Panevėžio savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjo Daliaus Vadlugos teigimu, avarija užtvankoje įvyko apie 7.30 val. nulūžus vieną skydą prilaikančiam šliuzui. Persikreipęs skydas nebesulaiko vandens.
Šiuo metu, pasak vedėjo, užtvankoje montuojami laikinieji apsauginiai skydai. Kol vyksta skubūs remonto darbai, eismas J. Biliūno gatvėje dalinai ribojamas, todėl esant galimybei vairuotojai prašomi rinktis kitą maršrutą.
„Yra specialūs skydai remontuoti užtvankai. Juos uždės ir vanduo bus sustabdytas“, – teigė D. Vadluga.
Pasak vedėjo, avarijos padarinius planuojama likviduoti artimiausiu metu.
Anot jo, nulūžęs šliuzas buvo susidėvėjęs.
„Ruošėmės užtvanką remontuoti. Šiuo metu baiginėjamas rekonstrukcijos projektas“, – kalbėjo vedėjas.
Užtvankos statytojai mena, jog daugiau nei prieš keturis dešimtmečius užtvenkiant marias netrūko rezonansinių skandalų. Miestui ir rajonui susipykus, po marių vandeniu atsidūrė transformatorinė ir Dembava liko be elektros.
J. Biliūno gatvės užtvanka su tiltu baigta statyti 1979 metais ir sukėlė nemenką ginčą tarp miesto ir rajono.
Tuomet užtvenktos 85 ha marios, kurių tūris siekia net apie 2 mln. kubinių metrų vandens. Buvo numatyta, kad vanduo techniniams reikalams bus skirtas šiaurės rytų pramoninio rajono įmonėms – visų pirma „Ekranui“.
Tuometis Panevėžio vykdomojo komiteto pirmininkas Bronius Kačkus „Sekundei“ yra pasakojęs, jog svarbiausias tikslas buvo aprūpinti vandeniu „Ekrano“ gamyklą. Pasak B. Kačkaus, Sovietų Sąjungos elektroninės pramonės ministras Aleksandras Šochinas dažnai lankydavosi Panevėžyje ir mėgo šį miestą. Jis priekaištavo, kad miestas brangiai „Ekranui“ parduoda vandenį, kurį gamykla naudojo įrenginiams šaldyti. Tad Panevėžys pasiūlė šalia gamyklos statyti užtvanką ir perpumpavimo stotį.
Užtvankos „Ekrano“ pašonėje statyba, pasak B. Kačkaus, nebuvo lengva, ypač sudėtinga buvo sklendžių, kurios uždaro vandenį, gamyba. Tam reikėjo gauti tinkamo plieno.
Pastačius modernią užtvanką J. Biliūno gatvėje ir šalia „Ekrano“ gamyklos atsiradus išvaizdžiam telkiniui, vanduo įmonei nebekainavo.
Anot B. Kačkaus, marios galėjo būti ir mažesnės, nes gamyklai nereikėjo tiek vandens, tačiau galvota ir apie telkinį panevėžiečių poilsiui.
Kartu su užtvanka statytas ir J. Biliūno gatvės tiltas. Taip padarytas apvažiavimas aplink miestą.
Buvęs vykdomojo komiteto kapitalinės statybos skyriaus viršininkas Algimantas Šlivinskas „Sekundei“ yra pasakojęs, jog objektas buvo įdomus visų pirma dėl savo unikalumo.
Tokio statinio anais laikais būta nestandartinio. Anuomet užtvankos nebuvo galima statyti – Maskva tokio dalyko būtų neleidusi. Tad statinys įvardytas kaip priešgaisrinis tvenkinys. Skydus ir kitas dalis gamino tuometė miesto Autokompresorių gamykla. Statybos darbus atliko Panevėžio melioracijos statybos valdyba. Užtvankos statybos kainavo 1,4 mln. rublių.
Per jas neapsieita ir be įvairių istorijų. Tvenkinį reikėjo pripildyti vandeniu. Tai turėjo būti atliekama savaitgalį, kai gamykla dirbo mažesniu pajėgumu. Tačiau rajonui nesutikus iškeldinti transformatorinės, pildant tvenkinį, šioji atsidūrė po vandeniu ir Dembava liko be elektros.
„Rajonas mane perdavė prokuratūrai. Prokuratūra nusikaltimo sudėties nenustatė, mat prieš tvenkinio užpildymą vandeniu visi apie tai buvo informuoti“, – pasakojo A. Šlivinskas.
Prie suformuotų marių atsirado ir paplūdimys, jam smėlį sunkvežimiai gabeno žiemą per ledą – toks privažiavimas buvo patogesnis.
Komentarai
Kazkas, gerai palijus, laiku nepakele skydo…
Kokia miesto valdzia,tokia ir tvarka
Ekrano nebėra tai ta užtvanka kaip ir nebereikalinga.
Kam nereikalinga, tai ir nesirūpinkit… aš vaikystėje vėgeliukes Žagienyje rankomis gaudžiau, man vandens plotai-gražu.. todėl ir nenorėčiau, kad Panevėžyje būtų du Žagieniai..
vienoje nuotraukoje gerai matosi kodėl išlaužė užtvara,greitu metu kitoje pusei bus taip pat.