Vis dėlto, pasak jos, vaiko priežiūros išmokas gaunantys tėčiai ir seneliai „padeda ne prižiūrėti vaiką, o gauti išmoką“.
Šiuos duomenis „Sodros“ specialistė pirmadienį pristatė žiniasklaidai.
Pasak K. Zitikytės, pastaraisiais metais Lietuvoje šeimas pradedama kurti vėliau, tad motinystės išmokas gauna vis vyresnės moterys. Nuo 2005 m., pasak jos, vidutinis motinystės išmokos gavėjų amžius išaugo 6 metais, iki 31 metų.
„Tai rodo, kad baigus mokslus darbo rinkoje pabūnama ilgiau ir tik paskui ateina šeimos kūrimo, motinystės pasirinkimai“, – teigė K. Zitikytė.
Dėl to, anot „Sodros“ atstovės, per paskutinįjį dešimtmetį išaugo ir motinystės išmokas gaunančių moterų, kadangi prieš sukurdamos šeimą jos jau būna įsitvirtinusios darbo rinkoje.
„Didesnė dalis būna jau padarę karjerą ar ją pradėję daryti ir yra įgiję stažą išmokai gauti. Vieną teigiamą tendenciją jau turime – prieš dešimtmetį beveik 80 proc. gimdžiusiųjų gaudavo motinystės išmoką, o dabar ta dalis didesnė – 86 proc.“, – kalbėjo ji, dar pridūrusi, jog gerai apmokamuose darbuose įsitvirtinusios moterys gauna ir didesnes motinystės išmokas, kadangi jos skaičiuojamos nuo didesnių pajamų.
Per dešimtmetį, pasak K. Zitikytės, aktyviau kreipiamasi ir dėl mėnesį po vaiko gimimo gimusių tėvystės išmokų.
„Prieš dešimtmetį dešimčiai mamų teko 5 tėvai, kurie ėmė tėvystės išmoką, tai dabar tai pačiai dešimčiai motinų būtų 7 tėvai. Aktyvumas yra didesnis“, – pastebėjo ji.
Taip pat, „Sodros“ duomenimis, 95 proc. tėvų renkasi tėvystės atostogas ir vaikų priežiūros išmokas dvejiems metams. Šį variantą pasirinko 23,5 iš visų 24,8 tūkst. išmokas gavusių tėvų.
Vienerių metų trukmės tėvystės atostogas dažniausiai pasirenka specialistai ir vadovai iš geriau apmokamų sričių.
„Didžioji dalis jų yra specialistai, kas trečias ir kas penktas yra vadovai. Tai jei lygintume kitas grupes, tai tikrai didesnė dalis vadovų pasirenka gauti išmoką vienerius metus“, – sakė K. Zitikytė, paminėjusi, kad tai dažniausiai informacijos ir ryšių technologijų srityse dirbantys žmonės.
„Tas, kam labai reikia greičiau grįžti į darbo rinką ir karjerą daryti“, – pridūrė ji.
„Sodros“ duomenimis, kas ketvirtas vaiko priežiūros gavėjas yra vyras, jų per dešimtmetį daugėjo ir yra 8,6 tūkst. Tai, pasak „Sodros“ patarėjos lyg ir rodytų, kad vis daugiau vyrų įsitraukia į vaikų priežiūrą, tačiau dauguma jų antraisiais vaiko priežiūros metais pradeda dirbti.
„Vyrai ima vaiko priežiūros išmokas, bet matome, kad didžioji jų dalis išmoką gauna antraisiais ir 9 iš 10 dirba. Tai reiškia, kad dirbama ir, matyt, kad vaiką prižiūri ne vyrai, o greičiausiai tos pačios mamos, kiti giminaičiai, galbūt auklės“, – pastebėjo K. Zitikytė, panašią tendenciją pabrėžusi ir aptardama išmokas gaunančių senelių statistiką – 1,1 tūkst. senelių vaiko priežiūros išmoką gauna antrus metus ir beveik visi jie kartu dirba.
„Lietuvoje turime padėtį, kai tiek vyrai, tiek seneliai, dažniausiai padeda ne vaiką prižiūrėti, bet gauti išmoką“, – pabrėžė ji.
ELTA inf.