Nauji įvairiose mokslinėse grupėse atlikti tyrimai dar kartą patvirtino, kad sprendžiant kryžiažodžius stimuliuojama daugelio smegenų neuronų ir pilkųjų ląstelių veikla. To rezultatas – geresnė atmintis, gebėjimas susitelkti ir globaliau mąstyti. Be to, ši veikla praturtina žodyną ir netgi padeda sklandžiau pradėti ir palaikyti pokalbį su kolegomis.
Psichologė Džeinė Goldman teigia, kad žmogaus smegenų ląstelės, negaudamos naujų įspūdžių ir iššūkių, žūva. Todėl reikia stiprinti neuronų jungtis ir gerinti kraujotaką smegenyse, o tai lengviausia daryti nuolat sužinant ar išmokstant ką nors nauja.
Dž. Goldman pažymi, kad geriausi smegenų veiklos rezultatai pasiekiami kryžiažodžius sprendžiant grupėje. Tada kiekvienas grupės narys stengiasi pasitempti ir kuo geriau pasirodyti – pademonstruoti savo žinias ir mąstymo greitį. Kai pavyksta teisingai atsakyti į klausimą, kyla vidinis pasitenkinimas.
Be to, dėl patiriamų papildomų emocijų stimuliuojamas ne vienas, o net keletas smegenų centrų.
Neuropsichologas Robertas S. Vilsonas teigia, kad žmonės, lavinantys intelektą, yra socialiai aktyvesni, juos rečiau kamuoja depresija, nerimas. Prof. Richardas Restakas, tyrinėjęs veiklos įtaką smegenims, teigia, kad sprendžiant kryžiažodžius lavinama smegenų kalbos sritis ir atmintis, o, pavyzdžiui, dėlionės skatina aktyviau veikti už jusles atsakingą sritį.
Kryžiažodžiai patikrina atmintį. Kiekvienas kryžiažodžio klausimas verčia smegenis padirbėti – atsiminti vardus, vietas, įvykius ar terminus, kuriuos šiaip žinote, bet apie juos nepagalvojote jau daugelį metų.
Kryžiažodžiai ugdo savikontrolę. Norėdami atsakyti į visus kryžiažodžio klausimus, sau tarsi užsibrėžiate tikslą, tokiu būdu jūsų pasąmonė mokosi įsipareigoti. O tai ilgainiui padeda ir bet kurioje gyvenimiškoje situacijoje nemesti visko, kol neatlikta užduotis.
Kryžiažodžiai sužadina smalsumą. Kryžiažodžių sprendimas grąžina vaikišką smalsumo jausmą. Iš kelių užuominų atspėję atsakymą galbūt norėsite apie tą dalyką sužinoti daugiau. Nebijokite kryžiažodžio atidėti į šalį tam, kad surastumėte papildomos informacijos apie sudominusio klausimo atsakymą. Visa tai jaunina smegenis!
Mėgstantiesiems spręsti kryžiažodžius tai dažnai tampa pagrindiniu laisvalaikio užsiėmimu. Tai smagu, įdomu ir patogu – juk kryžiažodžių žurnalą gali pasiimti bet kur. Mokslininkai perspėja, kad ir čia svarbu nepatekti į rutinos spąstus. Būtina keisti veiklas. Kalbant apie intelektualiąją dalį, galvosūkių ir kryžiažodžių sprendimą turėtų papildyti rankdarbiai, stalo žaidimai, skaitymas.