Šioji aiškina, jog konkurentai geriau nei ji žino apie vienas kito kvalifikaciją. Iš konkurso eliminuota „JK Ranga“ nusiteikusi mesti iššūkį ir Savivaldybei, ir jos užsakymų siekiančiam PST.
„Kažkas turi padaryti galą vienos įmonės protegavimui“, – rėžė „JK Ranga“ generalinis direktorius Arnoldas Kleiba.
Bendrovės samdyta advokatų kontora „Sorainen“ jau parengė ieškinį teismui.
Savivaldybė atremia šioje statybų kompanijų dvikovoje esanti labiausiai nukentėjusi ir įspėja pati nusiteikusi per teismą reikalauti milijoninės žalos atlyginimo, jei bylinėjimasis trukdys sutvarkyti miesto centrą.
Statybininkų tvarkyti Senvagei Savivaldybė ieško paskelbusi jau septintą konkursą, Bendruomenių rūmų prieigoms – trečią. Regis, šiuos projektus lydi savotiškas prakeiksmas. Visgi statybų rinkos dalyviai šnibždasi čia įžvelgiantys įtartinai atrodančių sutapimų.
Pirmą kartą pernai rugpjūtį vykęs Bendruomenių rūmų prieigų sutvarkymo konkursas tąkart baigėsi be rezultatų, Savivaldybei atmetus visus pasiūlymus dėl įmonių užsiprašytų per didelių kainų.
Statybininkų apetitui numalšinti Savivaldybė nurodė maksimalią sumą, kiek už tokį darbą miestas nusiteikęs mokėti. Antrojo konkurso pirkimo sąlygose paskelbta, jog bendra rangos darbų kaina turi būti ne didesnė nei 2,6 mln. eurų, įskaitant PVM.
Antrasis bandymas, atrodo, turėjo baigtis sutartimi su rangovu – kaip galima laimėtoja nustatyta 214 tūkst. Eur mažiau pasiūliusi panevėžiečių įmonė „JK Ranga“. Savivaldybei šios bendrovės pajėgumai ir kokybė yra žinomi – „JK Ranga“ jau bebaigianti „Ekrano“ marių pakrantės sutvarkymo 2-ojo etapo darbus, jos statybininkai Nemuno gatvėje klojo pėsčiųjų ir dviračių taką, atnaujino Bruknynės gatvę.
Potencialios laimėtojos tvarkyti ir Bendruomenių rūmų prieigas paprašyta pateikti kvalifikacinius dokumentus. O tada prasidėjo ginčų maratonas.
„Pateikėme, ko Savivaldybė prašė, bet buvome atmesti. Motyvas – netinkamas mūsų įmonės atliktų darbų sąrašas. Tai buvo visiškai netikėta. Darbai, kuriuos turime savo arsenale, visiškai atitiko Savivaldybės perkamus darbus. Tai pačios Savivaldybės viešųjų pirkimo konkurso sąlygos neatitiko perkamų darbų. Jie pirko ratus, o konkurso sąlygose aprašė batus. Po šitokio mūsų išaiškinimo Savivaldybė visai nutraukė pirkimą“, – pasakojo „JK Ranga“ statybos direktorė Simona Ruželytė-Zubienė.
Lapkritį Savivaldybė trečiąkart paskelbė ieškanti statybininkų Bendruomenių rūmų prieigoms tvarkyti. Šįkart pirkimo sąlygose pakeitė punktą dėl konkurso dalyvių atliktų darbų.
„JK Ranga“, pasiūliusi mažiausią kainą, vėl nustatyta kaip potenciali laimėtoja. Šįkart, kad užsakovei neliktų jokių abejonių dėl įmonės gebėjimų, pasitelkė į pagalbą subrangovus – įmones „Viadukas“ ir „Eurovia Lietuva“. Rodėsi, kad visų trijų bendrovių atliktų darbų sąrašas niekam nebeturėjo sukelti abejonių. Bet, pasak S. Ruželytės-Zubienės, šįkart Savivaldybei užkliuvo kita vieta, dėl kurios ankstesniame konkurse pretenzijų neturėjo. Savivaldybei kilo abejonių dėl „JK Ranga“ statybos vadovo kvalifikacijos. Visgi įmonei pavyko ją pagrįsti ir Savivaldybė galop įmonę pripažino laimėtoja tvarkyti Bendruomenių rūmų prieigas ir Kranto gatvę.
Bet statybų bendrovė ir Savivaldybė taip ir liko nesukirtusios rankų. Antroje vietoje likęs konkurso dalyvis – PST pasinaudojo Viešųjų pirkimų įstatyme numatyta teise ir pareikalavo „JK Ranga“ konkursui pateiktųjų dokumentų.
„PST mums uždavinėjo tuos pačius klausimus, kaip prieš tai Savivaldybė. PST nesutiko dėl mūsų statybos vadovo kvalifikacijos ir po labai ilgų ginčų „JK Ranga“ pasiūlymą Savivaldybė galiausiai atmetė. Neva mūsų specialistas netenkina kvalifikacijos reikalavimų, neturi reikiamos patirties, nepaisant, kad tas žmogus 30 metų dirba inžinerinėje srityje“, – apstulbusi S. Ruželytė-Zubienė.
Nors bendrovė neabejojo savo specialisto, gerai žinomo šalies statybų sektoriuje, gebėjimais, visgi dėl šventos ramybės nusprendė jį pakeisti kitu – subrangovų atstovu. Pasak S. Ruželytės-Zubienės, tokia galimybė numatyta ir Viešųjų pirkimų įstatyme.
„Mūsiškis statybos vadovas turi begalinę patirtį, bet negalėjo atrasti visų ją patvirtinančių dokumentų. Subrangovų atstovas turi visus pirkimo sąlygose reikalaujamus kvalifikaciją įrodančius dokumentus, nors jo darbo stažas ir mažesnis“, – pasakojo „JK Ranga“ atstovė.
Vis dėlto toks žingsnis įmonei laimėjimo neužtikrino – Savivaldybė eliminavo ją iš konkurso traktuodama, kad nebegalėjo pakeisti statybos darbų vadovo.
„Mes esame atmesti, vadinasi, antruoju likęs PST, galima numanyti, bus pripažintas laimėtoju“, – spėja S. Ruželytė –Zubienė.
Anot jos, dėl tos pačios priežasties „JK Ranga“ pašalinta ir iš konkurso Senvagei sutvarkyti.
Kiek Panevėžio savivaldybė ketina skirti lėšų Senvagei ir jos prieigoms atnaujinti, neįvardijama, kol nebaigti viešieji pirkimai. Visgi dar 2018-ųjų vasarą skelbta, kad šiems darbams numatoma skirti iki 3,8 mln. Eur be PVM.
Abiejuose konkursuose „JK Ranga“ pateiktoji kaina buvo mažiausia. Senvagę ji siūlėsi sutvarkyti 289 tūkst. eurų, o Bendruomenių rūmus – 49 tūkst. eurų pigiau nei šiuose pirkimuose antroje vietoje likęs PST.
„Kodėl mes Savivaldybei netinkame, prielaidas sunku daryti. Bet tikrai nesamdytume teisininkų ir nuleistume rankas, jei galvotume, kad nesame teisūs. Tikrai dėl to nekovotume. Savivaldybė pirmiausia neteisingai įsivardija pirkimo sąlygas, paskui, jas mums patikslinus, pakeičia nuomonę. Iš to galima daryti prielaidą, kad arba kažkas nerimtai dirba, arba dirba dėl kažko kito. Tas nuomonių keitimas nėra normalu. Turėtume visi vienodai suprasti konkurso sąlygas ir jos turėtų atitikti perkamą objektą“, – keistumus įžvelgia S. Ruželytė-Zubienė.
„JK Ranga“ nenusiteikusi užleisti vietos antruoju likusiam PST ir rimtai rengiasi bylinėtis su Savivaldybe.
Advokatų kontoros „Sorainen“ advokatas Žilvinas Briedis teigia, jog dar šią savaitę planuojama pateikti ieškinius teismui. „JK Ranga“ prašys pripažinti neteisėtais jos pasiūlymų atmetimus. „Mes pasiūlėme mažiausią kainą ir turėjome galimybę pasirašyti pirkimų sutartis, jei nebūtų kilę kažkokių neaiškių formalumų“, – įsitikinęs įmonei atstovaujantis advokatas.
Viešųjų pirkimų specialistas Ž. Briedis tvirtina, jog Savivaldybės sprendimas „JK Ranga“ eliminuoti iš abiejų pirkimų – tiek Bendruomenių rūmų prieigų, tiek Senvagės – yra teisiškai nepagrįstas.
„Savivaldybė nenori priimti subrangovų kvalifikacijos tik dėl to, kad „JK Ranga“ tą dieną, kai pateikė pasiūlymą, nepasakė, kad statybos vadovas bus subrangovo atstovas. Tą padarė vėliau, bet Savivaldybei netinka. Ginčas kilo tik dėl procedūrinio biurokratinio žingsnio, o ne dėl to, kad būtų kam abejonių dėl statybų vadovo kvalifikacijos, profesinės patirties. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra išaiškinęs, kad tą pajėgumą galima pristatyti ir vėliau, ne tik pasiūlymo pateikimo dieną. Teismas yra mūsų pusėje“, – įsitikinęs advokatas.
Anot jo, teismas yra paskutinė instancija, kai išnaudotos visos kitos galimybės: Savivaldybei siųstas ne vienas raštas, įrodinėjant, kad įmonė turi reikalaujamą kvalifikaciją.
„Kol vyks bylinėjimasis, nebus nei darbų laimėtojo, nei darbų. Kas dėl to laimi? „JK Ranga“ abiejuose pirkimuose pasiūlė mažiausią kainą. Racionalus biudžeto lėšų naudojimas tarsi diktuoja, kad turėtų būti pasirinkta ta įmonė, kuri tuos pačius darbus gali atlikti pigiau. O vyksta tiesiog formalus teisinis ginčas“, – sako Ž. Briedis.
Kas stabdo Savivaldybės konkursus miesto reprezentacinėms vietoms tvarkyti, iš jų išmestos „JK Ranga“ generalinis direktorius Arnoldas Kleiba turi savo nuomonę.
„Panevėžyje proteguojama kita įmonė. Jei ji nelaimi, vadinasi, kitiems irgi neduosime dirbti – manau, čia ta politika“, – prielaidą daro A. Kleiba.
Anot jo, tokia išvada peršasi stebint ir kitus Panevėžio savivaldybės skelbiamus konkursus viešosioms erdvėms sutvarkyti už europinius pinigus.
„Kodėl Senvagės konkursas vyksta septintą kartą, o Laisvės aikštės laimėtas iš pirmo karto, nors tiek pinigų neturėta? Nes atėjo teisinga įmonė? Kodėl ne visuose konkursuose nurodomos kainų lubos? Ar jos užbrėžiamos tik tuose, kurie kažkuriai įmonei neįdomūs? Senvagei kainų lubos kažkodėl irgi neįvardytos. Jei ateis teisinga įmonė, atsiras ir pinigų?“ – klausia A. Kleiba.
Laisvės aikštei ir jos prieigoms sutvarkyti konkursą laimėjęs PST už tai susišluos 5,958 mln. eurų.
A. Kleibos teigimu, Panevėžio statybų rinkoje seniai vyrauja nuomonė, jog visos įmonės lygios, bet yra lygesnių.
„Kai laimėjome konkursą ir Savivaldybė pradėjo raštus rašyti, kolegos iš karto sakė: Arnoldai, tuoj būsi išmestas kaip musė iš barščių. Įspėjo nejuokauti, negi nesuprantam, kad prieš PST einam“, – rėžė „JK Ranga“ generalinis direktorius.
Konkurentų įtarimais pasipiktinęs PST generalinis direktorius Dalius Gesevičius teigia, jog tai jo vadovaujama kompanija jaučiasi nepagrįstai išstumta iš konkursų.
„Niekas mūsų neproteguoja. Mes paprasčiausiai dalyvaujame konkursuose. Toli gražu ne visus laimime. Bet kai kuriuose jaučiamės nepelnytai stumiami į šalį, todėl ginamės. Taip, kaip šituose dviejuose. Mes norime, kad konkursai vyktų maksimaliai sąžiningai ir jei kuri kompanija neatitinka kriterijų, nebūtinai ji turi rėkdama eiti į konkursą ir bandyti kažką pateikti ne taip, kaip turėtų pagal jo sąlygas. Čia tas atvejis, kai mes norime, kad būtų viskas teisingai įvertinta“, – pareiškė D. Gesevičius.
Anot jo, mažiausios kainos kriterijus neturi būti esminis kriterijus, nulemiantis laimėtoją. PST vadovo teigimu, to įrodymas – nesena karti Savivaldybės įmonės „Aukštaitijos vandenys“ patirtis. Iš septynių dėl jos užsakymo besivaržiusių šalies statybų įmonių panevėžiečiai darbus patikėjo mažiausią kainą pasiūliusiai klaipėdiečių bendrovei „Edrija“. Šioji, neatlikusi nė trečdalio darbų, prispausta didelių finansinių sunkumų, pasitraukė, o „Aukštaitijos vandenims“ teko ieškoti kito rangovo.
Panevėžio savivaldybės administracijos direktoriui Tomui Juknai nėra naujiena, kad Senvagės ir Bendruomenių rūmų prieigų sutvarkymo konkursai kelsis į teismą. Anot jo, dėl šių užsakymų besikaunančios abi šalys – PST ir „JK Ranga“ netgi atviru tekstu įspėjusios, kad nenusileis.
T. Jukna kategoriškai neigia Savivaldybę esant suinteresuotą konkrečios statybų kompanijos laimėjimu.
„Mums svarbu, kad kaina būtų kuo mažesnė, bet jei kyla problemų dėl kvalifikacinių reikalavimų, tenka rinktis kitą bendrovę. Ne visada pigiausias pasiūlymas gali laimėti“, – kalbėjo administracijos direktorius.
Anot jo, Savivaldybė „JK Ranga“ laimėtoja buvo pripažinusi negalėdama turėti pakankamai informacijos apie jos atitiktį kvalifikaciniams reikalavimams.
„Rangovai, teikdami pasiūlymus, prisiima visą atsakomybę už teisingai pateiktus duomenis. Iš čia problema ir kilo, nes Savivaldybė negalėjo tokių dalykų patikrinti, o statybų kompanijos turbūt geriau žino apie viena kitos įgytą kvalifikaciją nei Savivaldybė. Išėjo taip, kad kai pasiima kare dezertyrą, apie jį labai gerai žino priešininkas“, – palygino T. Jukna.
Administracijos vadovas sutinka, kad „JK Ranga“ turi teisę pasitelkti subrangovus ir netgi statybos vadovu skirti jų atstovą. Tačiau apie tai, pasak T. Juknos, turėjo būti pranešta teikiant pasiūlymą, bet ne vėliau. Pasak direktoriaus, dėl tokios situacijos Savivaldybė konsultavosi ir su nepriklausomais viešųjų pirkimų ekspertais, ir su Viešųjų pirkimų tarnyba.
„Išbandėme visus galimus variantus, nes žinome, kad bet kokį sprendimą priėmus, viena arba kita pusė vis tiek kreipsis į teismą. Iš tos kovos labiausiai nukenčia Savivaldybė. Konkursų dalyviai tarpusavyje kovoja bandydami įrodyti savo tiesas, bet ir mes neatmetame galimybės teikti priešieškinį dėl patirtų nuostolių. Ir tai būtų solidi suma“, – įspėjo T. Jukna.
Komentarai
Pažiūrėsiu kaip JK Ranga polius kals į Ekrano marių dugną, kad pastatyti terasą virš vandens. Manau šiems darbams pinigų nebeliko 🙂
Palikit Senvage ramybej, nedarkikit jos ir nepjaukit medžių. Jei negabūs tai negadinkit.
negalėjo atrasti visų patvirtinančių dokumentų
kazkoks total kosmar