Panevėžio STEAM centras įsikurs pirmajame „Minties“ gimnazijos aukšte, robotikos varžybų centro „RoboLabas“ kaimynystėje. I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Laukti žadėto STEAM centro nebenori

Laukti žadėto STEAM centro nebenori

 

Jau ne vieneri metai Lietuvoje skambinama pavojaus varpais, kad blėsta jaunimo susidomėjimas tiksliųjų, gamtos, technologijų ir inžinerijos mokslais. Dėl to gresia likti ne tik be šių sričių specialistų, bet ir nebus kam mokyklose mokyti gamtos mokslų. Kad tokios bėdos išvengtų, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija nusprendė įsteigti dešimt STEAM centrų didžiuosiuose miestuose bei regionuose.

Šie centrai duris turėjo atverti jau šių metų pradžioje, tačiau kol kas planai tebelikę tik popieriuje. Panevėžio savivaldybė, baimindamasi, kad STEAM centrui steigti numatytos lėšos gali nuplaukti, nespėjus pasinaudoti Europos Sąjungos fondų parama, praėjusį penktadienį pati inicijavo susitikimą Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje. Anot Panevėžio vicemero Deivido Labanavičiaus, ministerija „palaimino“ Aukštaitijos sostinės norą pirmajai pradėti centro steigimo darbus.

„Turime šiam centrui vietą – STEAM būtų įkurta „Minties“ gimnazijoje, kur jau veikia robotikos centras. Yra parengtas ir techninis projektas, esame numatę reikalingų lėšų Savivaldybės biudžete, jau galėtume pradėti pirkti rangos darbus. Bet kol nėra pasiruošusios kitos savivaldybės, planuojančios taip pat steigti STEAM centrus, tol ir mes negalime pajudėti iš vietos“, – teigė D. Labanavičius.

Jo žiniomis, kai kurios savivaldybės net nėra numačiusios vietos, kur toks centras turėtų būti įsteigtas, kitur kilo kitų problemų. Pavyzdžiui, Utena numačiusi centrą įsirengti kultūros paveldo pastate, todėl stringa reikalingų dokumentų tvarkymas.

„Mes stiprūs tiek, kiek yra stiprūs silpnieji. O kas, jei kitose savivaldybėse centrų steigimo darbai dar ilgai strigs? Ministerijos prašome mus išskirti iš bendro projekto, kad galėtume nebelaukti kitų. Būtume kaip bandomasis pavyzdys, regioninis centras, kurio patirtimi galėtų remtis kiti“, – kalbėjo vicemeras.

Laukti rizikinga

Pirminiame projekte buvo numatyta, kad veiks trys metodiniai STEAM centrai Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje bei septyni regionuose. Vienas jų – Panevėžyje. Kiekvienas regioninis centras turėtų keturias standartizuotas laboratorijas – biologijos ir chemijos, fizikos ir inžinerijos, robotikos ir IT bei po vieną – specializuotą, regiono poreikius atitinkančią laboratoriją. Panevėžys nusprendė įkurti dirbtinio intelekto laboratoriją.

Savivaldybės biudžete STEAM centro patalpoms įrengti numatyta 350 tūkst. eurų, dar 40 tūkst. eurų pagal susitarimą turėtų skirti Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

Kitam etapui – baldams bei laboratorijų įrangai pirkti reikalingas lėšas taip pat numačiusi ministerija. Vicemero žiniomis, kiekvienam STEAM centrui įrangai ir priemonėms įsigyti suplanuota po 80 tūkst. eurų.

„Iš ministerijos gavome „palaiminimą“. Per vasarį turime parengti jungtinės veiklos sutartį tarp Savivaldybės ir Nacionalinės švietimo agentūros. Tokiai sutarčiai dar turės pritarti miesto Taryba. Tuomet centro steigimo darbai galės pajudėti“, – teigė D. Labanavičius.

Jo tvirtinimu, daugiau nė viena savivaldybė nepareiškė noro prisijungti prie Panevėžio iniciatyvos ir nusprendė toliau STEAM kurti centralizuotai.

„Mes nebenorime laukti, todėl paprašėme leisti pačiai Savivaldybei pasirūpinti centro įkūrimu. Nacionalinė švietimo agentūra žadėjo, kad įrangai ir baldams pirkti reikalingos specifikacijos bus paruoštos jau gegužę. Galbūt jau kitų metų rugsėjo 1-ąją STEAM centras atvers duris“, – sakė D. Labanavičius.

Kitokios galimybės

Panevėžio savivaldybė nuogąstauja, kad jeigu ir toliau bus delsiama dėl STEAM, gresia prarasti tokiam projektui reikalingas europines lėšas.

Panevėžys jau pradėjo ruoštis STEAM laboratorijų veiklai. Pernai šalies Metų mokytoja išrinkta J. Balčikonio gimnazijos informacinių technologijų mokytoja Renata Burbaitė iki birželio turėtų baigti parengti dirbtinio intelekto laboratorijai funkcionuoti reikalingą metodologiją.

STEAM centru galės naudotis ne tik miesto ir rajono moksleiviai, bet ir aplinkinių Kupiškio, Biržų, Pasvalio, Rokiškio rajonų gimnazistai. Planuojama, kad centrą lankys per 12 tūkst. moksleivių. STEAM centre daugiausia dėmesio bus skiriama moksliniams tyrimams, tačiau centre bus ir daug popamokinės veiklos: būreliai, stovyklos, vyks pasiruošimas egzaminams, konsultacijos karjeros klausimais, mokslo populiarinimo renginiai.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija pažadėjusi, kad STEAM centrų išlaikymas nebus numestas tik savivaldybėms – numatyta skirti apie 2 mln. eurų „minkštosioms“ projekto dalims įgyvendinti.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų