Tačiau būna ir kitas kelias – tokią dovaną kai kuriems gali įteikti ir Panevėžio miesto savivaldybė.
Jau netrukus daugiau kaip septynios dešimtys panevėžiečių galės švęsti įkurtuves – beliko vos keli formalumai ir naujai rekonstruotas socialinis daugiabutis Aldonos gatvėje atvers duris.
Buvęs Margaritos Rimkevičaitės profesinio rengimo centro bendrabutis po rekonstrukcijos nė iš tolo neprimena senojo pastato.
Tiek išvaizda, tiek vidaus patalpų planavimu ir įrengimu jis nenusileidžia net naujos statybos daugiabučiams.
„Vos 5–10 proc. socialinių nuomininkų yra tas šaukštas deguto, kuris sugadina gerą statinę medaus.“
T. Jukna
Kaip teigė miesto Savivaldybės konkursą buvusiam bendrabučiui rekonstruoti laimėjusios bendrovės „Kriautė“ statybos darbų vadovas Tadas Tičkūnas, iš senojo bendrabučio liko tik pamatai, perdangos ir pagrindinės sienos. Daugiau viskas perdaryta ar pristatyta naujai.
Kad nebeliktų koridorinės sistemos, būdingos bendrabučiams, vietoj buvusios vienos suprojektuotos trys laiptinės iš vidinės namo pusės. Vidurinioji pritaikyta neįgaliesiems: pirmame aukšte jiems įrengti vieno kambario butai, į kuriuos pakilti padės nuožulna ir specialus keltuvas. Vieno kambario butų, kurių dydis vidutiniškai siekia apie 35 kv. m, šiame daugiabutyje įrengta daugiausia – 52. Gyventojams taip pat paruošta 15 dviejų kambarių ir 4 – trijų kambarių butai.
„Nors iš buvusio bendrabučio liko tik konstruktyvas, patalpas pavyko išdėstyti taip, kad išeitų šiuolaikiško planavimo būstai“, – teigė T. Tičkūnas.
Tiek butai, tiek ir bendros patalpos išdažyti baltai, tai sukuria švaros, jaukumo įspūdį. Baltos ir laiptinės bei holai.
Vieno kambario butai įrengti kaip studijos – virtuvės ir gyvenamasis kambarys bendroje erdvėje. Erdvesniuose būstuose virtuvės nuo kambarių atskirtos.
Kiekviename bute pastatytos ir naujos dujinės viryklės su orkaitėmis, sumontuoti gartraukiai, baigiamos įrengti kriauklės. Patiems socialinio būsto nuomininkams liks pasirūpinti baldais ir užuolaidomis.
Butuose – erdvūs vonios kambariai – čia sumontuotos dušo kabinos, tualetas, modernūs gyvatukai.
Socialinio daugiabučio bendros erdvės taip pat atrodo nepriekaištingai – laiptinėse nauji metaliniai turėklai, akmens masės plytelėmis iškloti laiptai ir koridoriai.
Nuo prašalaičių gyventojus saugos kodinė lauko durų spyna. Visi skaitikliai – elektros, dujų, vandens – iškelti į laiptines prie kiekvieno buto. Jei atsitiktų taip, kad gyventojas bus nemokus, bus nesunkiai galima išjungti elktros, dujų ir vandens tiekimą.
Per rekonstrukciją rūsyje įrengti ir nemaži sandėliukai su metalinėmis rakinamomis durimis. Tokiu tvarkingu rūsiu vargu ar galėtų pasigirti net ir renovuoti miesto daugiabučiai.
Rūsio ir laiptinių stiklai armuoti – jeigu jie būtų išdaužti, stiklo šukės nepabirtų. Atskiroje rūsio patalpoje įrengta, kaip sako T. Tičkūnas, namo šerdis – modernus šilumos punktas.
„Jeigu lygintume su tokiu pat nerenovuotu namu, šio gyventojai sunaudos kone 40 proc. mažiau šilumos energijos, vadinasi, ir sąskaitos už šildymą neturėtų gąsdinti. Žiemą mokėjome apie 2300 eurų už viso namo šildymą. Padalinus iš 71 buto, vieno kambario butui išeitų vidutiniškai apie 20 eurų, dviejų – 30 eurų. Galutinę kainą lems tai, ar bus šalta žiema ir kaip keisis centrinio šildymo kainos“, – skaičiavo T. Tičkūnas.
Rūsyje taip pat įrengtas stebėjimo kamerų pultas su įrašymo įrenginiu. Vaizdo kameros stebės daugiabučio aplinką ir prieigas. Prie pat namo įrengtos naujos automobilių stovėjimo, vaikų žaidimų aikštelės.
Gyventojų patogumui šalia laiptinių pastatyti ir stovai dviračiams prirakinti.
Savivaldybė netrukus skelbs konkursą išrinkti šio namo administratoriui, kuris rūpinsis tolesne daugiabučio priežiūra.
Panevėžio savivaldybės administracijos direktoriaus Tomo Juknos teigimu, jeigu ne vietos gyventojų pasipiktinimas tokia kaimynyste, socialinis daugiabutis Aldonos gatvėje būtų iškilęs gerokai anksčiau.
Toks projektas, kai socialiniams būstams skiriamas visas daugiabutis, Panevėžyje dar naujiena. Pasak direktoriaus, tokiam žingsniui pastūmėjo ir situacija rinkoje: kuo toliau, tuo sudėtingiau nupirkti socialinį būstą.
„Bėda, kad retai kas nori parduoti savo būstą Savivaldybei. Nors kasmet socialinio būsto plėtrai gauname gana nemažas sumas, nėra ką už tuos pinigus pirkti. Pasiūlos visiškai nėra, per pastaruosius penkerius metu pavyko nupirkti gal tik penkiolika butų“, – kalbėjo T. Jukna.
Kaip teigė administracijos direktorius, pernai nupirkta praktiškai viskas, ką gyventojai pasiūlė. Tiesa, Savivaldybė negali socialiniams būstams pirkti butų bendrabučiuose ar tokių, į kurių remontą reikės daugiau investuoti negu pats butas vertas.
„O tokių, kurie tinkami gyventi, arba Savivaldybei neparduoda, arba užsiprašo kainos, kokios negalime mokėti. Mes galime pirkti tik rinkos kaina – tiek, kiek įvertino vertintojas ir 10 proc. daugiau“, – kalbėjo T. Jukna.
Savivaldybė motyvuoja mačiusi dvi išeitis aprūpinti nepasiturinčiuosius būstais – statyti naują daugiabutį ar renovuoti seną nebereikalingą pastatą.
„Statant naują daugiabutį privalu pasiekti A++ klasę, tai reiškia, kad namas turi būti ne tik taupus, bet ir pats gaminti energiją. Taip pat būtini kiti sprendiniai, užtikrinantys energijos taupymą. Tai labai pabrangina projektą ir vargu, ar sugebėtume imtis tokių statybų. O rekonstruojant pakanka B klasės“, – kalbėjo T. Jukna.
Nors prieš trejus metus, kai buvo nuspręsta imtis socialinio daugiabučio rekonstrukcijos, tam reikėjo 2,7 mln. eurų.
Pasak direktoriaus, dabar tokia rekonstrukcija be 5–6 milijonų eurų būtų neįmanoma.
Pasak T. Juknos, vos tik iš daugiabučio išsikraustė statybininkai, Savivaldybei pasipylė laukiančiųjų socialinio būsto skambučiai su prašymais jame apsigyventi.
Direktorius tvirtina, jog niekam nebus išimčių – gyventojai bus kviečiami pagal laukimo eilę. O šiuo metu socialinio būsto Panevėžyje laukia daugiau nei 200 asmenų.
Rinktis aukšto, laiptinės ar buto taip pat nebus galima, nebent žmogus įrodys, kad dėl tam tikrų sveikatos problemų jam reikalingas butas kuo žemesniame aukšte.
„Savivaldybės specialistai jau po truputį atreka būsimus gyventojus. Jei eilės pradžioje stovinčiai šeimai reikalingas didesnis, pavyzdžiui, keturių kambarių butas, tokios negalėsime apgyvendinti, jai teks dar palaukti“, – sakė T. Jukna.
Planuojama jau liepą pradėti pasirašyti nuomos sutartis ir gyventojai gaus dar dažais kvepiančių namų raktus.
Administracijos direktoriaus teigimu, būstus gavę gyventojai galės kreiptis dėl papildomos socialinės pašalpos įsikurti.
Toks daugiabutis, kuriame bus apgyvendinti socialinio būsto nuomininkai, Panevėžyje kol kas vienintelis.
Staniūnų gatvėje yra tik vienas bendrabutinis daugiabutis, kur socialiniais būstais paversti trys aukštai.
Panevėžio savivaldybė galvoja ir apie daugiau tokių daugiabučių.
Pasak T. Juknos, nauju finansavimo periodu numatoma gauti 5–6 milijonus eurų, kuriuos planuojama investuoti į panašius projektus.
Anot direktoriaus, Savivaldybė galėtų planuoti ir naujo daugiabučio statybas – tam tinkamus 30–40 arų sklypus turi Alanto ir J. Tilvyčio gatvėse, tačiau tai pareikalautų gerokai didesnių finansinių injekcijų nei seno pastato rekonstrukcija.
Svarstoma, kad socialiniams daugiabučiams tiktų į naujas patalpas planuojančios persikelti Panevėžio policijos komisariato pastatas arba kurios nors mieste veikiančios profesinės mokyklos bendrabutis, kuris taps nereikalingas ministerijai sujungus šias švietimo įstaigas į vieną.
„Tokio valdymo modelio, kai socialiniai būstai įrengiami viename daugiabutyje, dar neturėjome. Tik jį išbandę galėsime pasakyti, pasiteisino, ar ne“, – sako T. Jukna.
Jis svarsto, kad apgyvendinus socialinio būsto nuomininkus po vienu stogu bent jau bus lengviau spręsti kai kurias problemas.
O triukšmadarių, nevalyvų ar piktnaudžiaujančių alkoholiu gyventojų, anot T. Juknos, pasitaiko ir ne socialiniuose butuose. Ne veltui sakoma, kad geras kaimynas – kone loterija.
„Šie žmonės nėra kažkokie kitokie, jie tiesiog gauna mažesnes pajamas. Vos 5–10 proc. socialinių nuomininkų yra tas šaukštas deguto, kuris sugadina gerą statinę medaus“, – mano administracijos vadovas.
Komentarai
juokinga skaityti kad 5-10proc soc, remtinu yra asocialus o visi kiti ne, daja itariu kad is 100 proc, soc, remtinu, tik 5-10 procentu yra normalus, dirbantys na ir uzdibantys mazesnes pajamas, 90 procentu tu klientu tai paskutinius 20 metu niekur normaliai nera dirbe, geriantys kievinea diena ir gaminantys vaikus uz kuriuos gauna pasalpas is kuriu geria toliau, ir va cia kartais kyla klausimas, kiek jaunu ,normaliu seimu per paskutinius 20 metu gavo normalia parama is valstybes, ar normaliai jaunai seimai valstybe surenovavo daugiabuti , manau kad ne, tai i ka investuojame ponai valdininkai, i pasalpiniu armijos didinima, o gal pirma padekim ant koju atsistoti jaunom seimom, kurios ant saves uzsikrauna busto kredita kuri moka 20 metu, ar dustai nedirbantys ir geriantys yra salies vertybe, graudu tokius straipsnius skaityti, gerk , kruskis su kuo papuola, gimdyk vaikus nuo skirtingu tevu, neik i darba ir finale gausi buta, superine logika , po 6 menesiu, to renovuoto daugiabucio nepazinsite, po metu galesit renovuot is naujo
,, na“ pritariu jūsų nuomonei. Pirmiausia, tai nusikaltimas skirti pašalpas sveikiems tinginiams, kurie jas palieka aludėse.