Sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė Motiejūnienė sako, kad iki 1980 m. Lietuvoje gimę asmenys turi kryžminę apsaugą nuo beždžionių raupų.
Pasak jos, jeigu minėtos ligos susirgimas būtų nustatytas Lietuvoje, vakcinuotis galėtų tik artimieji asmenys, kurie per pirmas keturias ligos dienas gyveno su sergančiuoju.
„Visuotinės vakcinacijos kalbant apie beždžionių raupus nereikia, nėra poreikio ir visi skiepytis nebus kviečiami”, – antradienį žurnalistams Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) teigė A. Bilotienė Motiejūnienė.
Ji tvirtino, kad šiuo metu dėl vakcinų nuo beždžionių raupų pristatymo detalės ir sutartys yra derinamos, o Lietuva jas gaus kartu su kitomis Europos Sąjungos šalimis.
„Esame pareiškę poreikį ir manau, kad per porą–trejetą savaičių turėtų pasiekti tos vakcinos ir Lietuvą taip pat. Sakau per porą–trejetą, nes yra šalių kur jau yra nustatytų susirgimų ir be abejonės pirmiausiai pasieks tas šalis, kurios turi susirgimus”, – sakė viceministrė.
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pridėjo, kad Lietuvoje buvo įtariamas vienas atvejis beždžionių raupų ligos susirgimu, bet po padarytų tyrimų, jis nepasitvirtino.
„Kadangi Europos Komisija čia irgi turi tam tikrą horizontalų koordinuojantį mechanizmą, tai esame užsisakę ir vakcinų atitinkamą kiekį, bet kol kas situacija tokia, kad kažko išskirtinio nėra ir nerimauti nereikėtų“, – sakė A. Dulkys.
„Reikėtų mums suprasti, kad apskritai viskas, kas vyksta pasaulyje, ypač kai vyksta karai, klimato kaita, taip, mes jau gyvename kitomis sąlygomis, turime suprasti ir būti pasiruošę, kad tų įvairių infekcijų ir situacijų gali atsirasti“, – pridūrė jis.
ELTA primena, kad Europos Komisijos pasirengimo ekstremaliosioms sveikatos situacijoms ir reagavimo į jas institucija (HERA), reaguodama į beždžionių raupų protrūkius, antradienį sudarė sutartį su bendrove „Bavarian Nordic“ dėl 109 090 trečios kartos vakcinų dozių pirkimo. Kadangi atvejų skaičius toliau didėja, pagal šį susitarimą vakcinos bus greitai prieinamos visoms Europos Sąjungos (ES) valstybėms narėms, Norvegijai ir Islandijai.
Europos sveikatos ir skaitmeninės ekonomikos vykdomoji įstaiga (HaDEA) nupirko trečios kartos vakciną Pasirengimo ekstremaliosioms sveikatos situacijoms ir reagavimo į jas institucijai (HERA) jos vardu. Po to HERA proporcingai suteiks vakcinas ES valstybėms narėms, pradėdama nuo tų, kurioms jų labiausiai reikia.
Tai pirmas kartas, kai pagal programą „ES – sveikatos labui“ ES biudžetas naudojamas tiesiogiai nuperkant vakcinų valstybėms narėms, pranešime skelbia Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje.
Remiantis didžiausiu atvejų skaičiumi, pristatymas prioritetą turinčioms valstybėms narėms, kurios suteikė nacionalines išimtis vakcinai, prasidės dar iki mėnesio pabaigos.