Vilniaus apygardos teismas antradienį išteisino R. Račkauską.
Triumfuoja ir prekyba poveikiu bei neteisėtu disponavimu šaudmenimis šioje byloje taip pat kaltintas krepšinio klubo „Lietkabelis“ prezidentas Alvydas Bieliauskas.
Jis dėl korupcijos taip pat išteisintas, o dėl šovinių laikymo byla nutraukta dėl mažareikšmiškumo.
Teismas pažymėjo, kad per kratą pas verslininką seife rastus aštuonis šaudmenis įsigijo teisėtai, dar būdamas statutiniu valstybės tarnautoju, o jie buvo nepriduoti tiek dėl paties neatidumo, tiek dėl pareigūnų, priimančių ginklus, neapsižiūrėjimo.
Panevėžio apygardos prokurorė Dalia Markauskienė ir merą, ir verslininką prašė pripažinti kaltais ir apdalyti piniginėmis baudomis. Prokurorė siekė, kad R. Račkauskui būtų skirta 99 tūkst. 900 eurų bauda.
Visgi šis prokurorams kaip šaltas dušas išteisinamasis nuosprendis nėra galutinis ir gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui.
Panevėžio prokurorai skelbė per ikiteisminį tyrimą surinkę duomenų, jog 2019 metų pavasarį, lankydamasis A. Bieliausko biure Vilniuje, R. Račkauskas neva paprašė šio vilniečio verslininko paslaugos – padengti jo vadovaujamo visuomeninio rinkimų komiteto skolą, likusią savivaldos rinkimų, – 3 tūkst. eurų.
Prokurorai įžvelgė, kad už tai R. Račkauskas pažadėjo, jog kelios Panevėžio miesto savivaldybės valdomos įmonės suteiks vilniečio vadovaujamam krepšinio klubui papildomą finansinę paramą be jau skiriamos iš miesto biudžeto.
Tačiau teismas darė išvadą, kad byla paremta ne įrodymais, o prielaidomis.
„Šiame kontekste pažymėtina, kad kyšio kaip korupcinės nusikalstamos veikos požymio neteisėtumas ar nepagrįstumas, kaip ir pažadų jį duoti ar priimti realumas, prekybos poveikiu bylose yra įrodinėtinos aplinkybės, kurios negali būti nustatytos prielaidomis“, – teigiama teismo sprendime.
Teismas padarė išvadą, kad byloje nėra duomenų, jog R. Račkausko reikalavimas (prašymas duoti paramos) buvo susijęs su jo tikru ir realiu ketinimu gauti kyšį už savo veikimą ar neveikimą. Taip pat byloje nebuvo nustatytas ir „Lietkabelio“ klubo prezidento A. Bieliausko realus ketinimas papirkti R. Račkauską.
Taip pat Panevėžio prokurorė teisme įrodinėjo, kad R. Račkauskas galėjo pasinaudoti savo, kaip mero, įtaka, jog į Panevėžio miesto verslo tarybą, kurios steigėjas yra Savivaldybė, būtų įtrauktas jį palaikantis panevėžietis verslininkas Sigitas Tribuišis.
Panevėžio prokurorus ir STT pareigūnus netgi sudomino į verslo tarybą įtraukto panevėžiečio kavinėje vykusi mero gimtadienio šventė, neva patalpos ir maistas šventei buvo suteiktos už simbolines kainas.
Kavinės savininkai buvo apstulbę dėl jiems parodytu teisėsaugos dėmesio.
„O pasakykite, kas blogo į kavinę priimti merą su svečiais, kaip bet kuriuos kitus sukaktuvininkus? Mūsų kavinėse šventes gali užsisakyti kas tik nori“, – paklausta apie mero gimtadienį „Sekundei“ yra teigusi įmonės akcininkė.
Anot jos, gimtadienis nebuvo kavinės dovana merui – už patiekalus ir gėrimus teko susimokėti kaip ir bet kuriems kitiems lankytojams.
„Su R. Račkausku mus sieja požiūris į būtinybę miestą pakelti į aukštesnį lygmenį. Bet tai tikrai nereiškia, kad mūsų kavinė jį ir svečius vaišintų dykai. Bet kuri institucija gali patikrinti kasos aparatą ir pamatys, kad pinigai buvo įmušti“, – ikiteisminio tyrimo metu „Sekundei“ kalbėjo verslininkė.
Kas šventę organizavo, kiek ir kas už vaišes mokėjo, kas šventę vedė, kiek ir kokio maisto buvo, ar buvo karštų patiekalų, alkoholio, netgi – ar svečiai ragavo torto ir kiek jis kainavo? Į tokius klausimus teko atsakinėti į Panevėžio STT iškviestiems šventės dalyviams, dėl ko vėliau Panevėžyje ši byla pelnė ironišką „krapų“ vardą.
Šventėje dalyvavusieji pasakojo, jog mero gimtadienis nė iš tolo nepriminė puotos: vaišės buvo kuklios, be padengtų stalų, be karštųjų patiekalų, vyko darbo dienos – ketvirtadienio vakarą, o jos sumanytojas buvo netgi ne pats R. Račkauskas. Tai buvusi jo suburto rinkimų komiteto žmonių idėja.
Teisėsaugos dėmesio sulaukęs S. Tribuišis savivaldos rinkimuose devintu numeriu buvo įrašytas į R. Račkausko komandos suburto komiteto „Atsinaujinančiam Panevėžiui“ kandidatų sąrašą. Jis taip pat yra ir Savivaldybės Verslo tarybos narys.
Į šią tarybą verslininką delegavo Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmai.
S. Tribuišio įsitraukimo į Verslo tarybą ir politiką startu galima laikyti Panevėžio įmonių kilusį masinį nepasitenkinimą dėl miesto Savivaldybės įvesto naujo atliekų tvarkymo mokesčio. Politikams nustačius mokestį ne pagal realiai išvežamų atliekų kiekį, o turimą patalpų plotą, kai kurių Panevėžio įmonių mokamos sumos išaugo keliomis dešimtimis kartų.
Verslui atstovaujančios organizacijos tuomet stojo į kovą su logiškai nepaaiškinamu mokesčiu.
„Buvau tris kartus kviestas pristatyti problemos dėl Savivaldybės veiklos atliekų tvarkymo sektoriuje. Prekybos, pramonės ir amatų rūmuose man ir sako: jeigu toks aktyvus, deleguosim tave į tą tarybą. Ten visuomeninės pareigos, visi jų kratosi: nors skelbimą į laikraštį dėk – niekas neis“, – „Sekundei“ yra pasakojęs S. Tribuišis.
Dar vieną daug triukšmo sukėlusį ikiteisminį tyrimą dėl R. Račkausko galimos korupcijos prieš porą metų teko nutraukti paties prokurorams.
Dar 2018-aisiais Panevėžio STT ir prokuratūra buvo paskelbę, kad Savivaldybėje galėjo būti piktnaudžiaujama tarnyba ir duodami neteisėti nurodymai Savivaldybės administracijos valstybės tarnautojams, siekiant sudaryti palankias sąlygas kai kurioms įmonėms laimėti viešųjų pirkimų konkursus.
STT pareigūnų ir Panevėžio prokurorų akiratyje tuomet atsidūrė viešieji pirkimai, susiję su „Aukštaitijos“ sporto komplekse planuojamu statyti 50-ies metrų plaukimo baseinu, mieste įrengiamais požeminiais šiukšlių konteineriais.
Net du metus trukusiame tyrime prokuratūrai galop teko pačiai nuspausti stabdį.
2020–ųjų liepą prokurorai turėjo užversti bylą dėl naujo baseino statybų ir požeminių konteinerių įrengimo aplinkybių, neaptikę, kad įtariamaisiais tapę R. Račkauskas, jo patarėja bei šios tėtis būtų padarę nusikaltimą.
Dar vienoje byloje R. Račkauskas pripažintas kaltu, tačiau šis nuosprendis nėra įsiteisėjęs.
Sausio 24 dieną Šiaulių apygardos teismas Panevėžio vadovą pripažino kaltu dėl piktnaudžiavimo ir skyrė jam 30 tūkst. eurų baudą bei penkeriems metams atimta teisė dirbti valstybės tarnyboje.
Šioje byloje Panevėžio vadovas kaltintas per savo patarėją Gintarę Maskoliūnienę davęs neteisėtų nurodymų savivaldybės tarnautojams, taip siekęs, kad savivaldybės organizuojamų viešinimo ir komunikacijos srities viešųjų pirkimų laimėtoja taptų su verslininku Mariumi Vaupšu susijusi įmonė „Lukrecijos reklama“.
G. Maskoliūnienei skirta 25 tūkst. eurų bauda, jai taip pat atimta teisė penkerius metus dirbti valstybės tarnyboje.
M. Vaupšas yra miręs, todėl jo atžvilgiu byla pernai buvo nutraukta.
Tiek R. Račkauskas, tiek G. Maskoliūnienė neigia kaltę ir šį Šiaulių teisėjų nuosprendį yra apskundę aukštesnės instancijos teismui.
Komentarai
na kazkaippaskutiniu 10 metu panevezio prokuroru ,,rezonansines “ bylos sprogsta kaip balionai, bet juk prokuroram viskas norm, apsmeizei zmogu, pavarei kaltinimu, pridavei i teisma, , alga gauni o kad rezultao nera, tai negi prokuroras ,taip isejo, sveikinu mera, tikiuosi kad ir paskutine rezonansine amziaus byla pasibaigs taip pat
Sveiki, stebiu, domiuosi miesto gyvenimu, ir jau kelintą kartą po supliuškusių kaltinimų merui, užduodu klausimą į kurį atsakymo nerandu, kas atsakingas už nepasitvirtinusius kaltinimus, kas finansuoja šiuos antpuolius, kodėl iki šiol nėra teisybės? Kas mes policinė – STT-šnikų ir papirktų prokurorų valstybė???
TAI DARO URPŠYS.