Nuo senų senovės žmonės šventų Kalėdų prasmę, jų atnešamą džiaugsmą siekdavo pažymėti įvairiais ženklais, simboliais, atributais.
Vienas tokių – prakartėlė, tai yra atkurtas Jėzaus gimimo tvarte vaizdelis. Toje kompozicijoje dalyvauja Švenčiausia Mergelė Marija, šventasis Juozapas ir pats Jėzus. Taip pat čia būtinai būna Trys Karaliai, piemenėliai bei gyvulėliai.
Pačios įvairiausios prakartėlės, sukomponuotos ir iš didelių ar mažesnių skulptūrų, ir iš gyvų dalyvių, kasmet įrengiamos miestų aikštėse, bažnyčiose, salėse, namuose. Daugelyje katalikiškų šalių organizuojamos prakartėlių parodos, konkursai.
Lietuvoje garsėja Rokiškio krašto muziejuje nuo 1998 metų Kalėdų rengiamos respublikinės prakartėlių parodos. Jų idėją pasiūlė italų dailininkas, verslininkas ir mecenatas Andželas Frozijus (Angelo Frosio). O per 2007 metų Kalėdas Rokiškyje įkurtas ir Prakartėlių muziejus.
Prakartėlių tame muziejuje galima pamatyti sukurtų iš pačių įvairiausių medžiagų – medžio, molio, šiaudų, lino, žievės, popieriaus, džiovintų augalų ir kt.
Gaila, kad karantinas uždarė muziejaus duris. Šiemet čia tikrai būtų ką pamatyti, kuo pasidžiaugti. Juk Rokiškio krašto muziejus ilgai ruošėsi ir surengė 17-ąją prakartėlių parodą-konkursą.
Tarp daugybės prakartėlių konkursui pateiktų įdomių, dailių, netikėtų darbų dėmesį patraukia Pasvalio krašto tautodailininko Vytauto Jackūno sukurtoji.
Toje kompozicijoje greta įprastų, tvartelyje šalia gimusio Jėzaus įsikūrusių medinių gyvūnų – jautuko, avelių, sarginio šuns pamatysi ir labai netikėtą – dramblį.
Šitą prakartėlę net dvejus metus kūręs pasvalietis sako, kad dramblys joje atsidūrė neatsitiktinai. Prieš imdamasis darbo, meistras ilgai nagrinėjo prakartėlių atsiradimo istoriją, įsigilino į pačių ankstyviausių
prakartėlių siužetus, ieškojo medžiagos internete, konsultavosi su išmanančiais žmonėmis ir sužinojo, kad dramblio figūrėlė tuose kūriniuose anksčiau būdavusi įprasta.
Tad ir dabartinėje dramblį apgyvendino.
„Dar pamaniau, jog būtų gražu, jeigu ir kūdikio lopšelis suptųsi, ir angeliukai sparnus judintų. Taip ir padariau“, – sako V. Jackūnas.
Šito meistro kurtos prakartėlės pastebėtos, įvertintos ne tik Rokiškyje. Bene prieš 15 metų tuomet drauge su dar moksleiviu sūnumi Roku tautodailininko sukurta prakartėlė buvo pelniusi Europos Parlamento premiją.
Šių metų lapkričio viduryje Anykščiuose vykusiame liaudies meno konkurso „Aukso vainikas“ regioniniame ture Vytautas Jackūnas tapo nugalėtoju.
Jam šis aukso vainikas – ne pirmasis toks aukštas įvertinimas. Šešis kartus atrinktas į regioninį konkurso turą, meistras jau ir anksčiau buvo pelnęs nugalėtojo vardą.
Ateinančiais metais sukaks 40 metų, kai V. Jackūnas tapo tautodailininku. Šiemet 65-ąjį gimtadienį minėjęs pasvalietis aktyvus įvairių parodų, kūrybinių stovyklų dalyvis.
„Savo darbams jau panaudojau šimtą dvidešimt ąžuolų – iš jų išdrožti kryžiai, rūpintojėliai, skulptūros“, – pasakoja medžio drožėjas.
Jackūnų šeimoje tautodailininkas ne tik vyras. Joana Jackūnienė taip pat žinoma meistrė, jai suteiktas Lietuvos tautodailės kūrėjų asociacijos meno kūrėjo statutas.
Moteris mezga raštuotas pirštines, už kurias 2013 metais gavo tautinio paveldo sertifikatą. Pasvalietė taip pat garsėja kaip gabi ir patyrusi verbų rišėja. Jos kurtų verbų paroda buvo iškeliavusi į Turkiją, į Gelibolu miestą.
O V. Jackūnas, pasirodo, irgi ne tik medžio drožėjas. Šiemet ataskaitinei metinei krašto tautodailininkų parodai jis pateikė staigmeną. Parodė, kad moka dirbti ne tik su medžiu, bet ir su metalu.
Į parodą tautodailininkas atvežė tris savo kaltas saulutes.
„Metalas mane traukia seniai. Matyt, prigimtis kalta. Juk mano ir tėvas, ir senelis, ir prosenelis buvo kalviai. Tad ir aš noriu priartėti prie šio amato. Bet net ir pradėjęs kalviauti, medžio, žinoma, neišduosiu. Ir toliau lieku medžio drožėjas“, – sako meistras.
V. Jackūnas pasakoja vaikystėje mėgdavęs žiūrėti, kaip dirba tėvas, nors patį labiau traukė medis. Vis norėjosi ką nors iš šakelių, šaknelių padaryti, sukomponuoti. Tėvas tiems darbeliams jam ir specialų peiliuką nukalė, o paaugusiam dar kitokį, didesnį.
Daug Vytautas tais peiliukais įvairių žvėrelių, figūrėlių išdrožinėjo, jau gamtos sukomponuotų patobulino.
Tautodailininkas gerai prisimena pasakojimus apie savo senelį Juozapą, kuris ne tik gimtinėje kalviu dirbo, bet važiuodavo ir į Rusiją užsidirbti. Apsistodavo Sankt Peterburge, ten kaustydavo arklius bei kaldavo balkonams turėklus. Daug šio didžiulio miesto gyventojų pas lietuvį savo namų puošmenas užsisakydavo.
Gali būti, kad ir dabar Sankt Peterburge tebėra išlikęs ne vienas meistro nuo Pasvalio puoštas balkonas ar laiptelių turėklai. Metalas – ilgaamžis.
Ilgus metus gyvena ir iš medžio, ypač ąžuolo, sukurti darbai, bylojantys apie meistro gebėjimus, jo sumanymus.
V. Jackūno išdrožtos skulptūros ir apie šventųjų gyvenimus, ir apie senuosius lietuvių darbus, ir apie tradicijas pasakoja, pasakų, legendų herojus vaizduoja.
„Viską mėgstu drožinėti. Tik Zodiako ženklų nedrožiu, nereikia man to. Esu katalikas žmogus ir nei domiuosi, nei tikiu tais horoskopais. Taip pat vengiu avangardizmo“, – sako tautodailininkas.
Šiemet Rumšiškėse vykusioje Tautodailės metų parodoje buvo eksponuojamos net 22 šio pasvaliečio drožtos skulptūros.
Nuo gegužės iki spalio mėnesio veikusi Lietuvos tautodailininkų sąjungos kartu su Lietuvos liaudies buities muziejumi organizuota medžio skulptūrų paroda pristatė lankytojams pačius geriausius etnografinių regionų meistrus.
Aukštaitijai joje atstovavo Zigmas Zinkevičius, Valentas Butkus ir Vytautas Jackūnas. Visi jie tituluoti meistrai, respublikinių konkursų nugalėtojai, senosios skulptūros tradicijų tęsėjai, savo kūryba puošiantys ir garsinantys Lietuvos vardą.
Šiuo metu V. Jackūno kūrybinėse dirbtuvėse – naujos angelų figūros. Bet darbus trumpam teko sustabdyti, mat drožėjas susižalojo.
„Peilis nuslydo ne ten, kur reikia, – tiesiai ant piršto“, – pasakoja meistras.
Vytautas numoja ranka – et, tokie susižeidimai medžio drožėjui neišvengiami. Laimė, ne itin dažnai jam pasitaikantys.
Kad ir nedrožinėdamas, kurį laiką jis nuolatos mintimis su medžiu – svarsto, dėlioja, planuoja ateities darbus, kuria ornamentus.
„Ant popieriaus jau senokai eskizų nebebraižau. Ant to paties medžio tik pasižymiu, kaip ir kas turėtų būti. O anksčiau kiekvieną sumanymą pirmiausiai nupiešdavau“, – pasakoja tautodailininkas.
Iš tų buvusių eskizų dabar pasiliko tik keletą. Bene tris pilnus krepšius piešinių – buvusių idėjų, sumanymų, bandymų ėmė ir sudegino. Nebereikia, sako, tik vietą užima.
Pradedantiems žengti medžio drožėjo keliu meistras nori priminti, kad tai nėra tas daugelio šiuolaikinių jaunų žmonių išsvajotas lengvas darbas su dideliu uždarbiu.
Kaip ir kiekvienas pasirinkimas, savo pliusus ir minusus turinti veikla reikalauja ne tik išmanymo, bet ir kantrybės bei laiko.
„Krapštais vienas, tik su savo mintimis prie tos malkos ištisas valandas, kol rezultatą pasieki“, – sako pasvalietis.
Užtat rezultatas dažnai būna puikus. Štai praėjusiais metais dvyliktą kartą Liongino Šepkos konkursinėje parodoje dalyvavęs V. Jackūnas komisijos geriausiu buvo išrinktas vienbalsiai.