Išties Adas ne tik smuikuoja, puikiai mokosi, bet ir yra aktyvus J. Balčikonio gimnazijos mokinių parlamento narys.
Nenuostabu, jog laiko paroje gimnazistui neretai pritrūksta, tačiau jis vis bando save įtikinti, kad kuo daugiau veiklų – tuo įdomesnis gyvenimas. O ir viską suspėti su tokiu požiūriu – daug lengviau.
Šiomis dienomis labiausiai jį džiugina gyvas bendravimas – diskusijos prie kavos puodelio su bendraminčiais ir tiesiog po karantino vėl grįžęs įprastas tempas.
A. Putauskas nuo mažų dienų augo apsuptas muzikos ir visada ją labai mėgo. Galbūt dėl to, jog namuose visada skambėjo mamos dainos. Adas puikiai pamena, kaip mažas prieš miegą vis prašydavo jos paniūniuoti lopšinę. Vėliau pačiam ėmė knietėti paliesti pianino močiutės bute klavišus. O kai mama išmokė, kaip pagroti gamą, akys tiesiog sužibo.
„Tėvai pastebėjo, kad labai žaviuosi muzika, nuvedė mane į pamokėles būsimiems pirmokams Vytauto Mikalausko menų gimnazijoje. Ten turėjau mokytis saksofono specialybės. Deja, sąraše likau už brūkšnio ir teko atsisveikinti su saksofonininko ateitimi bei menų gimnazija“, – prisimena Adas.
Pradėjęs pirmą klasę ir vis dar įkvėptas gamos, nusprendė dainuoti mokyklos chore. Nors muzikuoti patiko, tačiau A. Putauskas visuomet labiau laukdavo, kada galės prisiliesti prie taip viliojusių instrumentų. Tuomet vienintelis instrumentas, kuriuo galėjo groti, be dūdelės, buvo kanklės. Taip Adas prakankliavo visą pirmąją klasę.
Zvimbinti kanklėmis A. Putauskui patiko, bet rimčiau apie muziką nė nemąstė, kol vieną dieną sutiko smuiko mokytoją. Ji papasakojo, kad dirba Panevėžio muzikos mokykloje, kad yra toks instrumentas kaip smuikas ir, jei tik norėtų, galėtų mokytis juo groti. Taip prasidėjo Ado muzikinis kelias ir pažintis su itin rafinuotu instrumentu.
A. Putauskui pradžia su smuiku buvo išties nelengva. Pirmus metus vis protestavo, net grasino mesti Muzikos mokyklą, smuikavimą vadino laiko švaistymu.
„Sakydavau, jog nieko gražaus neišmokstu groti, tai kam taip vargti? Tačiau vis vien prisiversdavau kažką pagroti“, – prisimena Adas.
Toks protestas prieš smuiką tęsėsi tol, kol mokytoja užregistravo jį dalyvauti smuikininkų konkurse.
„Pamenu, kaip jaudinausi ir kaip drebėjo kojos lipant ant scenos. Tačiau tada įvyko kažkoks lūžis. Scenoje supratau, kaip išties smagu groti“, – pasakoja jaunasis smuikininkas.
Nors tąkart ir netapo laureatu, A. Putauskas jautėsi tikru nugalėtoju.
„Manau, kad kaip ir daugumai įvairių veiklų, smuikui reikia laiko, įdirbio ir ryžto nepasiduoti. Įvykdžius visa tai, smuikas atsiskleidžia ir juo groti tampa nebe darbas, o pramoga“, – sako Adas.
Dabar smuikavimą A. Putauskas vadina gyvenimo būdu, o smuiką – ištikimiausiu gyvenimo palydovu.
„Su mokyklos baigimu mane pasveikinęs vienas žmogus pasakė: „Nuo šiol tu visuomet turėsi vieną ištikimą draugą – smuiką“. Tada nusijuokiau ir palinksėjau, o vėliau supratau, kad išties smuiko ir apskritai muzikos niekada neišsižadėsiu. Jie visuomet bus šalia“, – kalba Adas.
A. Putauskas sako esantis labai emocingas, tad jei tik galėtų, visuomet rinktųsi romantizmo bei impresionizmo kūrinius. Ne mažiau žavisi baroko muzika, jos gilumu, perteikimu, detalėmis.
„O ten, kur reikia tvarkos, griežto tikslumo, preciziškumo, visuomet „užlūžtu“, – juokiasi smuikininkas. – Tenka ilgai ir nuobodžiai zulinti tas pačias natas, kol pagaliau iš visiško chaoso išeina bent truputėlį į klasicizmą panaši stilistika“.
Nors groja smuiku, A. Putauskui visuomet didelę įtaką darė muzika, parašyta fortepijonui. Jis labai žavisi Šopeno, Listo, Debiusi, retkarčiais Ravelio ir Čaikovskio fortepijonine kūryba.
„Taip pat labai mėgstu ir styginių atliekamus kūrinius, tokius kaip Borodino kvartetai, Bacho partitos, Liatošinskio kvintetai“, – vardija smuikininkas.
Pasak A. Putausko, nors dauguma žmonių mano, kad muzikavimas tėra elementarus grojimas iš natų, suprasti jas, išgroti, atskleisti kompozitoriaus mintį bei atrasti tinkamiausią frazavimą reikalauja daug metų mokslo bei patirties.
„Norint suprasti, kas parašyta, kiek laiko laikyti kai kurias natas, reikia gerai mokėti solfedį. Norint surasti tinkamiausius štrichus, reikia išmanyti muzikos istoriją, suprasti tų laikų muzikos specifiką. Tam, kad atrastum logišką, dailų frazavimą, reikia žinoti harmonijos pagrindus“, – vardija smuikininkas.
Nors A. Putauskas yra ne vieno konkurso laureatas, jam kur kas svarbiau nei apdovanojimai yra bičiuliai, kuriuos atrado per muziką.
„Nepamanykite, kad nemėgstu laimėti konkursuose diplomų ar kad bandau naudotis kažkokia pigia kliše, tačiau iš tiesų didžiausia savo pergale laikau tai, kad galėjau groti kvartete, įvairiuose orkestruose, ansambliuose“, – sako Adas.
Kvartete jis suprato, kaip gera būti tarp bendraminčių, kurie taip pat yra be galo gabūs, kurie išgyvena muziką, siekia to paties tikslo.
A. Putauskas norėtų sakyti, kad groja savo malonumui ir kad aplinkinių nuomonė ar įvertinimas jam nėra esminis rodiklis, tačiau dažnai smalsu, ką apie jo grojimą mano kiti profesionalai, bendraminčiai, klausytojai.
„Tarp grojimo sau ir kitiems yra labai svarbus balansas. Muzika visuomet turėtų būti atliekama, klausoma savo malonumui, visgi neturėtume bijoti kitų žmonių kritikos ir pastebėjimų“, – mano smuikininkas.
A. Putauskas per muziką perteikia įvairiausias emocijas, savo jausmus, mintis.
„Man gera pajusti, ką kitas muzikantas man nori pasakyti per muziką, gera stebėti, kaip žmonės reaguoja į skirtingo tono kūrinius, kaip kinta jų emocijos“, – kalba smuikininkas.
Adas labai ryškiai pamena, kai su jaunesniųjų mokinių ansambliu vyko į Kauno muzikos festivalį. Tąkart visiems buvo liepta išmokti vieną kūrinį. Adas dar ir dabar mena tą magišką akimirką, kai visi sustojo į vietas, pasiruošė ir pradėjo groti.
„Kiek garso! Tą kartą supratau, kaip mėgstu groti poroje, ansamblyje ar orkestre. Kaip gera muzikuoti drauge“, – kalbėdamas apie muzikos galią, emocijų neslepia A. Putauskas.
Kartais jis pasvajoja ir apie didžiąsias pasaulio pasirodymų sales, tačiau savęs nespaudžia. Bet jei pavyktų pasiekti didžiąją sceną, būtų išties laimingas.
A. Putausko manymu, vienas didžiausių iššūkių, tenkančių smuikininkams, yra gebėjimas atsipalaiduoti ir neįtempti raumenų. Tuomet ir muzika skambės taip, jog nebus įmanoma pamiršti.
„Norėdami groti gražiu garsu, turime smuiką paimti labai natūraliai, nieko neįtempiant, tiesiog laisvai pasidėti jį po smakru. Tai kur kas sunkiau, nei atrodo iš šono“, – aiškina jaunasis muzikas.
A. Putauskas nuo mažų dienų buvo labai meniškas vaikas. Mėgo piešti, vaidinti, šokti, dainuoti – veiklos vijo viena kitą. Ir visai nenuostabu – juk augo išties kūrybiškoje aplinkoje. Ado mama yra labai muzikali, mėgsta dainuoti. Tėtis jaunystėje piešdavo, dabar atsidavęs literatūrai, o sesuo – dailininkė, puiki grafikė.
Nors kūrybiškumo A. Putauskas nepametė, laisvalaikį mėgsta leisti, kaip įprasta jo amžiaus jaunuoliams. Adas yra serialų mėgėjas, mėgsta žaisti šachmatais, bando perprasti naujus šachmatų debiutus ir pozicijas. Dalį laisvalaikio jis skiria astrofizikai, poezijai, politikai bei pasivaikščiojimams.
„Kadangi gyvenu netoli miško, kiekvieną savaitgalį einu į jį. Ten ramu, gera“, – teigia Adas.
O šiuo metu vis pasvarsto, kokį kelią rinktis ateityje. Linksta prie astrofizikos pasaulio, tačiau jei pasisuks taip, jog studijuos muziką, sako, jog bus ne mažiau laimingas.