Iki kovo 11-osios vykstanti akcija „Dviratis-Ukrainai“ kviečia dovanoti dviračius laisvę ginančios šalies žmonėms.
Atgabenamus dviračius Panevėžyje priimančios įmonės „Kelių priežiūra“ specialistas Kęstutis Alekna mielai parodo sandėlyje sukrautus panevėžiečių sugabentus dviračius. Kol kas jų – vos šeši: du vyriški, du skirti paaugliams, vienas kiek ūgtelėjusiam vaikui ir dar vienas – mažyliui. Specialistas atkreipė dėmesį, kad vienas dviratis pagamintas pačioje Ukrainoje.
„Grįš į savo šalį“, – šyptelėjo K. Alekna.
Į Ukrainą kartu su dviračiais iškeliaus ir panevėžiečių sunešti atšvaitai, šviesą atspindinčios liemenės, šalmai, riedučiai bei paspirtukai.
„Dviračių atgabenta nedaug tikriausiai todėl, kad jų dovanojimo akcija nelabai žinoma. Tai pripažįsta ir dviračius dovanojantys žmonės“, – svarstė K. Alekna.
Akciją Ukrainai rengianti Susisiekimo ministerija pabrėžia, jog tos šalies žmonėms šios dviratės susisiekimo priemonės dabar, vykstant karui, ypač reikalingos. Šalyje susprogdinta daug kelių ir gatvių, automobiliai jomis nebepavažiuoja, galima įveikti nebent pėsčiomis arba dviračiais.
Negana to, Ukrainoje ypač trūksta degalų. Jais pirmiausia aprūpinami šalies gynėjai.
Dviračiai ypač reikalingi kaimų žmonėms, kad į artimiausias gyvenvietes galėtų nuvykti maisto, netgi vandens, parsigabenti šaliai pristatomos humanitarinės pagalbos.
Kad gyventojų paaukoti dviračiai pasiektų tuos, kam jų labiausiai reikia, rūpinasi ir dvi Europoje veikiančios nevyriausybinės organizacijos „BikesForUkraine“ ir „Bikes4Ukraine“. Tokios dviračių akcijos jau vyko Danijoje, Nyderlanduose.
Dviračiai reikalingi ir į Panevėžį nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams.
Labdaros ir paramos fondo „Nauja Viltis“ vadovė Irina Burkauskienė pasakoja, jog daugiausia dviračių panevėžiečiai dovanojo praėjusią vasarą. Ir dabar fondo būstinėje Nemuno gatvėje stovi du dviračiai: vienas tinkamas mažyliui, kitas – paaugliui.
Dažniausiai, anot I. Burkauskienės, Ukrainos karo pabėgėliams panevėžiečiai atneša drabužių. Nepaisant to, kad fondo patalpose jų prikaupta nemažai, labiausiai drabužių trūksta paaugliams. Vienu metu itin trūko patalynės, tačiau vadovei tokią žinią paskelbus per socialinius tinklus, panevėžiečiai suskubo nešti ir antklodes, ir pagalves, ir jų užvalkalus.
„Šiuo metu stokojame rankšluosčių. Reikalingi ir vonios, ir virtuvės rankšluosčiai“, – vardijo I. Burkauskienė.
Anot jos, krentant bomboms iš namų pabėgę ukrainiečiai į Panevėžį dažniausiai atvyksta turėdami tik pačius būtiniausius daiktus. Čia įsikūrusiesiems tenka rūpintis pradėti gyvenimą nuo pradžių, stokojant net pačių būtiniausių dalykų, be kurių sunkiai išsiverčiama buityje.
„Labai trūksta elektrinių virdulių. Aišku, gerai ir ne elektriniai, pabėgėliai noriai ima ir juos. Beje, viena pabėgėlių šeima man yra prasitarusi, kad vandenį arbatai jiems teko virti keptuvėje“, – apie pabėgusių nuo karo vargus kalbėjo I. Burkauskienė.
Pabėgėliams trūksta puodų maistui virti, reikia indų, netgi puodelių arbatai gerti.
„Panevėžiečiai mums pridovanojo servizinių nedidelių puodelių, o reiktų didesnių, tokių, iš kurių kavą ar arbatą kasdien visi geriame“, – sako I. Burkauskienė.
Užuovėją Panevėžyje radusiems karo pabėgėliams trūksta ir peilių, šaukštų, šaukštelių, šakučių, samčių, kiaurasamčių. Laukiama dovanojant ir elektros prietaisų, be kurių dažna šeimininkė jau nebeišsiverčia virtuvėje. Reikia ir lygintuvų, šaldytuvų, skalbyklių, dulkių siurblių, plaukų džiovintuvų.
„Daug moterų iš Ukrainos atvyko su mažais vaikais, taip pat ir kūdikiais. Jos norėtų kilimėlių, kad jų vaikams nebūtų šalta ropinėti ant grindų“, – apie reikmes kalbėjo fondo vadovė.
Netgi laukiama galinčiųjų dovanoti vilnonių siūlų. Iš jų pačios ukrainietės savos šalies gynėjams mezga šiltas kojines ir šios gabenamos į Ukrainą.