Kaip teigė netradicinio objekto statybų besiėmusios panevėžiečių bendrovės „JK Ranga“ projektų vadovė Rasa Zeniauskienė, mintis apie krematoriumą jiems kilo iš asmeninės praktikos, kurią tik patvirtino statistika.
Vieninteliame Lietuvoje veikiančiame Kėdainių krematoriume dažnai nusidriekia didžiulės eilės, negalintieji laukti renkasi kitą alternatyvą – mirusiojo palaikus veža kremuoti į Latvijos ar Lenkijos krematoriumus.
„Mes patys esame ir iniciatoriai, ir statytojai. Krematoriumo paslaugų dar labai trūksta, jau nekalbant apie šarvojimo salių trūkumą. Matome neužpildytą šių paslaugų nišą“, – sakė R. Zeniauskienė.
Numatyta, kad krematoriumas iškils vos už kilometro nuo Šilagalio.
Anot projektų vadovės, teritorijoje, kur planuojama statyti krematoriumą su šarvojimo salėmis, nėra nė vieno gyvenamosios ar visuomeninės paskirties pastato.
Pasak statytojų, renkantis vietą svarbu buvo patogus susisiekimas.
„Žiūrėjome į geografinę padėtį, kad krematoriumas būtų lengvai pasiekiamas iš bet kurio Lietuvos kampelio. Dar viena svarbi detalė – laidojimo paslaugų kompleksas nuo pagrindinių miesto kapinių bus nutolęs per mažiau nei kilometrą“, – pasakojo R. Zeniauskienė.
Būsimajame krematoriume suplanuotos dvi deginimo krosnys.
Viena jų per parą galės atlikti iki 18 kremacijų. Vadinasi, per metus Panevėžio krematoriumas bus pajėgus kremuoti apie 1 300 mirusiųjų.
Šalia planuojama įrengti ir dvi vadinamąsias atsisveikinimo sales, kuriose prieš atiduodami artimojo palaikus deginti artimieji galės su velioniu atsisveikinti.
Projekte numatyta įrengti ir dvi atskiras modernias šarvojimo sales.
„Salės turės atskirus įėjimus ir gedintieji iš skirtingų salių vieni su kitais nesusitiks. O greitojo atsisveikinimo salės bus dar kitame sektoriuje“, – kalbėjo R. Zeniauskienė.
Skaičiuojama, kad pastačius krematoriumą bus įkurta dešimt darbo vietų – įstaiga dirbs visą parą trimis pamainomis.
Be to, kaip tvirtino statytojų atstovė, atsiradus konkurencijai, ir pati kremavimo paslauga galėtų atpigti.
„Kiek bendravau su vietos gyventojų atstovais, visi teigiamai priėmė šią idėją. Priešiškumo tikrai nesulaukėme.“
R. Zeniauskienė
Pasak R. Zeniauskienės, šiuo metu atliekamas aplinkos taršos tyrimas.
Tačiau, kaip tvirtino projektų vadovė, tai daugiau formalumas, mat krematoriumo krosnys, kūrenamos gamtinėmis dujomis, bus visiškai modernios, į aplinką nebus išskiriama jokių teršalų.
Šilagališkiai su netipinio objekto gyvenvietės pašonėje projektu dar nesupažindinti.
Vietos bendruomenei jį numatyta pristatyti mėnesio pabaigoje.
R. Zeniauskienė teigia apie krematoriumo statybas jau kalbėjusi su Šilagalio seniūnu bei kitais bendruomenės atstovais.
„Kiek bendravau su vietos gyventojų atstovais,visi teigiamai priėmė šią idėją. Manau, žmonės supranta, jog tokia paslauga reikalinga praktiškai visiems. Priešiškumo tikrai nesulaukėme“, – tvirtino R. Zeniauskienė.
Krematoriumo statybų startas planuojamas jau kitų metų pavasarį, o 2024-ųjų pavasarį ketinama pradėti teikti paslaugas.
Panevėžio rajono vicemeras Antanas Pocius su krematoriumo statybomis dar nėra susipažinęs. Mero pavaduotojas sako neabejojantis, kad tokia paslauga reikalinga tiek miesto, tiek ir rajono gyventojams.
„Kiek teko girdėti, Kėdainių krematoriume gana didelės eilės, dažnai žmonės priversti rinktis Latvijos ar Lenkijos krematoriumus“, – sakė A. Pocius.
Šiuo metu Lietuvoje veikia vienintelis krematoriumas Kėdainiuose, tačiau du krematoriumus yra planuojama statyti Kauno rajone bei du – Klaipėdoje. Dar vieną krematoriumą numatęs turėti ir Vilnius.
Komentarai
Grįžtam į pagonybę 🙁 Kristus buvo palaidotas kape, o ne sudegintas.
Kas tas Kristus?
dar apie tie tai kai kristus is numirusiu prisikele ir i dangu pakilo gali papasakoti, bus gera pasaka vaikam pries miega))))))apie pirma pasaulio kosmonauta
labai gera ideja, kuo toliau tuo labiau lietuvoje zmones yra kremupjami, taip kad tik i nauda sis projektas