Lietuvoje patvirtintas pirmasis beždžionių raupų atvejis (papildyta)

Lietuvoje patvirtintas pirmasis beždžionių raupų atvejis (papildyta)

Sveikatos apsaugos ministerija pranešė apie pirmąjį Lietuvoje patvirtintą beždžionių raupų atvejį.

„Maždaug prieš valandą iš Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos gavome patvirtinimą, kad Lietuvoje užregistruotas pirmas beždžionių raupų atvejis šiais metais“, – per trečiadienį, 13.30 val., sušauktą spaudos konferenciją sakė Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento Sveikatos stiprinimo skyriaus vyriausioji specialistė Galina Zagrebnevienė.

Jos duomenimis, šia infekcine liga užsikrėtė 40-49 metų grupei priklausantis vyras. Lietuvos pilietis grįžo iš kitos Europos šalies.

Remiantis preliminaria informacija, ligonio būklė buvo stabili ir jis turėjo būti išleistas gydytis namo.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja Rasa Liausėdienė pranešė, kad su sergančiuoju artimą sąlytį turėjo 5 žmonės. Jiems buvo nurodyta stebėti savo savijautą, tačiau izoliuotis – nereikia.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, nuo gegužės pradžios visame pasaulyje už Afrikos ribų nustatyta daugiau kaip 18 tūkst. beždžionių raupų atvejų, dauguma jų – Europoje.

PSO beždžionių raupų protrūkį yra pripažinusi tarptautinio masto ekstremaliąja visuomenės sveikatos situacija. Tai yra aukščiausio laipsnio pavojaus signalas, kokį tik gali paskelbti ši Jungtinių Tautų agentūra.

Kaip liepą skelbė SAM, Lietuva yra užsisakiusi apie 1,4 tūkst. vakcinų nuo šios ligos dozių.

Beždžionių raupai yra labai panašūs į raupus, nuo kurių pasaulyje kasmet mirdavo milijonai žmonių, kol 1980 metais ši liga buvo išnaikinta. Tačiau beždžionių raupų simptomai yra daug švelnesni.

Sergantiesiems beždžionių raupais pasireiškia tokie simptomai kaip karščiavimas, raumenų skausmas, limfmazgių patinimas, šaltkrėtis, išsekimas ir į vėjaraupius panašus bėrimas ant rankų ir veido.

Virusas gali būti perduotas per odos pažeidimus, oro lašeliniu būdu, per bendrai naudojamus daiktus, tokius kaip patalynė ir rankšluosčiai.

Specifinio beždžionių raupų gydymo nėra, bet nustatyta, kad skiepai nuo raupų maždaug 85 proc. veiksmingumu apsaugo nuo beždžionių raupų.

Lietuvoje nuo raupų neskiepijama maždaug nuo 1980-ųjų.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų