„Aš neįsivaizduoju, kaip galėčiau dar kitaip padaryti negu pateikti prašymą atsistatydinti. (…) Aš tai esu padaręs jau savaitgalį, prašymas yra ant premjerės stalo. Aš nežinau, kaip biurokratiškai vaikšto tie raštai, bet mano prašymas yra. Tai ne tik pasakymas, kad esu pasiruošęs trauktis, tai yra ir atsistatydinimo pareiškimas“, – žurnalistams pirmadienį teigė M. Skuodis.
„Aš prisiimu atsakomybę už šią situaciją, kuri yra. Nes situacija yra mano kuruojamoje srityje – susisiekimo srityje. Taip, yra daug tarpinstitucinių klausimų ir panašiai, bet sritis yra mano“, – akcentavo jis.
Ministras teigia premjerei pateikęs tam tikrus sprendimus, kaip išeiti iš susidariusios situacijos dėl toliau per Lietuvą vežamų baltarusiškų trąšų. Vis tik M. Skuodis pripažįsta norėjęs, kad reikalingi sprendimai būtų padaryti anksčiau.
„Pripažinkime, kad tai ir komunikacinė krizė dėl to, kas įsigalioja, kaip įsigalioja ir panašiai. Tai šioje vietoje dabar iš tiesų premjerės rankose sprendimas, bet aš iš savo pusės viską esu padaręs“, – sakė M. Skuodis.
ELTA primena , kad užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis ir M. Skuodis apie pasiryžimą trauktis iš einamų pareigų pranešė ketvirtadienį. Ministrai apie pasitraukimą prakalbo reaguodami į tai, kad, trečiadienį įsigaliojus Jungtinių Amerikos Valstijų sankcijoms Baltarusijos valstybinei kalio trąšų gamintojai „Belaruskalij“, šios įmonės produkcijos tranzitas per Lietuvą nesustojo.
Kritiką Vyriausybei dėl nesustojusio „Belaruskalij“ trąšų tranzito per Lietuvą penktadienį išsakė ir prezidentas Gitanas Nausėda. Jis teigė, kad apie pasiruošimą trauktis paskelbę ministrai kitose šalyse jau būtų pasitraukę, o ne lauktų premjerės įvertinimo.
Premjerė Ingrida Šimonytė žada šios savaitės pradžioje informuoti apie savo sprendimą dėl trauktis pasiryžusių užsienio reikalų ministro G. Landsbergio ir susisiekimo ministro M. Skuodžio.
Šių metų rugpjūtį paskelbtos JAV sankcijos numato, kad iki šių metų gruodžio 8 d. visi JAV fiziniai ir juridiniai asmenys privalo užbaigti sandorius su Baltarusijos kalio trąšų gamintoja „Belaruskalij“. Po minėtos datos Lietuvoje veikiantys bankai linkę nebeaptarnauti „Belaruskalij“ atliekamų mokėjimo pavedimų.
Tuo metu „Lietuvos geležinkelių“ grupei priklausanti krovinių geležinkeliu vežimo bendrovė „LTG Cargo“ skelbia, kad gruodį teiks trąšų gabenimo paslaugas „Belaruskalij“. Pagal galiojančią sutartį Baltarusijos bendrovė už jas atsiskaitė iš anksto.
Dėl susidariusios situacijos „Lietuvos geležinkeliai“ konsultuojasi su Lietuvos, ES ir JAV institucijomis, tarp kurių – JAV iždo departamento Užsienio aktyvų kontrolės biuras (OFAC).
Skaičiuojama, kad iki šiol „LTG Cargo“ per metus vidutiniškai gabeno per 10 mln. tonų „Belaruskalij“ krovinių už maždaug 60 mln. eurų.