Trečiadienį paaiškėjo, kad tarp naujai užsikrėtusiųjų ir du mažamečiai, lankę miesto lopšelį-darželį „Gintarėlis“. Abu šie atvejai siejami su vienu didžiausių aktyvių koronaviruso židinių – antstolės Valentinos Žydelienės kontora. Suskaičiuojama jau dvylika su šia įstaiga susijusių COVID-19 užsikrėtimo atvejų – serga ne tik antstolių kontoros darbuotojai, bet ir jų šeimos nariai, tarp jų ir mažametės sesutės.
Abi mergaitės lankė lopšelį-darželį „Gintarėlis“. Paaiškėjus šiai žiniai, ugdymo įstaigoje paskelbtas karantinas, uždarytos dvi grupės. Jas lankę vaikai turi izoliuotis.
Kaip sakė lopšelio-darželio „Gintarėlis“ direktorė Kristina Brinklienė, abi mergaitės darželio nelanko nuo liepos 23-iosios. Kaip juos informavo Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, vaikai užsikrėtė šeimoje nuo tėvų. Mažametės jokių šiai ligai būdingų simptomų nejaučia.
„Tik gavę šią žinią ėmėmės visų priemonių, kad virusas neplistų ir apsaugotume tiek kitus vaikus, tiek savo darbuotojus. Trečiadienį uždarytos karantinui abi grupės, kurias lankė susirgę vaikai. Apie situaciją informavome visus tėvus“, – kalbėjo įstaigos direktorė.
K. Brinklienės teigimu, vasarą darželis dirba puse įprastinio krūvio – šiuo metu veikė tik trys grupės, tad paskelbus karantiną dviejose jų, darbą tęsia tik viena grupė. Imtasi intensyvesnių prevencijos priemonių: patalpos nuolat vėdinamos ir valomos, dezinfekuojami paviršiai, durų rankenos ir kt. Taip pat Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui pateikti vaikų, tėvų bei darbuotojų, galėjusių turėti kontaktą su COVID-19 užsikrėtusiais asmenimis, sąrašai. Organizuojamas ir visų darbuotojų testavimas.
„Baimės nėra. Uždarytų grupių vaikai yra namuose su savo tėvais. Kaip informavo Visuomenės sveikatos centras, tėvai vaikams slaugyti gaus nedarbingumo pažymėjimus, kitiems išdavėme pažymas, kad darbdaviai dėl susiklosčiusios situacijos sudarytų sąlygas dirbti iš namų. O trečiosios grupės, kuri yra visai kitame korpuse, vaikai toliau lanko darželį, tėvai savo atžalas veda kaip įprastai“, – sakė K. Brinklienė.
Iš viso šeši nauji per trečiadienį patvirtinti atvejai Panevėžyje siejami su protrūkiu Valentinos Žydelienės antstolių kontoroje. Trys asmenys ligos simptomų nejautė, jiems testai buvo atlikti kaip turėjusiems aukštos rizikos sąlytį.
Šiuo metu su šiuo protrūkiu kontoroje siejama jau dvylika atvejų, įskaitant darbuotojus ir antrinius kontaktus, t. y. jų šeimos narius. Epidemiologams vis dar nepavyksta nustatyti, kokiomis aplinkybėmis galėjo užsikrėsti pirmasis darbuotojas.
Antstolės kontora lankytojus šiuo metu pasitinka užrakintomis durimis, išjungti net mobilieji telefonai.
Teigiamo testo rezultato sulaukė ir dar vienas gamykloje „Linolitas“ dirbantis panevėžietis. Su šia gamykla jau siejami septyni koronaviruso atvejai.
Taip pat nustatyti ir du įvežtiniai atvejai. Vienas užsikrėtusysis liepos 24 d. į Panevėžį grįžo iš Rusijos. Koronavirusui būdingus simptomus pajautė dar kelionės metu, todėl izoliavosi vienas. Kitas panevėžietis, taip pat jaučiantis koronavirusinei infekcijai būdingus simptomus, grįžo iš Lenkijos. Kol kas dar aiškinamasi, kiek artimų kontaktų turėjo šis asmuo.
Visi panevėžiečiai, kurie privalo izoliuotis, tačiau neturi tam sąlygų, gali kreiptis į Savivaldybę. Nors susirgimų kreivė sparčiai kyla į viršų, bent jau kol kas norinčiųjų tokių apgyvendinimo paslaugų antplūdžio nėra. Kaip sakė Savivaldybės apgyvendinimo koordinatorius Kęstutis Klungis, šiuo metu Savivaldybės paskirtuose būstuose izoliuojasi du asmenys.
„Didesnis antplūdis buvo gegužę, kai panevėžiečiai masiškai grįžo iš užsienio. Žinoma, tų paslaugų poreikis visą šį laikotarpį buvo aktualus. Tam Savivaldybė yra paruošusi devynis socialinius butus – du dviviečius ir septynis vienviečius“, – kalbėjo K. Klungis.
Savivaldybės Sveikatos poskyrio vedėjo Mindaugo Burbos teigimu, sergamumo rodikliai nuolat sekami, bet kol kas jokių radikalių priemonių imtis nenumatyta.
„Jeigu sergamumas toliau augs, bus svarstoma dėl viešų renginių ribojimo. Viskas priklausys nuo to, ar atsiras naujų židinių“, – sakė M. Burba.
Tikimasi, kad nuo šeštadienio įvedus privalomą kaukių dėvėjimą parduotuvėse, viešajame transporte ir kitose uždarose vietose, kur didesnis žmonių susibūrimas, viruso plitimą pavyks pristabdyti.
„Labai norėtųsi paraginti gyventojus saugoti save ir aplinkinius. Lankantis parduotuvėse tenka net paprašyti, kad žmonės laikytųsi tinkamo atstumo, ypač stovint eilėje. Išlaikyti atstumą – tai, ką lengviausiai galime padaryti, ypač uždarose patalpose, kur didelis žmonių judėjimas. Taip pat kaukių dėvėjimas ir tinkama higiena – pačios efektyviausios priemonės, galinčios padėti apsaugoti save ir savo artimuosius“, – pabrėžė M. Burba.
Pasak Sveikatos poskyrio vedėjo, COVID-19 virusas nėra lengvai plintantis, jam reikia tam tikrų sąlygų, todėl kaip pavyks jį suvaldyti, labai priklausys ir nuo žmonių sąmoningumo. Blogiausia, anot jo, kai susirgę žmonės vengia atskleisti savo kelionės maršrutus, artimą kontaktą turėjusius asmenis ar net bando pakliūti pas savo gydytoją, nuslėpdami, kad turi koronavirusinei infekcijai būdingų simptomų.
„Jau pasitaikė ir tokių atvejų, kai žmogui pakilo temperatūra, atsirado kiti požymiai, o jis tai bando nuslėpti eidamas pas savo šeimos gydytoją. Bet juk tokiais atvejais turi būti visai kitaip organizuojama gydymo paslauga. Visų mūsų tikslas yra kuo greičiau suvaldyti infekciją, tad labai svarbu ir kiekvieno iš mūsų atsakomybė“, – pabrėžė M. Burba.
Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, Lietuvoje šiuo metu COVID–19 serga 330 žmonių – vien per pastarąsias penkias dienas šalyje užfiksuota per 70 naujų koronaviruso atvejų. Nuo pandemijos pradžios jau pasveiko 1639 šalies gyventojai.