Nuo lapkričio 6-osios į miškus prie Lietuvos sienos su Baltarusija dažnokai važiuoja visureigių entuziastų ekipažai iš visos Lietuvos.

Leidosi į žygį ginti Lietuvos

Leidosi į žygį ginti Lietuvos

Jau pustrečios savaitės patriotiškai nusiteikę, gerą, bekeles įveikti gebančią, techniką turintys vyrai kviečiami į savanorišką pagalbą saugoti valstybės sieną nuo nelegalių migrantų. Tokią akciją surengė ne patys pasieniečiai, o visureigių entuziastai.

„Vestuves suorganizuoti sunkiau nei sukviesti Lietuvos vyrus talkinti pasieniečiams. Džiugu, kad Lietuvoje yra tiek patriotų“, – patikino akcijos organizatorius Laurynas Juozas Liutkus –krekenaviškis, atsargos karys, verslininkas, dėstytojas, studentus mokantis renginių organizavimo.

Prieš gerą mėnesį jis su šūkiu „Vardan tos Lietuvos!“ ėmėsi organizuoti akciją „4×4 pasienis“. Matydamas, kiek pastangų turi įdėti valstybės sienos apsaugos pareigūnai, stabdydami iš Baltarusijos į Lietuvą nelegaliai plūstančių migrantų srautus, 29-erių Laurynas Juozas paragino „pasibalnoti“ bekelės monstrais vadinamus visureigius, keturračius, motociklus bei leistis į žygį ginti Lietuvos sienos.

Keliasdešimt patriotų

Pasak Lauryno, idėja šiam tikslui suburti važinėjančius tokiais ratuotais žirgais kilo ne atsitiktinai – tokia technika nesunkiai įveiktų net ir neišvažiuojamas vietas.

Sukvietęs patriotus visureigiais patruliuoti netoli Lietuvos sienos, gaudant nelegalus, Krekenavos naujakurys L. J. Liutkus neslepia nesitikėjęs, jog į tokį raginimą atsilieps tiek entuziastų. Asmeninio archyvo nuotr.

Anot L. J. Liutkaus, į tokį kvietimą atsiliepė per 70 į sienos gynybą panorusių leistis patriotų. Jis pats tokio ratuoto „monstro“ neturi ir nevairuoja, tad saugant sieną būna šturmanu.

Į pirmą kelionę ginti sienos akcijos dalyviai visureigiais leidosi lapkričio 6-ąją. Iki šiol, pasak Lauryno, kas dvi tris dienas valstybės sienos link pasuka po keletą visureigių. Į klausimą, kiek nelegalių migrantų jų dėka nekirto mūsų valstybės sienos, L. J. Liutkus negalėjo konkrečiai atsakyti, pasak jo, tai klausimas, susijęs su detalėmis, kurios galėtų būti valstybės paslaptimi.

Saugos, kol reikės

L. J. Liutkus teigia išsiaiškinęs, kad mažiausiai apsaugota yra Lietuvos valstybės siena su Baltarusija ties Kabelių, Adutiškio ir Tverečiaus užkardomis. Į šias apylinkes ir traukia bekelių vairuotojai iš visos Lietuvos. Važinėdami miškų ruožais, dienomis jie žvalgo vietoves, dairydamiesi, ar neaptiks į Lietuvą prasibrukusių nelegalų. Naktinis stengiamasi įžvelgti degančius laužus ar prožektorių švieseles jų rankose.

Laurynas pasakoja su pasieniečiais suderinęs veiksmų planą, pagal kurį pagalbininkai jokiu būdu negali bandyti patys sulaikyti nelegalių migrantų. Juos pamačius, privalu apie tai pranešti patiems pareigūnams. Visureigių ekipažams, pamačiusiems migrantus, netgi draudžiama lipti iš automobilio.

Pagalbos pasieniečiams akcija, pasak L. J. Liutkaus, gerai organizuota bei koordinuota, visi jos dalyviai išklauso net po kelis instruktažus.

„Ketvirtadalis šitos akcijos dalyvių – buvę statutiniai pareigūnai. Tai labai padeda teikiant pagalbą pasieniečiams“, – patikino Laurynas.

Visureigiais pasienio zonoje patruliuoja vyrai nuo 23 iki 50 metų: ūkininkai, informacinių technologijų bei įvairių kitų sričių specialistai. Pasak J. L. Liutkaus, akcijoje jie nusiteikę dalyvauti tol, kol reikės – tai yra tol, kol į Lietuvą veršis nelegalūs migrantai.

Nepigi pagalba

Vyrai visureigiais Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje patruliuoja ir dienomis, ir naktimis, laisvu nuo darbo laiku. Po tokių, ypač naktinių, budėjimų, pasak L. J. Liutkaus, automobiliuose dar nusnūstama, o tuomet jau leidžiamasi į namus įvairiose Lietuvos vietose.

Akcijos organizatorius suskaičiavęs, kad toks budėjimas, kai važinėjama miškais, kur galėtų slėptis nelegalūs migrantai, kiekvienam ekipažui atsieina po 80 eurų. Tokia išnaudotų degalų kaina. Taip pat entuziastai patys pasirūpina maistu.

Nors, pasak L. J. Liutkaus, į pasienio apsaugos akciją buvo pakviesti vyrai, tačiau sulaukta ir moterų. Jos kaip tik ir aptiko nelegalių migrantų, apie juos pranešė pareigūnams, sekė migrantus, pačios, kaip privalu, nelipdamos iš automobilio.

Laurynas pasakoja, jog akcija sulaukė ne tik Lietuvos, bet ir užsienio žiniasklaidos dėmesio, o žurnalistai iš Danijos kartu su savanoriais leidosi automobiliais pasienio zonos linkui.

„O štai Lietuvoje girdime ir nepalankių komentarų, priekaištaujama, kad mindome miškų paklotes ar gąsdiname vargšus migrantus“, – dėmesį atkreipė Laurynas.

Jis įsitikinęs, kad absoliuti dauguma iš Baltarusijos plūstančių ir nelegaliai Lietuvos sieną bandančių kirsti migrantų į tokią riziką leidžiasi ieškodami sotesnio gyvenimo, jie nėra politiniai ar karo pabėgėliai, kurių gyvybėms savo šalyje grėstų pavojus. Šie, L. J. Liutkaus nuomone, prieglobstį užsienio šalyse bandytų gauti teisiniu būdu.

Važinėti nedraudžiama

L. J. Liutkus patikino, jog visos „4×4 pasienis“ akcijos dalyvių išvykos suderintos su Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnais.

Šios tarnybos patarėjas viešiesiems ryšiams Giedrius Mišutis patikino, jog penkių kilometrų teritorijoje nuo valstybės sienos su Baltarusija paskelbta nepaprastoji padėtis, į ją patenka tik turintieji leidimus, kurių išdavimas griežtai kontroliuojamas.

„O važinėti visureigiais toliau nepaprastosios padėties teritorijos gali visi, kurių automobiliai techniškai tvarkingi“, – teigė G. Mišutis.

Anot jo, kol kas, padedant šios akcijos dalyviams, sulaikytų nelegalių migrantų nenustatyta.

Šiemet iš Baltarusijos į Lietuvą neteisėtai pateko per 4,2 tūkst. migrantų. Nuo rugpjūčio pradžios, kai pasieniečiai įgijo teisę neįsileisti draudžiamose vietose iš Baltarusijos einančių užsieniečių, jų neįleista 7341. Šiemet Lietuvos pasieniečiai sulaikė 86–is nelegalų gabentojus. Daugiausiai tarp jų yra Ukrainos piliečių – 12. Taip pat neteisėto gabenimo ėmėsi 10 Irako, 9 Gruzijos, 7 Lenkijos, 6 Sirijos, 5 Vokietijos ir kitų šalių piliečiai.

 

 

 

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų