Ligoninės medikai laimėjo pirmąjį mūšį

Ligoninės medikai laimėjo pirmąjį mūšį

Daugiau nei šimtas Respublikinės Panevėžio ligoninės medikų laimėjo ginčą prieš ligoninės administraciją dėl neišmokėtų priedų už darbą su įtariamais COVID-19 pacientais. Gydytojams neišmokėtų kompensacijų suma siekia kelis šimtus tūkstančių eurų.

Kirtis vadovams

Medikams mokėti priedus už darbą su COVID-19 pacientais Seimas nusprendė dar pavasarį, tačiau ne visi Respublikinės Panevėžio ligoninės gydytojai per pirmąjį karantiną sulaukė didesnių algų. Nors bandymai prisibelsti iki ligoninės administracijos, Sveikatos apsaugos ministerijos ir ligonių kasų buvo nesėkmingi, Darbo ginčų komisija stojo medikų pusėn. Ji įpareigojo ligoninę išmokėti priedus ir delspinigius visiems skundą teikusiems 135 šios gydymo įstaigos medikams. Neišmokėtų priedų ir delspinigių suma siekia per 400 tūkst. eurų. Ligoninės vadovai kol kas atsisako komentuoti šią situaciją, mat jie dar turintys laiko apskųsti Darbo ginčų komisijos sprendimą.

Didesnių algų sulaukė ne visi

Kaip pasakojo Lietuvos gydytojų sąjungos Panevėžio skyriaus pirmininkė Birutė Paškevičienė, medikų nepasitenkinimas kilo po to, kai Respublikinės Panevėžio ligoninės administracija priedus, siekiančius 60–100 proc. algos, skyrė tik tiesiogiai su patvirtintais COVID-19 pacientais dirbusiems ligoninės darbuotojams. Priedus gavo ir kai kurie medikai, dirbantys Priėmino-skubiosios pagalbos bei Intensyviosios terapijos ir reanimacijos skyriuose. Tačiau kiti, dirbantys tą patį darbą, Sveikatos ministerijos žadėtų priedų negavo.
„Kolegos, dirbantys ne tik Panevėžio, bet ir Kauno ar Santaros klinikose, kalbėjo, kad už tą patį darbą jiems kitose ligoninėse priedai buvo išmokėti. Pagal ligonių kasų informaciją, priedus savo medikams mokėjo ir kitos gydymo įstaigos. Pavyzdžiui, 80 proc. priedą prie atlyginimo gavo Biržų ligoninės medikai. Toje pačioje Panevėžio ligoninėje 25 proc. administracijos darbuotojų taip pat buvo mokami priedai už darbą su COVID-19 pacientais, bet tik 8,7 proc. gydytojų gavo padidintus atlyginimus. Todėl natūralu, kad kilo darbuotojų nepasitenkinimas“, – pasakojo B. Paškevičienė.

Prašymo neišgirdo

Profesinės sąjungos pirmininkės teigimu, nors COVID-19 sergantys pacientai yra atskiriami, praktika parodė, kad visada lieka tikimybė užsikrėsti. Visi patekusieji į ligoninę, kol sulaukia COVID-19 testo rezultato, guldomi į atskirą skyrių. Tik sulaukus atsakymo jie perkeliami arba į COVID-19 skyrių, arba, jeigu testo atsakymas būna neigiamas, į kitą, priklausomai, kokia pagalba reikalinga. Bet kol nėra aišku, ar pacientas neserga COVID-19, jį gydantys medikai privalo naudoti tokias pat apsaugos priemones kaip ir dirbantieji tiesioginį darbą su infekuotaisiais, laikytis tų pačių darbo saugos reikalavimų. Be to, pasitaikė atvejų, kai iš pradžių neigiamo testo rezultato sulaukę pacientai vėliau susirgo.

„Tas skirstymas į sergančius ir nesergančius yra labai sąlyginis, nes visada išlieka galimybė užsikrėsti. Susirgimai COVID-19 nustatomi ir tuose skyriuose, kurie laikomi „švariais.“
B. Paškevičienė

„Tas skirstymas į sergančius ir nesergančius yra labai sąlyginis, nes visada išlieka galimybė kryžminiam užsikrėtimui. Susirgimai COVID-19 nustatomi ir tuose skyriuose, kurie laikomi „švariais“. Todėl skubią ir intensyvią terapijos ar reanimacijos pagalbą teikiantys medikai taip pat patenka į didelės rizikos zoną“, – kalbėjo B. Paškevičienė.
Iš pradžių medikai kreipėsi į ligoninės administraciją ir pateikė darbuotojų, kuriems pagal įstatymus turėtų būti mokami priedai, sąrašą. Visi besikreipusieji atitiko sveikatos ministro dar balandį nustatytus kriterijus, pagal kuriuos gali būti skiriamas priedas prie algos. Tačiau medikų prašymas ligoninės vadovybės buvo atmestas. Sveikatos apsaugos ministerija, kuriai taip pat buvo adresuotas medikų skundas, anot B. Paškevičienės, atsakiusi, kad dėl priedų skyrimo sprendžia tik įstaigos vadovas. Pagalbos nesulaukta ir iš Teritorinės Panevėžio ligonių kasos.
„Kai medikai niekur nesulaukė pagalbos, buvo nuspręsta kreiptis į Darbo ginčų komisiją. Kadangi po vieną kreiptis būtų sudėtinga, kolektyvinį ieškinį pateikė Gydytojų sąjungos Panevėžio skyriaus profsąjunga“, – pasakojo jos pirmininkė.

Darbo ginčų komisija nusprendė, kad Respublikinės Panevėžio ligoninės medikų skundas dėl neišmokėtų priedų už pavojingas darbo sąlygas per pirmąjį karantiną buvo pagrįstas – ligoninė jiems turėtų sumokėti per 400 tūkst. eurų. P. Židonio nuotr.

Prie fronto linijos

Lapkričio pradžioje medikai sulaukė geros žinios – Darbo ginčų komisija Panevėžio ligoninę įpareigojo 135 medikams išmokėti priedus ir delspinigius už visą pirmąjį karantiną. Ši suma siekia per 400 tūkst. eurų. Ligoninė šį sprendimą dar gali skųsti.
Pasak B. Paškevičienės, labai tikėtina, kad ligoninė tą ir padarys. Mat lėšų tektų ieškoti iš vidinių rezervų.
„Ligoninės darbuotojai tenori, kad darbo užmokestis būtų skaičiuojamas skaidriai. Ligoninės vadovybė turi teisę per mėnesį šį sprendimą apskųsti, tuo, manome, ir pasinaudos. Nes tai didžiulė pinigų suma, kurią reikėtų išmokėti jau ne iš valstybės rezervo, o ligoninės resursų. Buvo galimybė, kad papildomus priedus už darbą kompensuotų ligonių kasos, bet dabar jau per vėlu dėl to kreiptis, nebent teismas nustatytų kitaip“, – kalbėjo B. Paškevičienė.
Jos tvirtinimu, prasidėjus antrajam karantinui įstatymas, pagal kurį gali būti mokami priedai, pakoreguotas – dabar juos gali gauti tik darbuotojai, dirbantys skyriuose, kur gydomi COVID-19 pacientai – tiek medikai, slaugytojos, tiek ir valytojos ar maisto išnešiotojos. Papildoma finansinė paskata kovojantiems dėl žmonių gyvybių pirmose fronto linijose, anot medikės, šiuo sunkiu metu yra bent šiokia tokia paskata. Antrasis karantinas smogė nepalyginamai didesne jėga. Jau dabar ligoninės perpildytos, o dėl sergančių medikų ir kito personalo situacija dar labiau kaista. Ligoninės vadovybė, anot profesinės sąjungos pirmininkės, turėtų skatinti ir palaikyti medikus, o ne velti į ginčus dėl jiems priklausančių didesnių atlyginimų.
„Medikai dirba išties sudėtingomis sąlygomis. O kur dar psichologiniai faktoriai, baimė susirgti patiems ar parnešti virusą šeimai. Daug medikų serga, o ir dirbantiesiems saviizoliacija ne visada taikoma, nes tuomet nebeliktų kam dirbti. Tokiu sunkiu metu medikai privalo gauti bent tai, kas jiems priklauso pagal įstatymus“, – sakė B. Paškevičienė.
Respublikinės Panevėžio ligoninės atstovas spaudai Vytautas Riaubiškis pranešė, kad įstaigos vadovas Arvydas Skorupskas situacijos nekomentuosiantis. Vadovas pažadėjo į visus klausimus atsakyti pasibaigus šiam ginčui.
„Darbo ginčų komisijos sprendimas dar nėra teismo nuosprendis. Mes turime mėnesį laiko pateikti savo atsakymą. Kol nėra viskas baigta, viešų komentarų kol kas neduosime“, – sakė V. Riaubiškis.

 

Komentarai

  • Medikai bukite vieningi ir nepasiduokite. Verskite ta savo deduką vadovą. Turėtų dirbti jaunas perspektyvus, palaikantis gydytojus, slaugytojas, ir kt personalą. Kai pažiūri tokioje įstaigoje dirba toks vadovas.Net juokas neima, verkt norisi………………………….

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų