Miesto širdyje – Laisvės aikštėje prie pat fontanų paslapčia prieš gerą mėnesį atsiradęs rožinis dviratis jau buvo tapęs savotišku simboliu, tačiau šią savaitę, net po intensyvių paieškų nepavykus rasti jo savininko, Panevėžio miesto savivaldybės specialistai „nelegalą“ išvežė. Tiesa, rožinio dviračio savininko vis dar ieškoma – jo atžvilgiu pradėta teisena.
Kaip teigė Panevėžio savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vyriausiasis specialistas Tomas Jaseliūnas, nelegaliai Laisvės aikštėje pastatyto dviračio savininkui buvo paskirtas terminas – iki liepos 23-iosios pasiimti savo dviratę transporto priemonę arba kreiptis į Savivaldybę dėl jos įteisinimo. Deja, paslaptingojo dviračio savininko rasti nepavyko. Nebuvo ir panevėžiečių, mačiusių, kas Laisvės aikštėje prirakino rožinį dviratį.
„Niekas neatsišaukė ir nesikreipė, todėl pašalinome patys. O savininko toliau ieškosime, gal jis buvo susirgęs, gal kur išvykęs ir negalėjo pasiimti dviračio. Priežasčių gali būti įvairių. Jeigu atsirastų, dviratį grąžintume savininkui“, – teigė T. Jaseliūnas.
Tiesa, atsiimant dviratį lauktų ir nemalonioji dalis – įspėjimas arba bauda.
„Bausti niekada neskubame, pirmą kartą padarius tokį pažeidimą skiriame tik įspėjimą. Mus teisės aktai įpareigoja taip elgtis“, – sakė specialistas.
Paslaptingai atsiradęs „nelegalas“
Rožinis dviratis Laisvės aikštėje atsirado prieš gerą mėnesį. Kad ši dekoracija atsirado nelegaliai, pastebėjo vienas iš Savivaldybės darbuotojų. Ir dviračio išvaizda išduoda, kad tai ne šiaip užmaršumas, o dekoracija ar instaliacija, – dviratė transporto priemonė nudažyta vientisa rožine spalva, padangos nuleistos, tad savo pirminės funkcijos jau neatlieka. T. Jaseliūno teigimu, tokia dekoracija gal ir tinkama privačios valdos sklype, bet ne viešosiose erdvėse.
„Gal kažkas norėjo Laisvės aikštėje puošmeną palikti, bet bendro naudojimo teritorijoje negali kiekvienas vos tik panorėjęs imtis bet kokių iniciatyvų, tai turi būti suderinta su Savivaldybės atsakingais žmonėmis. Gal kažkas sugalvos į Laisvės aikštę atitempti seną šaldytuvą ir sakys – čia yra nauja centro puošmena. Iniciatyvos yra gerai, bet pirmiausia reikia gauti tam leidimą. Galbūt bus pasiūlyta kita vieta ar duota nurodymų, kur reikėtų dar patobulinti iniciatyvą“, – teigė T. Jaseliūnas.
Taisyklės visiems
Deja, tokių atvejų, kai žmonės savavališkai ima gražinti ir puoselėti viešąsias erdves pagal savo supratimą, pasitaiko ne taip jau retai. Panevėžio miesto savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vyriausiasis dizaino specialistas Arvydas Narkevičius teigė, kad jokio savivaliavimo negali būti. Čia lygiai tas pats, kaip užeiti į svetimą kiemą ir pradėti sodinti gėles ar statyti skulptūras, nes taip norisi. Kad viešosiose erdvėse neįsigalėtų chaotiška netvarka, ir buvo priimtos visiems bendros taisyklės ir reikalavimai. Tai aktualu kalbant ne tik apie aplinkos gražinimą, bet ir medžių sodinimą.
„Taisyklės sugalvotos ne šiaip sau. Prieš imantis bet kokių veiksmų reikia pasižiūrėti ir tos vietovės toponuotraukas, ar nebus pažeidžiami kitų interesai. O galbūt paaiškės, kad šioje vietoje nieko negalima statyti, nes labai arti komunikacijos. Savo sklype galima statyti ką norima, bet vieša erdvė – visai kas kita“, – pabrėžė A. Narkevičius.