Panevėžio miesto savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vyriausioji specialistė Rūta Taučikienė sako, kad antradienį buvo žemas slėgis, vėjo beveik nebuvo, o oro temperatūra tokia, kad žmonės priversti šildyti patalpas. Tokią dieną rekomenduojama mažiau būti lauke.
Oro kokybės matavimo stotelė stovi netoli Vilniaus ir J. Basanavičiaus gatvių sankirtos, kur aplinkui yra daug privačių namų, tad akivaizdžiai matyti kūrenimo pasekmės. Rytais ir vakare po darbo, kai žmonės būna namuose ir šildo patalpas, oro tarša padidėja.
Tądien oro tarša buvo padidėjusi ir Klaipėdoje, Mažeikiuose, Kėdainiuose. Tikėtasi, kad trečiadienis bus palankesnis sklaidytis teršalams. Pasak R. Taučikienės, jau antradienio vakarą stotelė fiksavo sumažėjusį teršalų kiekį – nuo 54 mikrogramų kubiniame litre buvo nukritę iki 48. Norma yra 50 mikrogramų kubiniame metre. Ankstų trečiadienio rytą oro tarša jau buvo gerokai sumažėjusi.
Miestą teršia ir neatsakingi gyventojai bei įmonės. Jau ne pirmus metus aplinkosaugininkai vykdo akciją „Kaminukas“, tikrinama, ar šildymo įrenginiai nekūrenami neleistinais dalykais. Šiemet ši akcija prasidėjo nuo sausio 6 dienos ir truks iki vasario vidurio.
Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento pareigūnai per savaitės trukmės akciją vykdė reidus ir tikrino transporto priemonių remonto dirbtuves, garažų bendrijas, baldų gamybos ir medžio apdirbimo įmones. Per savaitę apskrityje organizuoti 8 reidai, nustatyti 4 pažeidimai.
Panevėžio rajone nustatyti du buitinių atliekų deginimo atvejai. Upytės seniūnijoje moteris kieme degino seną čiužinį. Naujamiesčio gyventojas prie dirbtuvių iš popierinių ir plastikinių pakuočių susikūrė laužą. Už tokią veiklą pažeidėjai nubausti.
Dar vienas pažeidėjas nustatytas Ramygaloje – gamybinėse patalpose pilietis degino elektros laidus. Pažeidėją išdavė į dangų kylantys juodi dūmai ir nemalonus kvapas. Jam surašytas administracinių teisės pažeidimų protokolas ir skirta 150 eurų bauda.
Įkliuvo pažeidėjas ir Rokiškyje – viename iš autoservisų pričiuptas buitinių atliekų degintojas.
Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento Panevėžio agentūros vedėja Ieva Jakupkaitė sako, kad daugiausia surandama draudžiamus dalykus deginančių gyventojų, tačiau būna ir įmonių.
Dar vienas pažeidimas nustatytas ir trečiadienį. Žmogus, vykdydamas veiklą Lentpjūvių gatvėje, degino medienos drožlių atliekas. Jas degino viduje, katile. Dėl to buvo gauta ir gyventojų skundų. Pasak vedėjos, tokias atliekas deginti kenksminga, nes į katilą sudėtos dažytos, lakuotos atliekos skleidžia į aplinką kenksmingas medžiagas, kuriomis priversti kvėpuoti visi.
I. Jakupkaitės teigimu, situacija prastesnė nei pernai. Žmonėms greičiausiai vis dar trūksta informacijos, ką galima deginti, o ko ne. Vien per pusantros akcijos savaitės mieste ir rajone surengti trys reidai ir per kiekvieną jų rasta ne po vieną pažeidimą.
„Pernai taip nebuvo. Buvo reidų, kai visiškai nerasta pažeidimų“, – teigė specialistė.
Aplinkosaugininkai važiuoja tikrinti nebūtinai žinodami apie galimus pažeidimus. Vedėjos teigimu, tikrintojai susiplanuoja tik dieną, kada rengs reidą. Būna patikrinamos vietos, dėl kurių skundžiamasi, taip pat užsukama ten, kur anksčiau buvo rasta pažeidimų, aplankomos ir naujos vietos.
Pasak I. Jakupkaitės, pagauti neteisėtai įvairius daiktus deginančius savo krosnyje piliečius yra gerokai sunkiau nei įmones, nes tai būna momentinis deginimas. Be to, sunkiau patekti į privačias valdas.
Jei žmogus neįsileidžia, tam reikėtų teismo leidimo, o kol jis būtų gautas, niekas nebedegintų negalimų dalykų. Tačiau būna, kad žmonės geranoriškai įsileidžia tikrintojus. Jos teigimu, pasitaiko nemažai atvejų, kai dalis besiskundžiančiųjų kaimynais būna neteisūs.
„Deginant šlapias malkas, durpių briketus, virsta juodi dūmai, o deginant pastaruosius tvyro ir nemalonus kvapas. Žmonių nuomonė, jei virsta juodi dūmai, vadinasi, tai tarša, neteisinga. Iš kokių dešimties tokių pranešimų pasitvirtina tik trys“, – I. Jakupkaitės sako, kad žmonės neretai apsirinka.
Tuo labiau kad privačių namų kvartaluose namai stovi greta, o jei dūmai juodi, dėl oro sąlygų slenka pažeme, apsirikti nesunku. Tačiau žmonės įkiša į krosnis ir tai, ko nederėtų. Paprastai randama maisto pakuočių – plastiko, įvairių užterštų popierinių ir pan.