Artėjanti Kristaus prisikėlimo šventė bei balandžio 7-ąją minima Pasaulinė sveikatos diena bendram tikslui suvienijo tris Panevėžio įstaigas – Pataisos namus, Visuomenės sveikatos biurą bei Palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninę. Joms bendradarbiaujant gimęs sumanymas ne tik pradžiugino senolius, bet ir nuteistos moterys gavo galimybę įrodyti, jog kartą padarytos gyvenimo klaidos netrukdo atrasti teisingą kelią.
Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės direktorė Violeta Grigienė pripažino, kad tokie projektai senoliams dovanoja šypseną ne vienai dienai.
„Praėjusių metų gruodį nuteistosios popieriniais angelais papuošė visus ligoninės laiptinių langus, o eglutę padabino savo kūrybos žaislais. Įtaiga prisipildė ypatingos atmosferos, o tie balti angelai tarsi nešė gėrį, kurio prisiminimai neblėsta iki šiol“, – pasakojo direktorė.
Anot V. Grigienės, visai nesvarbu, kokiomis dovanomis nudžiuginami ligoniai. Kartais užtenka nuoširdžios šypsenos, gražių žodžių bei parodyto dėmesio.
„Kai žmogus atsiduria sunkiose situacijose, yra pasiligojęs ar praradęs viltį, jam labai reikia sveikų, jaunų bei entuziastingų žmonių, kurie parodytų gyvenimo grožį. Iš jų senoliai pasisemia energijos, atranda viltį pasveikti. Ligoniai visuomet pačioje matomiausioje vietoje įkurdina gautus atvirukus, plokšteles ar kitas smulkmenas, padedančios išlaikyti gerą nuotaiką“, – pasakojo direktorė.
Pataisos namus bei Palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninę bendram tikslui sukvietusio, idėjos jungiamąja dalimi vadinamo Panevėžio savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorė Sonata Steniulienė pažymi, kad tokių akcijų nauda visada abipusė.
„Tokie projektai padeda stiprinti emocinę sveikatą, leidžia nuteistosioms bei ligoniams pasijausti reikalingiems. Dėmesio parodymas, nuoširdus pokalbis turi daug didesnę galią, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio, o dovanų gautos kojinės sušildys ne tik pėdas, bet ir širdis“, – įsitikinusi S. Steniulienė.
Panevėžio pataisos namų direktoriaus pavaduotojo pareigas laikinai einančios Loretos Skrickienės teigimu, tai jau ne pirmas kartas, kai nuteistosios stengiasi pradžiuginti laisvėje gyvenančius žmones. Moterys puošė Palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės langus, mezgė kojines neišnešiotiems mažyliams, o dabar nusprendė pasirūpinti senoliais.
„Kalėjimų departamento rudenį inicijuota akcija „Nuteistieji bendruomenėje“ skatina nuteistuosius užsiimti savanoriška veikla, kuri atneštų kuo daugiau naudos visuomenei. Ilgai svarstėme, ką galėtume padaryti, ir šiandien jau turime kuo pasigirti“, – teigė specialistė.
L. Skrickienė pastebėjo, kad projektas džiugių akimirkų suteikia ne tik dėmesį gaunantiems ligoniams, bet ir nuteistosioms. Darydamos gerus darbus moterys jaučiasi vertinamos, tad negaili laiko ir pastangų ieškodamos idėjų, kaip nustebinti aplinkinius.
„Nuteistosios pačios pasiūlė artėjančių Velykų proga pagaminti kuo daugiau atvirukų ligoniams. Geradarės pagalvojo, kad gydymo įstaigose gali būti artimųjų nelankomų žmonių, kuriems atvirukai primintų, kad jie nėra užmiršti ar nereikalingi“, – pasakojo L. Skrickienė.
Specialistė žadėjo, kad tai nebus paskutinė akcija, kuria moterys prisidės prie savanoriškos veiklos. Planuojama, kad jos tvarkys miesto ir rajono teritorijas, dalyvaus miško sodinimo talkoje, prisidės prie akcijos „Darom“ bei ir toliau megs kojinaites neišnešiotiems mažyliams, ligoniams.
Dovanas ligoniams gaminusios bei dalijusios nuteistosios vieningai tvirtino, kad tai jų širdis pripildė džiaugsmo.
„Nuostabus jausmas apima žinant, kad esame reikalingos ir galime kažkam padėti. Nors Pataisos namuose neturime daug galimybių palengvinti gyvenimą kenčiantiesiems, stengiamės sukurti bent atviruką ir taip parodyti, kad nė vienas žmogus nėra užmirštas“, – atvirai kalbėjo Zemfira.
Jai pritarė Tania. Anot jos, pasaulyje daug blogio, todėl kiekvienas turėtų pradėti nuo savęs ir parodyti aplinkiniams, kad privalome palaikyti vieni kitus.
„Pastaruoju metu žmonės tarsi pradėjo nekęsti vienas kito, aplinkui labai trūksta meilės. Turime rodyti gerą pavyzdį. O tai padaryti juk visai nesunku: kartais užtenka vieno tinkamo žodžio ir gali matyti, kaip žmogaus akys nušvinta. Taip aš ne tik padedu kitiems, bet ir pati prisipildau gerų emocijų, tarsi augu iš vidaus“, – tikino Tania.