Dar šį mėnesį miesto Taryba svarstys sprendimo projektą, numatantį, jog POLA kortelių turėtojams maršrutinių autobusų bilietams būtų taikoma 50 proc. lengvata.
Toks klausimas iškeltas Savivaldybę pasiekus Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos prašymui.
Miesto infrastruktūros skyriaus specialistės Inos Urbonavičienės teigimu, pagal Transporto lengvatų įstatymą savivaldybės turi teisę savo biudžeto lėšomis nustatyti papildomas transporto lengvatas, kurios nėra suteiktos teisės aktais.
Kad reikalinga lengvata miesto autobusais besinaudojantiems onkologiniams ligoniams, yra pritarusi ir Savivaldybės Keleivinio transporto organizavimo komisija.
Kiek tokia pagalba sergantiesiems kainuos miesto biudžetui, pasak specialistės, sunku įvardyti. Panevėžio mieste ir rajone tėra išduota vos apie 800 POLA kortelių. Daliai jų turėtojų – onkologinių ligonių – yra nustatytas neįgalumas, o tai šiems žmonėms jau suteikia teisę į įstatyme numatytą viešojo transporto lengvatą.
Jei miesto politikai pritars siūlymui, pacientai, kuriems nenustatytas neįgalumas, besigydantys onkologines ligas ir įsigiję POLA kortelę, miesto maršrutiniais autobusais su 50 proc. lengvata galėtų važinėti jau nuo gruodžio 1-osios.
Iš 60-ies šalies savivaldybių onkologiniams ligoniams lengvatą viešajam transportui tėra suteikusios 8-ios. Visose jose turintieji POLA korteles važiuoja su 80 proc. nuolaida, išskyrus Raseinių rajoną – ten šie keleiviai važinėja nemokamai.
„Pasiūlymus išsiunčiame daugeliui savivaldybių, tik ne visos įsitraukia į projektą. Vienos atrašo, kad neturi tokios galimybės, kitos – kad svarstys ateityje“, – sako Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) projektų vadovė Jolita Vyšniauskienė.
Pirmoji dėmesį į onkologinius ligonius atkreipė Jonavos savivaldybė. Jos viešuoju transportu su 80 proc. lengvata POLA turėtojai naudojasi jau trejus metus. Lengvatas tokiems keleiviams taip pat taiko Marijampolės, Lazdijų, Utenos, Raseinių savivaldybės.
Pasak J. Vyšniauskienės, iki šiol į projektą nėra įsitraukęs nė vienas iš didžiųjų šalies miestų, nors ir jiems pateiktas pasiūlymas.
POLA projektų vadovės teigimu, savivaldybių parama skiriant lengvatą viešajam transportui – didelė paspirtis sergantiesiems.
„Kol vyksta aktyvus gydymas, onkologiniams ligoniams net nenustatomas neįgalumas, netaikomos jokios lengvatos, o jiems neišvengiamai tenka važinėti į chemoterapijos, kitas procedūras. Apskaičiuota, kad toks ligonis net 3–6 kartus per savaitę vyksta į ligoninę. Transporto lengvata ypač svarbi. Labai tikimės, kad laikui bėgant prisijungs ir daugiau savivaldybių“, – kalbėjo J. Vyšniauskienė.
POLA korteles Lietuvoje kol kas turi 13 tūkst. ligonių. Šis skaičius, pasak J. Vyšniauskienės, keičiasi kas dieną. Asociacija 25-iuose miestuose turi ambasadorius, į kuriuos ligoniai gali kreiptis tokios kortelės. Panevėžyje tokias korteles, suteikiančias onkologiniams ligoniams įvairių lengvatų, kiekvieną antradienį savanorė nemokamai dalija Respublikinės Panevėžio ligoninės Onkologijos skyriuje.
POLA duomenimis, Lietuvoje onkologinėmis ligomis serga daugiau nei 118 tūkst. žmonių. J. Vyšniauskienės teigimu, šis skaičius vienareikšmiškai progresuoja, o liga aptinkama vis jaunesniems pacientams.
„Nors onkologinės ligos vis dažniau diagnozuojamos, vis dėlto tai iš dalies turi ir teigiamą pusę. Tai reiškia, kad prevencinės programos duoda rezultatų – liga nustatoma ankstyvosiose stadijose, kai didesnė tikimybė išgyti, o ir pats gijimo procesas lengvesnis bei gydymo išlaidos valstybei mažesnės“, – teigė asociacijos atstovė.
Anot jos, susirgusiuosius morališkai itin sustiprina bendravimas su patyrusiais tokį pat likimo išbandymą. Įvairiuose miestuose, o šiuo metu ir Panevėžyje, jau kuriasi sergančiųjų onkologinėmis ligomis savitarpio pagalbos grupė.
Komentarai
Puiki žinia! Labai ačiū už gerą valią ir žmogišką supratimą ! Net ašaros susikaupė beskaitant.
Keičiasi Panevėžys atsinaujina į gerą gerą gerą pusę!
paola kortele kainuoja 10 euru kazi ar apsimokes reiks paskaiciuoti
POLA kortelė yra absoliučiai NEMOKAMA, tad „Smalsute“ – neskleiskit dezinformacijos.
NEMOKOMA