Rekordiškai kylant maisto kainoms, lopšeliams-darželiams vis sunkiau sekasi pamaitinti vaikus. Produktų tiekėjams pagrasinus nutraukti dar metų pabaigoje pasirašytas sutartis, įstaigos sako neturinčios kitos išeities, kaip prašyti Savivaldybės padidinti įkainius už vaikų maitinimą.
Panevėžio ikimokyklinės įstaigos dar pernai gruodį pasirašiusios sutartis su maisto produktų tiekėjais guodėsi, kai kainos kilstelėjo. Tačiau praėjus vos keturiems mėnesiams, lopšelių-darželių vadovams pradėjo vienas po kito plaukti tiekėjų raštai, informuojantys apie sutarčių nutraukimą.
„Mūsų darželyje naudojame visadalių grūdų speltos miltus, žalias grikių kruopas. Dabar tų produktų nebegalime įpirkti. Kai kurie darželiai vaikams nebeįperka lašišos.“
R. Mikalauskienė
Panevėžio ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovų asociacijos pirmininkės, lopšelio-darželio „Rūta“ direktorės Reginos Mikalauskienės teigimu, kad nenutiktų taip, jog vaikai liktų bet maitinimo, įstaigos buvo priverstos skelbti naujus viešuosius pirkimus, o juose dalyvavusių tiekėjų pasiūlytos naujos kainos vadovams atėmė žadą.
„Kilimas nežmoniškas“, – sako R. Mikalauskienė.
Asociacijos vadovė suskaičiavo, kad svarbiausi darželiams reikalingi produktai, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, pabrango vidutiniškai 47,53 proc.
Ekologiškas jogurtas pabrango 8,5 karto, lašišos kaina nuo 15,98 Eur už kilogramą pakilo iki 29,04 Eur, o kai kurie tiekėjai už ją jau prašo 32 Eur, kvietinių miltų kaina darželiams šoktelėjo nuo 72 euro centų už kilogramą iki 1,77 Eur, grikių kruopos pabrango nuo 1,96 iki 4,43 Eur, augalinis aliejus nuo 1,45 iki net 5 eurų, o štai alyvuogių aliejus nuo 8,33 iki net 15 eurų.
„Darželiai iš anksto planuoja, kiek per metus surinks pinigų iš tėvų ir kiek bus išleista maistui. Gruodį planavome, kad šįmet surinksime 40 tūkst. eurų, o sutarčių su maisto produktų tiekėjais šiuo metu sudaryta jau už 60 tūkst. eurų“, – palygino „Rūtos“ direktorė.
Anot jos, į tokius maisto kainų spąstus patekusiems lopšeliams-darželiams tėra dvi išeitys: koreguoti valgiaraščius keičiant produktus pigesniais, vadinasi, ir prastesnės kokybės, arba prašyti Savivaldybės didinti maitinimo įkainius.
„Mūsų darželyje naudojame visadalių grūdų speltos miltus, žalias grikių kruopas. Dabar tų produktų nebegalime įpirkti. Kai kurie darželiai vaikams jau nebeįperka lašišos, priversti keisti ją prastesne žuvimi. Dar gerai, kad visi Panevėžio lopšeliai-darželiai patys vaikams gamina maistą. Jei pradėtume samdyti įmonę, kokybė tikrai kristų“, – mano R. Mikalauskienė.
Panevėžio 29-is lopšelius-darželius vienijanti miesto ikimokyklinių įstaigų vadovų asociacija prašo Savivaldybės jau nuo ateinančio rugsėjo padidinti tėvų mokamą įkainį už vaiko pamaitinimą.
Dabar vaikams nuo metukų iki trejų metų pusryčiai ir vakarienė darželyje kainuoja 48 centus, pietūs 1,03 euro, jei vaikas valgo du kartus per dieną, šeima sumoka 1,51 Eur, jei tris – 1,99 Eur.
Lopšeliai-darželiai prašo šios amžiaus grupės vaikams nuo rugsėjo 1 dienos už pusryčius ir vakarienę skaičiuoti 68 centus, už pietus – 1,47 Eur. Tokio amžiaus vaikų maitinimas darželyje du kartus per dieną atsieitų 2,15 Eur, o jei vaikas valgytų tris kartus – 2,83 Eur.
Vyresnio amžiaus vaikų sotūs pietūs nuo naujų mokslo metų kainuotų dar brangiau.
Šiuo metu vaikai nuo ketverių iki septynerių metų Panevėžio darželiuose pusryčius ir vakarienę pavalgo už 54 centus, pietus – už 1,18 Eur. Šių darželinukų maitinimas du kartus per dieną tėvų piniginę paplonina 1,72, tris – 2,26 Eur.
Nuo rugsėjo 1-osios tėvai už keturmečio–septynmečio vaiko pusryčius ir vakarienę mokėtų 77 centus, už pietus –1,68 Eur. Tokio amžiaus vaiko maitinimas darželyje du kartus per dieną atsieis 2,45 Eur, tris – 3,22 Eur.
R. Mikalauskienė teigia, jog naujosios kainos buvo aptartos jos vadovaujamo darželio taryboje, į kurią įeina ir tėvai.
„Visi suprato situacijos sudėtingumą. Visi mato, kaip kyla kainos“, – sako direktorė.
Anot jos, Panevėžio situacija neišskirtinė. Ne viena savivaldybė mokestį už darželinukų maitinimą pakėlė nelaukdama naujų mokslo metų. Valgis darželiuose jau nuo liepos brangs Vilniuje, tą patį rengiasi daryti ir Šiauliai.
Pasak R. Mikalauskienės, Panevėžyje lopšeliai-darželiai dar bando verstis neprašydami didinti tėvų mokamo mokesčio įstaigos reikmėms. Nors įstaigoms tenka daugiau kloti už elektrą, vandenį, šildymą, šis mokestis kol kas lieka 11,50 Eur per mėnesį.
Panevėžio savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Kazimiero Armonavičiaus teigimu, lopšelių-darželių prašymą miesto Taryboje rengiamasi svarstyti birželį.
„Jautrus klausimas, kai reikia Tarybai svarstyti įkainių kėlimą, bet asociacijos siūlymas tikrai motyvuotas. Eiliniai pirkėjai mato, kad visų maisto produktų kainos pakilusios, energijos resursai irgi brangsta. Niekur nepabėgsime ir nuo to, kad šeimoms teks daugiau skirti lėšų vaikų maitinimui. Patys tėčiai ir mamos mato, kas darosi parduotuvėse“, – mano K. Armonavičius.
Anot jo, toks mokesčio ūgtelėjimas nėra ikimokyklinių įstaigų pasipinigavimas, o kai kurios savivaldybės pasirodė greitesnės už panevėžiečius ir jau pabrangino vaikų pietus.
„Nemanau, kad Panevėžys labai nustebins darželių bendruomenes, jei kainos pakils. Būtų baisiau, jei maisto produktų tiekėjai pasitrauktų. Jau turime pavyzdžių, kai darželiai priversti lašišą keisti į žymiai prastesnės kokybės žuvį“, – sako Savivaldybės atstovas.