Prieš mėnesį Seimas buvo tvirtai nusiteikęs nuo 2019 metų neleisti privatizuoti savivaldybių valdomų šilumos tiekimo įmonių. Už tokį sprendimą balsavo dauguma parlamentarų. Tačiau šią savaitę jie staiga persigalvojo ir leido į savivaldybių valdomas šilumos tiekimo įmones pritraukti privataus kapitalo. Dabar verslas turi galimybę įsigyti net iki trečdalio tokio turto.
Šiuo metu Panevėžio, Kėdainių, Pasvalio, Kupiškio, Rokiškio, Zarasų miestų ir rajonų vartotojams šilumą gaminančioje įmonėje „Panevėžio energija“ privatūs akcininkai valdo vos 1,8 proc. akcijų. Likusias turi šių rajonų ir miestų savivaldybės. Didžiausia dalis tenka Panevėžio miestui, kuriam priklauso 59,37 proc. bendrovės akcijų, 13,4 proc. turi Kėdainių savivaldybė, o visi kiti akcininkai pasidaliję nuo 6 iki 2 proc. akcijų paketus.
Apie naują Seimo sprendimą bendrovės „Panevėžio energija“ atstovai teigė dar negirdėję, tad ir komentuoti, ar įsileidus verslą į šilumos tinklus nenukentės vartotojai, nepanoro.
„Kadangi jokios oficialios informacijos nesame gavę, todėl šiuo metu nekomentuosime“, – teigė „Panevėžio energijos“ atstovė spaudai Daiva Paulauskienė.
Daugiau nei pusę šilumos tiekėjos akcijų valdančios Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Tomas Jukna ragino neskubėti išsigąsti tokių pokyčių. Trečdalis akcijų paketo esą dar nesuteikia teisės vadovauti visam paradui.
„Aš manau, kad verslas tikrai gali ateiti į šilumos tinklus. Su trečdaliu akcijų šiame versle pagrindinių sprendimų nepriimsi. O be to, kartais į įmonę prisitraukti verslą, kaip partnerį, nėra blogai“, – komentavo T. Jukna.
Anot jo, problema būtų, jei privatus kapitalas pasiglemžtų daugiau nei pusę savivaldybių įmonės akcijų. Tuomet esą „Panevėžio energija“ taptų nepriklausomas šilumos tiekėjas ir diktuotų savo sąlygas. T. Jukna abejoja, ar šios iš tiesų būtų palankios vartotojams.
„Verslas, aišku, skaičiuoja pelną. Tokiu principu dirbant sunku būtų užtikrinti sklandų šilumos tiekimą gyventojams“, – sakė pavaduotojas.
Turėdama didžiausią šilumos tinklų dalį Panevėžio miesto savivaldybė, anot jo, gali pakontroliuoti, kad šilumos kainos žmonėms nenulemtų tokie rodikliai kaip kuro brangimas. Nuostoliai tokiais atvejais kompensuojami iš įmonės pelno, kurio augimui taip pat uždėtos „lubos“.
Savivaldybės atstovas patikino, kad šiuo metu sukauptas „Panevėžio energijos“ lėšas iš gyventojų kartu su Europos Sąjungos parama žadama investuoti į didžiulę šilumos tinklų modernizaciją, kuri kitų metų pabaigoje šilumos kainą turėtų palaipsniui atpiginti 7 procentais.
Vis dėlto nedidelę dalį bendrovės akcijų įsigijęs privatus investuotojas, T. Juknos nuomone, galbūt net ir atgaivintų įmonės veiklą, idėjas, plėtrą. Tik pavaduotojas prisipažino neįsivaizduojąs, kaip vyktų akcijų pardavimas „Panevėžio energijoje“.
„Verslas, aišku, skaičiuoja tik pelną. Tokiu principu dirbant sunku būtų užtikrinti sklandų šilumos tiekimą gyventojams.“
T. Jukna
„Galiu patikinti, kad Panevėžio savivaldybė savo akcijų tikrai neparduos – mes išlaikysime visą paketą. O kaip kitos dalininkės, rajonų savivaldybės elgsis, nežinau. Jei jos nuspręs parduoti, tai nėra blogai“, – kalbėjo T. Jukna.
Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis nesispyrioja ir trečdalį rajono akcijų „Panevėžio energijoje“ pasiruošęs parduoti pirmam pasiūliusiam tokį sandorį. Tik jų vertė įmonės valdyme, pasak pašnekovo, nieko nelemia. Panevėžio rajonas teturi vos 2,21 proc. akcijų.
„Su tokiu paketu mes tik klausytojai įmonės valdyboje. Net ir trečdalis visų akcijų nieko nepakeis, todėl nematau nieko blogo, jei tokiu būdu į šilumos tinklus ateitų privatus kapitalas. Mūsų akcijos rajono nepraturtins – mums tėra svarbu, kad nenukentėtų vartotojai“, – savo nuomonę dėstė P. Žagunis.
Aišku, rajono akcijų pardavimas pirmam pirkėjui – tik mero pajuokavimas, tikrą sprendimą dėl akcijų pardavimo turėtų priimti rajono taryba.