Iškilmingą vakarą atidarė J. Miltinio dramos teatro aktorius Albinas Kėleris, prabilęs Maestro žodžiais ir akimirkai leidęs nukeliauti į režisieriaus statytų spektaklių užkulisius.
Į ekspozicijos atidarymą susirinko gausi režisieriaus asmenybės gerbėjų, draugų, kolegų delegacija. Atidarymo ceremonijoje dalyvavo ir ištikimo J. Miltinio draugo, režisieriaus ir aktoriaus Vaclovo Blėdžio žmona Nijolė Blėdienė, susirinkusiuosius sveikino Juozo Miltinio dramos teatro vadovas Leonas Blėdis.
Lakoniškai padėkojęs visiems susirinkusiems, jis pabrėžė, jog šis centro atnaujinimas yra vertingas sprendimas ne tik besidomintiems teatru jau nuo seno, bet ir jaunajai panevėžiečių kartai. Kartu su centro vadovėmis jis perkirpo atidarymo juostelę.
Viešosios bibliotekos direktorė Rima Maselytė džiaugėsi neapleidusia sėkme tęsiant šviesios atminties V. Blėdžio sumanymą.
Solidžias kalbas kaskart keitė šilti prisiminimai apie teatro grandą, jo gyvenimą, namus.
Įžengus į istorinės asmenybės namus iš karto galima pastebėti, jog nebeliko klasikinių dokumentų archyvų – lankytoją tiesiog užgriūva informacija ir nelieka nieko kito, tik leistis į istorijos tyrinėjimus.
„Kaip suprantu iš žvilgsnių, nustebimo – pasikeitimai ženklūs“, – pastebėjo R. Maselytė.
Naujai suprojektuota ekspozicija kviečia pasitelkiant informacines technologijas prisiminti teatro istoriją, susipažinti su istorine Juozo Miltinio asmenybe ir jo gyvenimo vingiais, teatre veikusia dramos studija. Taip pat į režisieriaus ir aktoriaus bendrą kūdikį – spektaklį – pažvelgti šiuolaikiškai.
Miesto gyventojams ir svečiams pristatomos parodos atnaujinimo darbus atlikusios įmonės kūrybos direktorius, dailininkas Saulius Valius sakė, jog prieš imantis darbo pirmiausia buvo kruopščiai ir atidžiai išanalizuota Juozo Miltinio palikimo studijų centro situacija.
S. Valius patikino, jog pagrindinė užduotis, kuri buvo iškelta kūrybinei komandai, nebuvusi lengva – reikėjo pabandyti suderinti dvi viena kitai iš pažiūros kiek prieštaraujančias sąlygas.
„Iš vienos pusės buvo būtina išsaugoti autentišką režisieriaus gyvento buto dvasią bei interjero detales, kartu sukurti erdves ir zonas, skatinančias lankytojus atrasti bei studijuoti gilesnius šio garsaus kūrėjo asmenybės klodus“, – sakė kūrybos direktorius.
Siekta įrengti kuo paprasčiau transformuojamas erdves įvairaus pobūdžio renginiams, suburiantiems didesnį kiekį lankytojų.
J. Miltinio palikimo studijų centre galima rengti paskaitas, diskusijas, įvairius aptarimus. Nuo šiol čia įrengtos kurti ir improvizuoti skatinančios zonos.
Anot S. Valiaus, nors iškeltoms užduotims ekspozicijų erdvė buvusi iš tiesų maža, bandyta sukurti teatro magiją pristatančius elementus. Pavyzdžiui, prasiskleidžiančias užuolaidas, ryškią priešpriešinę šviesą, aplodismentų motyvus.
Kiekvienas kampas dabar, rodos, alsuoja paslaptimi ir kviečia pažinti ar iš naujo atrasti kiek primirštus faktus. Atnaujinimo darbų bendraautorė Gertrūda Šaliūtė atidarymo metu trumpai papasakojo apie kūrybinius sprendimus.
Pirmiausia ji atkreipė dėmesį į naudojamus išmaniuosius ekranus. Juose lankytojai iš trijų siūlomų temų gali pasirinkti iš arčiau susipažinti su Maestro gyvenimo faktais, jo teatru ir pomėgiais. Laiko juostoje pateikiami patys svarbiausi jo gyvenimo įvykiai nuo gimimo iki mirties.
Norintiesiems sužinoti daugiau intriguojančių faktų paruoštos specialios nuotraukos oranžiniais rėmais, turinčios specialius QR kodus. Juos nuskaičius išmaniaisiais įrenginiais pateikiama papildoma informacija apie J. Miltinio gyvenimą.
Visa centro erdvė persismelkusi Maestro dvasia. Čia pat galima apžiūrėti šešių pagrindinių J. Miltinio režisuotų spektaklių afišas, nuotraukas, daiktus, knygas.
Su teatriniu pasauliu siūloma susipažinti ir žaidžiant – įrengtos net dvi butaforinės scenos. Vienoje jų – spektaklio „Volponė“ miniatiūra. Čia net ir patys mažiausieji gali kaip nori sudėlioti specialias figūras-magnetus ir stumdydami specialias lazdeles suvaidinti visą spektaklį. Kita scena siūlo į visą procesą pažvelgti režisieriaus akimis ir pastatyti savo premjerą su baltomis, į tapatybės rėmus neįspraustomis figūromis.
Akį traukia ir paslaptingas raudonasis mygtukas. Jį paspaudus pasigirsta įrašas, kuriame J. Miltinis pasakoja apie savo gimtinę, gimimą.
S. Valius intrigavo, jog net ir garsiai suskambęs, įkyriai nenutylantis telefonas yra viena iš sudedamųjų ekspozicijos detalių – jį išgirdus, būtina pakelti ragelį.
Atnaujintame centre nuolat rodomas filmas apie J. Miltinį, tačiau bene labiausiai į akį krenta ryški kompozicija su geltona rože.
Sienoje įamžina neišskiriama J. Miltinio ir V. Blėdžio draugystė. Visi norintys gali atsistoti tarp pagrindinių teatro metrų ir nusifotografuoti prisiminimui.
Projektą „Režisieriaus palikimas modernios visuomenės poreikiams“ remia Lietuvos kultūros taryba.
Komentarai
Šaunuolė mūsų Biblioteka. Ką sugeba, tai oriai, ramiai pateikti mums Kultūrą aukščiausios prabos. Ačiū ačiū ačiū.