Nacionalinio transliuotojo surengtame konkurse „Nerealieji“ neeilinis Tomo talentas atėmė amą žiūrovams.
Panevėžyje esančio Jaunuolių dienos centro, kurį lanko neeilinio talento savininkas, direktorė Lina Trebienė džiaugiasi ne tik ugdytinio sėkme, bet ir visuomenės palaikymu. Žmonių reakcija, pasak vadovės, yra tarsi lakmuso popierėlis, parodantis, kad visuomenė tampa tolerantiškesnė. Galbūt kada nors tokie neeiliniai gabumai, kuriais pasižymi autizmo sutrikimą turintis Tomas, prisidės prie reikšmingų ir svarbių gyvenimo pokyčių bei pasiekimų.
T. Ulio auklėtoja ir darbo studijos koordinatorė, socialinė darbuotoja Aurima Blužienė pasakojo, kad pažintis su Tomu prasidėjo prieš metus, kai jis, baigęs mokyklą, pravėrė Jaunuolių dienos centro duris. Šis centras skirtas negalią turintiems jauniems žmonėms. Vaikino mama, patikėjusi sūnų socialinių darbuotojų globai, perspėjo, kad jam labai svarbi itin griežta dienotvarkė. Jaunuoliui labai svarbu žinoti net minučių tikslumu, ką veiks per dieną. Jeigu planai susijaukia, Tomas darosi irzlus, ima jaudintis ar net pykti.
„Turintiesiems autizmo sutrikimą būdinga, kad jiems viskas turi būti daroma tam tikru laiku. Ir Tomui reikėjo visas veiklas sustyguoti minučių tikslumu. Jeigu nukrypstama nuo plano, jis pradeda jaudintis ir kartoti, kad reikia eiti. Mama pasiimti Tomo visada atvažiuoja 16 val., ne kartą ji bėgte atbėgo visa sušilusi, mat vėlavo minute. Atrodytų, kas ta minutė, bet Tomui ji be galo svarbi“, – pasakojo A. Blužienė.
Netrukus Jaunuolių dienos centro darbuotojai pastebėjo, kad tokie Tomo norai turi kitą medalio pusę – vaikinas geba net nežvilgtelėjęs į laikrodį pasakyti, kiek dabar yra valandų. Ir net ne apytiksliai, o minučių tikslumu.
„Man darbe net laikrodžio nereikia, jis čia kaba tik dėl grožio, nes Tomas ir be jo tiksliai pasakys, kiek dabar valandų. Tai labai praverčia ir išsiruošus kur tolėliau už Jaunuolių dienos centro durų. Sakome, kad Tomas turi savo vidinį laikrodį – net pakeltas vidury nakties atsakytų tiksliai“, – šypsosi socialinė darbuotoja.
Dar vienas sunkiai paaiškinamas panevėžiečio talentas – gebėjimas pasakyti, kokia savaitės diena buvo ne tik praeityje, bet ir bus ateityje. Kaip galima pastebėti, Tomas ne kažkaip stebuklingai tai išskaičiuoja, o tiesiog žino – teisingą atsakymą pateikia net nespėjus iki galo pasakyti norimos datos.
„Kaip jis taip padaro, mums iki šiol didelė paslaptis. Tokių dalykų vargu ar galima išmokti, tai tikras talentas“, – pripažįsta A. Blužienė.
Be to, vaikinas turi ir fenomenalią atmintį – visada prisimena visų centro darbuotojų ir jį lankančių jaunuolių, kurių yra apie septynios dešimtys, gimtadienių datas, nors kai kurių žmonių net nepažįsta. Tomo mamos pasakojimu, sūnus nuo vaikystės pasižymėjo tokiais unikaliais gebėjimais.
Kai tik Jaunuolių dienos centro darbuotojams akis užkliuvo už televizijos projekto „Nerealieji“, kuriame ieškoma ypatingų, talentais apdovanotų žmonių, jie net nedvejojo, kad tokiame turi dalyvauti ir T. Ulys. Patys nufilmavo neeilinius vaikino gebėjimus ir išsiuntė konkursui. Ir tai neliko nepastebėta – Tomą palaiko itin daug televizijos žiūrovų. Už jį balsuoja ne tik draugai, pažįstami, bet ir labai daug Lietuvos žmonių, susižavėjusių panevėžiečio talentu.
Jaunuolių dienos centro darbuotojai neslepia, kad juos stebina ir kiti Tomo gebėjimai. Pasak A. Blužienės, kiekvieną rytą vaikinas visą grupę informuoja, kokie bus šiandien orai, kiek šilumos ar šalčio žada sinoptikai. Šią informaciją jis išgirsta ryte važiuodamas į dienos centrą ir labai tiksliai įsidėmi. O jeigu kokia daina jam labai patinka, užtenka pasiklausyti vos kartą, kad galėtų dainuoti pats.
„Stebina, kad paprašius Tomo parodyti, kokios dainos posmą ar eilutę dainuoja, jis „Youtube“ tinkle įjungia ne tik tą dainą, bet ir konkrečiai tą vietą, kurią dainuoja“, – pasakojo socialinė darbuotoja.
T. Ulys – ir puikus darbininkas, net ir tuomet, kai darbas reikalauja kruopštumo. Centras turi sudaręs sutartis su keliais verslininkais, kurie šios įstaigos lankytojams parūpina nesudėtingų darbų. Vieniems jaunuoliams tenka įdėti pastangų lankstant dėžutes žvakėms, o Tomas tai padaro net nežiūrėdamas, automatiškai dirba tik rankos. Svarbiausia, kad jo darbas būna atliktas labai meistriškai, be jokių klaidų.
„Aš net netikrinu Tomo darbo, nes žinau, kad padarys idealiai. Lygiai taip pat ir su žvejybiniais kabliukais, kuriuos turime gražiai supakuoti po kelis į mažas dėžutes – Tomas tą gali padaryti net užsimerkęs“, – auklėtinio gabumais negali atsistebėti A. Blužienė.
Paklaustas, ką labiausiai mėgsta veikti, Tomas šypsosi ir nedrąsiai prasitaria, kad labai patinka turkštis pirtyje. Socialinė darbuotoja patikslina, kad tik prieš dieną visi buvo baseine ir pirtyje, tad patirtos emocijos ir įspūdžiai dar labai gyvi.
„Jam patinka ne tik filmukus žiūrėti, bet ir žaisti kompiuterinį žaidimą „Candy Crush“ – Tomas pasiekęs tokį lygį, kad iki jo mums dar labai toli“, – šypsosi darbo studijos koordinatorė.
Jaunuolių dienos centro direktorė L. Trebienė atvira – Tomo gebėjimai yra stebuklas, nors kai kurie žmonės tokį talentą galbūt pavadintų negalia. Išmokti pajausti laiką ar pasakyti, kokia savaitės diena buvo prieš dešimt metų, neįmanoma. Tokių žmonių kaip Tomas smegenyse yra ypatingos jungtys ar ryšiai.
„Kai pamatai šias Tomo galias, pradedi galvoti, kiek pats esi įgalus. Tomo nerealumas nėra išgalvotas, pritemptas ar perspaustas. Jis turi tokių galių, kurių mes negalime paaiškinti, nes nesuprantame. Galbūt, kai atrasime tą pažinimo raktą, ir visuomenė kitaip žiūrės į kitokius žmones“, – mano L. Trebienė.
Ji džiaugiasi, kad visuomenės požiūris į kitokius, esančius šalia, keičiasi. Vien tai, kad Tomą konkurse palaiko labai daug žmonių, rodo šiuos pokyčius.
Anot L. Trebienės, lietaus vaikais vadinami autistai yra ypatingi žmonės. Prieš keletą metų Jaunuolių dienos centrą lankė autizmo sutrikimą turintis kitas vaikinas. Jis gyveno prie judrios J. Basanavičiaus gatvės, tad sugebėjo minučių tikslumu pasakyti visus autobusų tvarkaraščius, net pro miestą važiuojančių užmiestinių bei tarpmiestinių autobusų. Jeigu koks autobusas neatvykdavo laiku, jaunuolis pradėdavo jaudintis ir mamai liepdavo skambinti į stotį pasidomėti, kas atsitiko, kad tam tikru maršrutu važiuojantis autobusas nukrypo nuo tvarkaraščio.
„Net neabejoju, jeigu jis būtų skrydžių operatorius, klaidų nedarytų. Autistai kitaip suvokia pasaulį ir apdovanoti nepaprastomis galiomis. Jų ryšiai smegenyse ir dirgikliai veikia kitaip, tik mes ne visada galime tai pamatyti ir įvertinti. Ir Tomui kaip kompensacija yra duota supergalių. Visi mūsų centrą lankantys jaunuoliai turi savų stiprybių ir talentų, o mūsų užduotis – juos atrasti“, – sakė L. Trebienė.
Dr. Hansas Aspergeris, kurio vardu vadinamas Aspergerio sindromas, yra pasakęs: „Sunku įsivaizduoti talentingą mokslininką arba menininką, neturintį bent menkiausio autizmo bruožo“. 2002 m. Nobelio premijos laureatas ekonomistas Vernonas Smithas buvo jau suaugęs, kai jam nustatytas Aspergerio sindromas. O Kolorado universiteto profesorei Temple Grandin, kurią žurnalas „Time“ pripažino vienu įtakingiausių pasaulio žmonių, autizmas buvo diagnozuotas vaikystėje. T.Grandin yra parašiusi ne vieną knygą apie autizmo sutrikimą, ji savo pavyzdžiu įkvepia šeimas, specialistus bei pačius autizmo sutrikimo paliestus žmones. Mergaitės mama dėjo visas pastangas, kad ji neatsidurtų psichiatrijos ligoninėje (prieš šešiasdešimt metų tai buvo įprasta praktika), ir niekada nepaliovė tikėti, kad jos dukra yra kitokia, bet jokiu būdu ne prastesnė už kitus. Mokytojai, supratę, kad T.Grandin – itin talentinga, sugebėjo ją sudominti tiksliaisiais mokslais. Turėjusi galimybę pritaikyti savo talentą praktiškai T.Grandin tapo genialia inžiniere – ji suprojektavo du trečdalius JAV skerdyklose naudojamų įrengimų.
Tarp autizmo sutrikimą turinčių asmenų yra ir talentingų menininkų – aklas pianino virtuozas Derekas Paravicinis iš Jungtinės Karalystės, japonų kompozitorius Hikari Oe.
Visame pasaulyje žinomo videožaidimo „Pokemonai“ kūrėjui Satoshi Tajiri taip pat diagnozuotas Aspergerio sindromas. Kai kurie šių asmenų pasižymi ypatingais matematiniais gebėjimais, pavyzdžiui, amerikietis Jerry Newportas, kurio gyvenimo istorijos pagrindu sukurtas filmas „Mocartas ir banginis“, britas Danielis Tammetas.
Danijoje 2004 m. buvo įkurta ir sėkmingai veikia informacinių technologijų kompanija „Specialisterne“, kurioje dirba talentingi autizmo sutrikimą turintys žmonės.
Komentarai
Retas talentas