T. Šiaudinio nuotr.

Panevėžyje – motociklų muziejus po atviru dangumi (atnaujinta)

Panevėžyje – motociklų muziejus po atviru dangumi (atnaujinta)

Panevėžyje griaudi JAWA motociklų burzgesys. Į miestą susirinko apie 100-ą šios transporto priemonės entuziastų.

Vieni dalyviai atvyko iš Panevėžio ir aplinkinių rajonų, kiti, anksti kėlęsi, nuo 6 val. važiavo iš sostinės, o kai kuriems kelionė buvo kur kas ilgesnė. Nors lietuvių dalyvių renginyje  ir daugiausia, tačiau su savo motociklais į festivalį atvyko ir svečiai iš kaimyninės Latvijos, Estijos, Suomijos, Baltarusijos bei Čekijos.

Pirmą kartą Lietuvoje surengtas JAWA motociklų festivalis atidarytas Piniavoje suplevėsavus Lietuvos ir festivalio vėliavoms. Tarptautinio renginio svečius pasveikino rajono meras Povilas Žagunis bei Lietuvos JAWA gerbėjų klubo prezidentas Tomas Kriukelis.

„Man labai malonu, kad palaikote mūsų idėją, visą JAWA bendruomenę“,  – renginio atidarymo metu kalbėjo T. Kriukelis ir palinkėjo nepagailėti laiko apžiūrėti legendinių motociklų.

O apžiūrėti iš tiesų yra ką – iš Piniavos į Panevėžį atburzgę motociklai išsirikiavo Laisvės aikštėje, kur rengiami gražiausios transporto priemonės rinkimai. Jų nugalėtojas paaiškės vėlyvą vakarą koncerto Piniavoje metu. Laisvės a. išrikiuoti ne tik „Jawa“, bet ir kiti, pagamintieji iki 1980-ųjų: „Iž“, „Voschod“, „Panonia“. Ne mažiau nei šie legendiniai motociklai smalsuolių dėmesio sulaukė ir savadarbis elektrinis triratis, sumeistrautas panevėžiečio.

T. Šiaudinio nuotr.

T. Šiaudinio nuotr.

Daugiau nei motociklas

Miesto širdyje sustoję motociklininkai bendravo, apžiūrinėjo vieni kitų transporto priemones, aprodė jas smalsiems žiūrovams.

Kalbinti renginio dalyviai vieningai tvirtino: JAWA nėra tik transporto priemonė. Tai ir gyvenimo būdas, ir galimybė sutikti bendraminčių. Piniavoje gyvenantys Dainius ir Virginija pasakojo ir meilę motociklo dėka suradę.

„JAWA mano gyvenime atsirado dar 1984-aisiais. Troškūnų mokykloje buvome trys draugai – visi turėjom po motociklą, važinėdavom po miestelį. O aš ir pas šitą panelę – pirmąją meilę – lakstydavau“, – rodydamas į žmoną šypsojosi pašnekovas.

Atsitiktinai pamatyta festivalio reklama sukėlė nostalgiją jaunystei, tad nieko nelaukęs vyras išsitraukė seniai vairuotą motociklą, nuvalė dulkes ir, supratęs, kad viskas veikia, drauge su žmona užsiregistravo į renginį.

Iš Anykščių rajono atvykę Birutė ir Antanas JAWA taip pat vadina bendru šeimos pomėgiu.

„Preš kelis metus vyras atrado tėvo motociklą. Jį sutvarkius, prasidėjo mūsų dalyvavimas renginiuose – jau buvome Rokiškyje, Pasvalyje, Vabalninke“, – vardijo moteris.

Jos vyras Antanas organizuoja ir sezono atidarymus bei uždarymus Raguvėlės kaime, kuriame patys gyvena. Į tokias šventes susirenka 15-20 bendraminčių – juk visiems kartu smagiau.

Su JAWA aplink pasaulį

Daug dėmesio sulaukė festivalio dalyvis iš Čekijos – Vojtechas Hlasny, atvykęs į renginį naujausiu JAWA modeliu.

Penktadienio rytą, apie devintą, pabaigęs svarbiausius darbus savo motociklų parduotuvėje, jis sėdo ant vienos iš 180-ies turimų JAWA, ir, pakeliui sustodamas tik išgerti kavos, paryčiais atvyko į Lietuvą. Kaip pats sako, ši kelionė visai trumpa – „vos“ apie 1100 kilometrų.

„Motociklu jau esu aplankęs daugiau nei 50 valstybių. Kai keliauju, man visiškai nereikia plano – tik kelio, motociklo, paso ir šiek tiek pinigų. Man patinka jaustis laisvu ir JAWA tam puikiai tinka“, – pasakojo entuziastas.

Motociklas jam nėra tik transporto priemonė, padedanti keliauti. V. Hlasny yra didžiausias motociklų detalių pardavėjas visoje Europoje. Maža to, pašnekovas sukaupęs beveik 200 šių transporto priemonių siekiančią kolekciją.

„Jau 12 metų kolekcionuoju senus motociklus. Tai atima daug laiko ir jėgų, kadangi didžiąją dalį kolekcijos tenka gabentis iš kitų valstybių – Pietų bei Šiaurės Amerikos, Azijos. Turiu ir kopijų – iš Indijos, Turkijos. Jos visos – legalios. Tiesa, esu matęs ir nelegalių, Kinijoje gamintų JAWA, jas man labai lengva atskirti“, – tvirtino V. Hlasny.

Hobis tapo darbu

Nuo paauglystės domėjęsis mopedais, motociklais Marius Matusevičius 2002-aisiais nusipirko savo pirmąją JAWA. Nuo tada jų skaičius tik augo, o šiandien ir pats negali pasakyti, kiek tiksliai šių motociklų turi.

Augant susidomėjimui, vyras pradėjo remontuoti jau turimus motociklus, tačiau pastebėjo, jog Lietuvoje – didelis detalių trūkumas. Tai paskatino pradėti prekiauti detalėmis ir šiandien M. Matusevičius yra pagrindinis motociklų detalių pardavėjas Lietuvoje.

Pasak vyro, JAWA motociklų Baltijos šalyse, Lenkijoje, Vokietijoje yra daug, tad ir detalių poreikis tikrai  nemenkas. O ir entuziastų, norinčių išbandyti šią transporto priemonę, netrūksta.

„Vairuoju ir kitus motociklus, bet JAWA – šaunus motociklas, su juo visada smagu išvažiuoti į gatves. Keliauti ilgas distancijas gal ir nėra itin patogu, bet išvykti savaitgaliui, šventei – pats tas. Beje, važiuojant su JAWA galima susilaukti daugiau dėmesio nei tarkim su „Harley“, – tikino M. Matusevičius.

Užkrečiantis optimizmas

Šeštadienio popietę festivalio dalyviai rinkosi prie Panevėžio arenos. Čia jų laukė iššūkiai – 8-ios rungtys ne tik vairavimo įgūdžiams, bet ir vikrumui, atidumui ir net taiklumui patikrinti.

Motociklininkai varžėsi, kuris lėčiau įveiks nurodytą distanciją – kieno rankos tvirčiausiai suvaldys prie greičio pratusią transporto priemonę. Rungtasi ir mėtant kamuoliukus iš važiuojančio motociklo, stumiant statines, pučiant padangas ir siekiant pataikyti jas ant strypo.

Tiek puikiai, tiek prasčiau rungtyse pasirodę motociklininkai geros nuotaikos neprarado. Palaikydami vieni kitus plojimais ir šūksniais jie tarsi atspindėjo tikrąją „jawistų“ dvasią – neblėstantį ir užkrečiantį optimizmą.

Po varžybų, dalyviai išvyko pasivažinėti miesto gatvėmis, dalyvauti ekskursijoje siaurojo geležinkelio depe, o vakare – drauge visais norinčiais – pasiklausyti koncerto.

Galerija

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų