Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis sako, kad vaikų iš šeimų šiuo metu paimama mažiausiai per dešimtmetį.
„Statistiškai mes mušame visus dešimtmečio rekordus nepaėmimo iš šeimos. Vienintelė statistika, kurią turėjome – kiek vaikų atiduodama globai. Gruodžio, sausio, vasario, kovo mėnesiais yra mažiausiai per dešimtmetį vaikų atiduodama globai“, – antradienį Žinių radijui sakė ministras.
Tai, L. Kukuraičio teigimu, rodo, jog valstybė ir su esamais įstatymais gali užtikrinti „pakankamai draugišką šeimai elgseną“.
Visgi jis pripažįsta, kad po kelių didelio atgarsio visuomenėje sulaukusių vaikų paėmimo atvejų šeimos vis dar yra sunerimusios.
Seimo opozicija kovo pabaigoje blokavo Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisų priėmimą: valdančiųjų balsais įvedus reikšmingos žalos sveikatai kriterijų, vėliau opozicija nesiregistravo galutinai balsuoti dėl projekto priėmimo.
Balsuojant už viso įstatymo priėmimą, registravosi 68 parlamentarai. Įstatymo priėmimo stadijoje balsuojant privalo dalyvauti ne mažiau kaip pusė Seimo narių – t. y. 71 parlamentaras, todėl balsavimas atidėtas.
L. Kukuraitis išreiškė viltį, kad įstatymą pavyks priimti greitai, kad liktų daugiau laiko jo įgyvendinimui.
„Aš manau, kad įstatymas tikrai bus priimtas. Ir kaip įmanoma greičiau tą įstatymą reikia priimti, nes pusę metų ir šeimos laukia to įstatymo, ir mūsų tarnybos darbuotojai“, – sakė jis.
Balsuodamas dėl įstatymo Seimas priėmė komiteto aprobuotą formuluotę, kad „vaikų ir tėvų atskyrimas prieš jų valią galimas tik kraštutiniu atveju, kai tai yra neišvengiama ir būtina, siekiant apsaugoti vaiką nuo realaus pavojaus jo fiziniam ir psichiniam saugumui, sveikatai ar gyvybei arba reikšmingos žalos jo sveikatai atsiradimui, ir nėra galimybių vaiko apsaugoti kitais būdais“.
Reikšminga žala sveikatai apibrėžta kaip fizinio, seksualinio, psichologinio smurto prieš vaiką arba vaiko nepriežiūros ar smurto stebėjimo (kai vaikas yra smurto liudininkas) pasekmė, pasireiškianti vaiko fizinės ir psichinės sveikatos, normalios raidos sutrikdymu.
L. Kukuraitis sako, jog reikšmingos žalos įvedimas į vaiko paėmimo iš šeimos procesą padidintų klaidos tikimybę.
„Kuo daugiau yra aspektų, į kuriuos reikia atsižvelgti, tuo klaidos tikimybė didesnė. Realiai apsunkinimas čia yra per klaidos galimybę“, – sakė ministras.
Jis atkreipė dėmesį, jog reikšminga žala įstatymo pataisose yra apibrėžta itin plačiai.
Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas keičiamas po visuomenėje kilusio rezonanso dėl iš šeimos paimtų vaikų.
Pataisos parengtos sujungus Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei „valstiečių“ vadovo Ramūno Karbauskio pateiktus siūlymus.
Daugiausia diskusijų Seime svarstant projektą kėlė vaikų saugumo sąvoka, ją dalis parlamentarų siūlė iš viso braukti iš įstatymo.
Seimas paliko šią sąvoką, bet ją apibrėžė siauriau – kaip fizinį ir psichinį saugumą, tarp sąlygų vaiko paėmimui buvo įrašytas realus pavojus dėl jo saugumo.
Taip pat pritarta siūlymui leisti vaiką iki 6 metų trumpam palikti su vyresniais šeimos nariais, jei jiems ir nėra 14 metų. Pagal pataisą, palikimu be priežiūros nelaikomas iki 15 minučių vaiko palikimas saugioje aplinkoje su 7–13 metų asmenimis, kurie pagal savo brandą yra pajėgūs esamoje situacijoje juo pasirūpinti.
Įstatyme iki šiol numatyta, kad vaiko tėvai turi pasirūpinti, jog be objektyvios būtinybės vaikas iki 6 metų neliktų be vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros.
Taip pat nustatyta, kad vaiko teisių apsaugos institucijoms renkant bet kokius su vaiku ar jo šeima susijusius duomenis, vaiko tėvai apie tai informuojami, išskyrus tuos atvejus, kai toks informacijos pateikimas prieštarauja vaiko interesams.