Mugės organizatoriai ramina, kad po pirmo lietaus buvusio renginio ženklų neliks.
„Kas su mumis kaip tauta negerai, kad nemokam savo namų vertinti taip, kaip vertina ukrainiečiai? Jie gina juos, nori į juos grįžti, net jei telikę griuvėsiai. O mes turime ir nesaugome. Ar vienas kito darbo nevertiname? Sunku suprasti, kodėl kartais būnam tokie paviršutiniški“, – tokios žinutės sulaukė miesto Tarybos narė Rima Maselytė iš panevėžietės, pasibaisėjusios ištepliotu aikštės grindiniu.
Politikė teigia savaitgalį sulaukusi ne vienos žinutės dėl ištepliotos Laisvės a. dangos. Anot jos, rašiusieji netgi kėlė klausimą, ar visada teisingai leidžiama organizuoti renginius tokioje vietoje ir ar jų organizatoriams neturėtų tekti didesnė atsakomybė už tai, ką po savęs palieka.
R. Maselytė pasakoja ir pati sekmadienį eidama į Teatro dienos minėjimą „Meno“ teatre apžiūrėjusi dieną prieš tai vykusios mugės vietą.
„Tos dėmės, ko gero, bus sunkiai nuplaunamos. Juolab kad žinutėse panevėžiečiai rašė pastebėję, jog nuo šių plytelių sunkiai nusivalo net kramtomosios gumos likučiai“, – pasakojo politikė.
Vis dėlto ji abejoja, ar dėl to vertėtų išvis uždrausti tokius renginius Laisvės aikštėje,
„Pirmiausia patiems renginių dalyviams reikėtų taip organizuoti savo darbą, kad po jų neliktų pėdsakų. Jei mugių organizatoriai paliktų tvarkingą vietą, kodėl gi jų neleisti į aikštę?“ – mano R. Maselytė.
Savaitgalį aikštėje vykusią mugę organizavo mažoji bendrija „Arutomas“. Savivaldybės įmonės „Panevėžio specialus autotransportas“ Miesto tvarkymo skyriaus vadovo Sigito Vainausko teigimu, organizatoriai buvo užsisakę konteinerį atliekoms ir biotualetą, tačiau valymo paslaugų neprašė.
„Man irgi keista, kaip ant tokių baltų plytelių ženklinti vietas rožine spalva. Gal per laiką tie dažai nusiplaus, bet tos dėmės… Jei pritaškė riebalų, taukų, patys suprantat, kad įsigeria ir išvalyti sunkiai įmanoma. Tokioje reprezentatyvioje vietoje kaip Laisvės aikštė daryti eilines komercines mugeles kažin ar tinka“, – svarstė S. Vainauskas.
Anot jo, dėl prekybininkų paliktos netvarkos problemų kyla kone kaskart po didesnių renginių, ypač – po miesto gimtadienio.
„Daugybę kartų renginių organizatorių buvo prašoma susirinkti šiukšles, bet niekas nekreipia dėmesio. Šitos mugės rengėjai šiukšlių nepaliko, bet grindinys atrodo baisiai“, – pastebi S. Vainauskas.
Šiais metais Laisvės aikštėje ir kitose atnaujintose miesto erdvėse panevėžiečiai dažniau matys takus šluojančias mašinas.
Įmonė šiuo metu perka antrą tokį įrenginį – nedidelių gabaritų, manevringą mašinėlę, vakuminiu būdu susiurbiančią šiukšles, žemes.
Pasak S. Vainausko, prie mechanizuoto valymo pereinama drastiškai mažėjant miestą tvarkančių valytojų.
Savivaldybės renginių organizavimo komisijos pirmininkės, administracijos direktoriaus pavaduotojos Žibutės Gaivenienės teigimu, organizatoriai visada įsipareigoja palikti tvarkingą vietą.
Anot jos, organizatoriai, teikdami Savivaldybei prašymą, jame nurodo, jog yra susipažinę su renginių organizavimo Panevėžio mieste tvarkos aprašu.
„Tame apraše yra aiškus punktas – užtikrinti teritorijos sutvarkymą po renginio, atliekų surinkimą ir išvežimą. Atliekoms surinkti ir išvežti paprastai organizatoriai samdo „Panevėžio specialų autotransportą“, o teritoriją sutvarkyti apsiima pats organizatorius. Šiuo atveju, reikia manyti, vieta nesutvarkyta iki galo“, – patvirtino Ž. Gaivenienė.
Anot jos, po tokių renginių Savivaldybės Kultūros ir meno skyrius susisiekia su organizatoriais pasiteirauti, kaip jiems sekėsi.
Šįkart, Ž. Gaivenienės teigimu, skyriaus darbuotojai pirmadienį irgi skambino mugės organizatoriams jų prašyme nurodytais telefonais, tačiau susisiekti nepavyko.
Pasak komisijos pirmininkės, iš mugės rengėjų bus pareikalauta nuvalyti aikštės dangą.
„Turbūt reikėtų įvesti naują prevencinę priemonę ir po renginio, pirmadieniais, ateiti patikrinti, ar organizatoriai tinkamai sutvarkė vietą. Esame turėję tokių reikalų ir po miesto gimtadienio, kai gatvėse buvo maistu prekiaujama. Visi tokie atvejai fiksuojami ir kreipiamasi į organizatorius“, – teigė Ž. Gaivenienė.
Panevėžiečiams mugę surengusios mažosios bendrijos vadovas Tomas Cilcius tikina, jog rožiniais dažais išpieštų ženklų aikštėje greitai neliks. Šie nepigūs dažai lengvai nuplaunami ir jau po pirmojo nestipraus lietaus jų nebelieka. T. Cilcių nustebino, kad po mugės aikštėje liko ir dėmių, primenančių ištekėjusius riebalus.
„Mugėje buvo prekiaujama žuvimi, bet negi nuo to liktų dėmių?“ – svarstė vadovas.
Jis teigė pats pasidomėsiantis, kokia buvo palikta aikštė išsikrausčius prekybininkams.