Šioje įstaigoje mokslo metai prasidės spalio 1-ąją, minint Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną.
Pandemija gerokai praretino šių studentų gretas. Iš 600 TAU lankytojų net trečdalis, kone 200, pabūgę užsikrėsti ar nepanorę dalyvauti nuotoliniuose moksluose, arba išėjo akademinių atostogų, tikėdamiesi po metų grįžti, arba nutarė nutraukti mokslus.
Naujų TAU studentų priėmimas numatytas rugsėjo pabaigoje Alfonso Lipniūno progimnazijoje, kurioje ir vyksta dauguma šio universiteto studentų užsiėmimų.
„Norėtųsi, kad mūsų universitetą lankytų, bendrautų, šviestųsi kuo daugiau žmonių. Tačiau truputį baugu plėstis nežinant, kokia bus pandeminė situacija, kiek ji leis mums burtis“, – sako Panevėžyje veikiančiam TAU vadovaujanti pedagogė, jo dekanė Zita Kazlauskienė.
Mokslas Panevėžio TAU – mokamas. Naujai įstojusieji už mokslo metus susimoka 10 eurų mokestį, tiems, kas tęsia anksčiau pradėtus mokslus, už mokymąsi kasmet tenka atseikėti po 7 eurus. Universiteto studentai iki šiol buvo pasidaliję į 21 būrelį, veikiantį 4 fakultetuose. Kadangi dauguma studenčių – moterys, vienas iš populiariausių – menų fakultetas. Jame gaminami papuošalai, siuvama, modeliuojama, veliama vilna, naujam gyvenimui prikeliami nebenauji drabužiai. Iki šiol per priėmimus būdavo įprasta, kad stojantieji iškart pasirenka fakultetą, kuriame mokysis. Pandemija pakoregavo ir šią tvarką. Šiemet studentais tapę senjorai galės dalyvauti visose jiems patinkančiose universiteto veiklose.
Z. Kazlauskienė neslepia išgirstanti keistų nuomonių apie universitetą senjorams.
„Apie tai, kad ne visi žino, kas tai yra TAU, sprendžiu iš tokių skambučių, kai paskambinusieji klausia, ar gali atvežti ir palikti savo senus tėvus mūsų priežiūrai“, – sako dekanė.
Kitąkart jauni žmonės į universitetą atvedė močiutę.
„Atvedė ir pasakė, kad namo pati jau nebepareis, turėsime pasirūpinti“, – prisiminė Z. Kazlauskienė.
Toji močiutė TAU studente netapo – studijuoti jai būtų buvę per sunku dėl sveikatos.
„Atvedė ir pasakė, kad namo pati jau nebepareis, turėsime pasirūpinti.“
Z. Kazlauskienė
Dekanė pabrėžė: universitetas – ne senukų dienos centras, o vieta, kur aktyvūs senjorai dalijasi žiniomis, dainuoja, šoka, sportuoja. Čia jie susibūrę į chorą, linijinių šokių būrelį, mokosi mankštų ir masažų.
Universiteto dėstytojai – tie patys jo lankytojai, turintys žinių, praktikos, patirties bei noriai ir be atlygio visu tuo besidalijantys su studentais. Z. Kazlauskienė, kuri Panevėžio TAU vadovauja 6-us metus, sako, kad būtent tų, kurie turi kuo sudominti, pradžiuginti, išmokyti, universitetui ir reikia labiausiai. Paskaitos bei praktiniai užsiėmimai Panevėžio TAU studentams vyksta A. Lipniūno progimnazijoje bei miesto Švietimo centro patalpose.
„Lankyti paskaitas ir užsiėmimus gali tik turintieji galimybių pasą“, – dėmesį atkreipė Z. Kazlauskienė.
Prieš porą metų TAU studente tapusi ekonomistė, ilgametė Panevėžio savivaldybės kontrolierė Danutė Marija Kažukauskienė pripažįsta šiame universitete atradusi jai įdomių veiklų.
„Esu atsakinga už įdomių žmonių suradimą, kurie mums, studentams, skaito paskaitas“, – taip savo indėlį apibūdino D. M. Kažukauskienė.
Ji TAU studentams organizavusi istorikų paskaitas, rengusi viktorinas, galvojusi joms klausimus.
„Viena viktorinų buvo apie Panevėžio rajono bažnyčias. Kiek daug pati apie jas sužinojau“, – mena D. M. Kažukauskienė.
TAU studentė yra ir Kurčiųjų bei neprigirdinčiųjų mokyklai vadovaujanti Danutė Kriščiūnienė. Ji šiame universitete mokėsi anglų kalbos, o dabar yra lenkų kalbos studentė.
„Mūsų mokykla yra užmezgusi ryšius su Kėdainių lenkų draugija, bičiuliaujamės ir su Lenkijos lenkais, tad lenkų kalba man tikrai reikalinga, pramokau lenkiškai kalbėti, netgi dainuojam lenkiškas dainas“, – pasakojo D. Kriščiūnienė.
Ji pasidžiaugė netgi pramokusi Lenkijos himną – jį giedodama nustebina ir pačius lenkus.
O štai trejus metus TAU studijavusi Regina Bučinskienė, buvusi Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato komunikacijos specialistė, šiemet dėl asmeninių priežasčių pasiėmė akademinių atostogų.
„Įstojusi į universitetą mokiausi kompiuterinio raštingumo, po to jau įsiliejau į istorijos tyrinėjimą. Ne tik aš, bet ir visi, kurie lankėme pasirinktąjį kursą, studijavome dvarų istorijas, aiškinomės dvarininkų likimus“, – pasakojo R. Bučinskienė.
Ji rasdavusi laiko ir TAU literatūrinei veiklai, nemažai keliavusi.
„Čia ne darželis ir ne vidurinė mokykla, kur mokytojai stengiasi tave apšokinėti, įkvėpti mokslui, suteikti kuo daugiau žinių. Tai tikras universitetas, kurį lankydamas gauni tai, ką pasiimi pats“, – konstatavo R. Bučinskienė.