iš visų Panevėžio padaliniui priklausančių savivaldybių.
Paramos dalytojai guodžiasi, kad nors per spalį surengtą „Maisto banko“ akciją sandėliai ir pasipildė, visgi surinkta mažiau nei įprastai produktų.
„Svarbiausia, kad akcija apskritai įvyko, nes po neįvykusios pavasarinės akcijos labai jautėsi maisto trūkumas – negalėdavome žmonėms suformuoti visaverčio maisto paketo“, – pasakojo J. Tubienė.
Panevėžio socialinių paslaugų centras 2019 metais priėmė 2 016 prašymų gauti Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo maisto paketus. Šiemet tokių prašymų jau sulaukta 1 975. Pasak centro direktorės Linos Kazokienės, apie 10–15 proc. klientų paramos prašo pirmą kartą.
Pasak L. Kazokienės, taip pat pastebima, kad sausį dėl valdžios sprendimų padidėjus dalies žmonių pajamoms, pavyzdžiui, pensijoms, apie 5 procentus nuolatinių klientų teko išbraukti iš sąrašų.
Vienkartinių maisto paketų ištikus bėdai šiemet gavo maždaug 68 panevėžiečiai. Be to, pagalba maistu suteikta ir 50 paties centro klientų, kuriuos socialiniai darbuotojai lanko namuose. Tai senyvo amžiaus, neįgalūs asmenys.
Visoje Lietuvoje maisto ir higienos priemonių paketai lapkritį bei gruodį bus išdalyti daugiau nei 178 000 nepasiturinčiųjų.
Tokius paketus gali gauti gyventojai, kurių vidutinės mėnesinės pajamos vienam šeimos nariui neviršija 187,50 euro per mėnesį.
Esant objektyvioms priežastims, savivaldybių administracijos nustatyta tvarka parama gali būti skiriama, kai pajamos viršija 187,50 euro per mėnesį. Išimties atvejus ir jiems taikomus dydžius nusistato kiekviena savivaldybė individualiai.