„Žinot, kas šitoje istorijoje yra liūdniausia ir labiausiai pamoko? Iš pradžių galvoji, kad šita byla yra nesusipratimas, visiška kvailystė. Paskui mąstai, kad gal STT ir prokuratūros nekompetencija. O kai atsiduri teisme, tampi įkaitu, nieko nebegali pakeisti. Gali kam nori aiškinti, kad yra kitaip, o nuosprendis išeina toks. Ir nesupranti, kodėl. Laimė, yra ne viena teismo instancija“, – sako teismų slenksčius minantis bendrovės „Panevėžio miestprojektas“ direktorius Vytautas Sukackas.
Paini istorija prasidėjo dar 2017-aisiais, kai miesto Savivaldybės įmonė „Panevėžio gatvės“ pasirašė rangos darbų sutartį su viešųjų pirkimų konkursą J. Basanavičiaus, Ukmergės, Vilniaus, Algirdo, Aukštaičių, Beržų gatvėse paviršiniams nuotekų tinklams atnaujinti laimėjusia Kauno bendrove „Per Aarsleff“ – danų kompanijos filialu. Šis projektą parengti ir vamzdynus atnaujinti pasisiūlė už 790 tūkst. Eur. Už techninę priežiūrą projektuojant paviršinių nuotekų surinkimo tinklus ir atliekant statybos darbus atsakinga buvo taip pat viešųjų pirkimų konkursą laimėjusi bendrovė „Sweco Lietuva“, o ji šiam darbui buvo pasirašiusi jungtinės veiklos sutartį su įmone „Panevėžio miestprojektas“.
Visgi projektas baigėsi visiškai ne taip, kaip planavo užsakovai – „Panevėžio gatvės“.
STT ir prokuratūros surinktais duomenimis, Kauno bendrovės darbuotojams kilo įtarimų, kad techninės priežiūros vykdytojai iš jų reikalavo daugiau, nei priklausė, – pateikdavo daug perteklinių ir nepagrįstų pastabų. Esą dėl to strigo projekto vykdymo darbai. Statybos techninis prižiūrėtojas V. Sukackas apkaltintas, kad iš rangovo pareikalavo kyšio už tai, jog projekto įgyvendinimas nebebūtų stabdomas. Ir kauniečiai esą šį reikalavimą įvykdė. Ikiteisminį tyrimą atlikę pareigūnai tvirtino, jog tą jiems pripažino „Per Aarsleff“ pati direktorė Rita Kurlinkienė.
Pasak ikiteisminiam tyrimui vadovavusios Panevėžio apygardos prokurorės Dalios Markauskienės, visiškai savo kaltę dėl papirkimo pripažinusios direktorės atžvilgiu tyrimas nutrauktas – ji perduota pagal laidavimą asmeniui, vertam teismo pasitikėjimo.
O V. Sukacko byla pasiekė teismą. „Panevėžio miestprojekto“ direktoriui pareikšti kaltinimai dėl kyšininkavimo.
Bylos duomenimis, V. Sukackas „Panevėžio miestprojekto“ patalpose vykusio susitikimo su rangovės vadove metu pareikalavo 5 000 eurų kyšio.
Pagrindinė šios baudžiamosios bylos liudininke buvusi „Per Aarsleff“ direktorė R. Kurlinkienė teisme pripažino, kad V. Sukackas jos kyšio tiesiai nereikalavo. Esą tik parodė pirštais pinigų sumą ir išleisdamas viešnią užsiminė, kad ši netrukus gaus sutartį.
„Aš supratau, kad iš mūsų laukiama kyšio. Lyg ranka parodė penkis, tad numaniau, kad reikės 5000 eurų“, – kalbėjo liudininkė.
Ji teigė netrukus iš V. Sukacko elektroniniu laišku gavusi nekilnojamojo turto – patalpų nuomos sutartį, kurioje nurodyta, kad „Per Aarsleff“ filialas už 5000 eurų išsinuomoja patalpas iš įmonės, kurios direktorė yra V. Sukacko sutuoktinė. Šie pinigai, bylos duomenimis, ir buvo pervesti.
R. Kurlinkienė nuomos sandorį vadino kyšiu. Nors vykdant nuotekų tinklų atnaujinimo projektą Panevėžyje rangovams buvo rekomenduojama turėti savo patalpas statybvietėje, pasak vadovės, jai ir kolegoms atskiro kabineto nereikėjo. Anot jos, tokia nuomos sutartis buvo tik galutinė stotelė sprendžiant iki tol ištisus mėnesius besitęsiančias derybas su techniniais prižiūrėtojais.
Tokius kaltinimus V. Sukackas kategoriškai neigė. Visgi Panevėžio apylinkės teismas pripažino jį paėmus kyšį ir skyrė 27,5 tūkst. eurų baudą. Teismo sprendimu, iš V. Sukacko taip pat konfiskuoti 5 tūkst. eurų bei uždrausta ketverius metus eiti statinio statybos techninio prižiūrėtojo pareigas.
Tokį sprendimą aukštesnės instancijos Panevėžio apygardos teismui apskundęs nuteistasis neseniai sulaukė gerų naujienų.
„Apeliacinės instancijos teismas, susipažinęs su baudžiamosios bylos medžiaga, skundžiamu nuosprendžiu bei apeliaciniais skundais, daro išvadą, kad bylą išnagrinėjęs teismas buvo šališkas“, – teigiama Panevėžio apygardos teismo nutartyje.
Kaip konstatavo teisėjų kolegija, Panevėžio apylinkės teismo nuosprendis, kuriuo V. Sukackas pripažintas kaltu ir jam paskirta bausmė, buvo pradėtas rašyti pagal išteisinamojo nuosprendžio turiniui keliamus reikalavimus.
„Iš pradžių galvoji, kad šita byla yra nesusipratimas, visiška kvailystė. Paskui mąstai, kad gal STT ir prokuratūros nekompetencija. O kai atsiduri teisme, tampi įkaitu, nieko nebegali pakeisti.“
V. Sukackas
Pasak teisėjų kolegijos, žemesnės instancijos teismo kolegų surašyti įrodymų vertinimo motyvai paneigia visas esmines nusikaltimo padarymo aplinkybes, priežastis ir motyvus, todėl logiškai turėtų sekti teismo išvados dėl kaltinamojo išteisinimo, tačiau nuosprendis netikėtai keičia kryptį ir priimamas apkaltinamasis nuosprendis.
„Bent kiek išsamesnių ir argumentuotų tokio sprendimo motyvų nepateikiama“, – rašoma Panevėžio apygardos teismo nutartyje.
Įvertinęs V. Sukackui paskelbto nuosprendžio aplinkybes, Panevėžio apygardos teismas padarė išvadą, jog šią „bylą išnagrinėjęs teismas buvo tendencingas, nuosprendžio priėmimo procese suformavo nusistatymą kaltinamojo atžvilgiu, t. y. buvo subjektyviai šališkas.“
V. Sukacką kyšininku pripažinęs Panevėžio apylinkės teismo nuosprendis naikinamas. Tačiau tai nereiškia, kad techninis prižiūrėtojas išteisintas – baudžiamoji byla vėl turės būti nagrinėjama iš naujo.
V. Sukackas teigia į tokią Apygardos teismo nutartį sureagavęs dvejopai.
„Iš vienos pusės lyg ir viskas gerai, bet kodėl teismas nekreipė dėmesio ir nenagrinėjo kitų aspektų ir manęs neišteisino“, – svarsto panevėžietis.
Iš Apylinkės teisme viso bylos nagrinėjimo proceso eigos jis teigia tarsi supratęs, kad bus išteisintas.
„Tikėjau, kad viskas bus gerai, teismo procesas vyko normaliai. Netgi buvo rašyta išteisinamoji teismo nutartis, bet kažkokiu momentu ji pavirto apkaltinamuoju nuosprendžiu“, – stebisi V. Sukackas.
Anot jo, tai, kad tokia byla iš viso pasiekė teismą, yra arba nesusipratimas, arba teisėsaugos nekompetencija.
„Kai patenki į tokią mėsmalę, pradedi galvoti, o gal kažkam visa tai naudinga? Aš nežinau, kam. Negaliu įvardyti“, – kalbėjo V. Sukackas.
Jį stebina, kad byla paremta vien rangovų, kuriems turėjo didelių priekaištų dėl darbo kokybės, direktorės parodymais.
„Pati buvo sulaikyta ir jos pirminiai parodymai buvo, kad niekam nieko nedavė. O po to, matyt, po tam tikrų pokalbių su kažkuo, bet šito aš nežinau, jau sakė, kad man davė kažkokį kyšį“, – bylos detales bando analizuoti V. Sukackas.
Jis mano buvęs padarytas atpirkimo ožiu, esą negalėjęs užsimerkti prieš kauniečių daromą broką rekonstruojant Panevėžio nuotekų tinklus.
„Padarė broką, kurio mes nepriėmėm, bet „Panevėžio gatvės“ jiems sumokėjo ir, pasirašę taikos sutartį, nutraukė rangą. Gal jie tikėjosi lengvų pinigų? Keisčiausia, kad techninį prižiūrėtoją bando padaryti atpirkimo ožiu. Kad jiems sumokėta 360 tūkst. eurų už darbą, kuris atliktas nekokybiškai, niekam neįdomu, o pamatė kažkokius mano 5 pirštus ir labai valstybėje visiems parūpo. Niekas tų pirštų nerodė. Fantazuoja žmogus, gelbėdamas save ir savo įmonę“, – teigia V. Sukackas.
Su „Per Aarsleff“ rangos darbų sutartį nuotekų tinklams atnaujinti užsakovė Savivaldybės įmonė „Panevėžio gatvės“ nutraukė 2019-ųjų balandį.
Nors liko neužbaigta net 65 proc. darbų, rangovui nepritaikytos jokios sankcijos. Tokių minčių užsakovei, regis, nė nekilo. Tuometė „Panevėžio gatvių“ direktorė Viktorija Juodikienė „Sekundei“ yra pripažinusi, kad tokia išeitis pasirinkta baiminantis įsivelti į teisminius ginčus, kas ilgam galėjo sustabdyti Europos Sąjungos finansuojamą nuotekų tinklų atnaujinimą.
Anot jos, kauniečių įmonė darbus buvo įsipareigojusi atlikti už 790 130 eurų. Šio projekto 85 proc. sumos dengia Europos Sąjungos, kita dalis – miesto Savivaldybės lėšos.
Pernai birželį „Panevėžio gatvių“ valdyba atleido V. Juodikienę iš pareigų.
Mažiau nei prieš metus bendrovei vadovauti stojęs Arvydas Zapalskis teigia, jog J. Basanavičiaus, Ukmergės, Vilniaus, Algirdo, Aukštaičių, Beržų gatvėse paviršiniai nuotekų tinklai jau baigiami atnaujinti. Darbus atlieka naują skelbtą rangos konkursą laimėjusi vilniečių įmonė, pasisiūliusi nuotekų rekonstrukciją užbaigti už 500 tūkst. eurų.
„Kaina gera, antroje vietoje likusi įmonė prašė vos ne dvigubai daugiau. Darbai jau eina į pabaigą, rugpjūtį projektas turi būti visiškai užbaigtas“, – teigė A. Zapalskis.
Komentarai
Gerai ,kad yra apeliacinis teismas. Vietiniai tuoj visus susodintu.