Lengva ranka socialiniuose tinkluose šmeižto laviną ant Panevėžio mero supylęs panevėžietis Kęstutis Krikščiūnas sulaukė teismo verdikto.
Panevėžio apylinkės teismo sprendimu, K. Krikščiūnas turės sumokėti daugiau nei 3000 eurų: 1 000 eurų nukentėjusiajam, atlyginti 1 600 eurų mero advokato išlaidas bei įmokėti 500 eurų į nukentėjusiųjų nuo nusikaltimų asmenų fondą.
Teismas, išnagrinėjęs bylos medžiagą, konstatavo, kad K. Krikščiūnas padarė nusikalstamą veiką savo „Facebook“ paskyroje parašęs komentarus, kuriuose R. M. Račkauskas įvardintas komjaunimo nariu ir lyderiu. Taip, pasak teismo, jis paskleidė tikrovės neatitinkančią, savo turiniu ir kontekstu paniekinančią bei žeidžiančią informaciją, pažemino R. M. Račkausko garbę bei orumą, pakirto žmonių pasitikėjimą juo kaip asmeniu ir Panevėžio miesto meru.
„Teismo posėdžio metu K. Krikščiūnas savo kaltę dėl jam pareikšto kaltinimo pripažino, atsiprašė nukentėjusiojo asmeniškai ir žadėjo atsiprašyti viešai, pasižadėjo atlyginti žalą. Teisminėje praktikoje yra sakoma, jog asmuo, pateikdamas viešumon informaciją, privalo elgtis atsakingai ir turėti tas žinias patvirtinančius patikimus duomenis ar nurodyti šaltinius. Tokių duomenų ar šaltinių savo teiginiams pagrįsti K. Krikščiūnas nepateikė“, – sakė bylą nagrinėjusi Panevėžio rūmų teisėja Odeta Gruodienė.
Teismas atleido K. Krikščiūną nuo baudžiamosios atsakomybės dėl padarytos nusikalstamos veikos pagal laidavimą, perduodant jį laiduotojos D. Z. atsakomybei be užstato, nustatant vienerių metų laidavimo terminą. Siekiant tinkamo atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės įgyvendinimo, K. Krikščiūnui skirta baudžiamojo poveikio priemonė – 500 eurų įmoka į nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą.
Nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas Panevėžio apygardos teismui.
Komentavo ne kartą
Purvo lavina ant mero socialiniame tinkle buvo išpilta pernai birželį ir liepą. K. Krikščiūnas internete viešai R. Račkauską išvadino praeityje buvus aktyvų antivalstybinės SSSR jaunimo organizacijos veikėju. Tokius dalykus apie save perskaitęs politikas kreipėsi į prokuratūrą. Ikiteisminį tyrimą dėl šmeižto, melagingos informacijos ir asmenį žeminančios informacijos paskleidimo internete atlikę pareigūnai nustatė, kad komentarus vieną po kito galėjo rašinėti K. Krikščiūnas. Iš jo buvo paimtas kompiuteris.
Prokurorų duomenimis, K. Krikščiūnas tyčia R. Račkauską įvardijo kaip komjaunimo, tai yra antivalstybinės SSRS visuomeninės politinės jaunimo organizacijos, veikusios 1918–1991 m., vadovaujamos ir kontroliuojamos Sovietų Sąjungos komunistų partijos, nariu ir lyderiu, taip paskleidė apie merą tikrovės neatitinkančią informaciją, savo turiniu ir kontekstu paniekinančią bei žeidžiančią jo garbę ir orumą bei sudarančią prielaidas pakirsti pasitikėjimą juo ne tik kaip asmeniu, bet ir Panevėžio miesto meru.
„Deja, šiandien viešojoje erdvėje matome daug melo, pykčio, elementaraus juodinimo, kuris peršamas kaip nuomonė. Tačiau viskas turi ribas. Negaliu toleruoti ir netoleruosiu grubaus ir ciniško šmeižto. Melas nėra nuomonė, melas yra šmeižtas ir už jį numatyta atsakomybė“, – teigė R. Račkauskas.
Plačiai pasklido
Purvais viešojoje erdvėje apdrabstytas Panevėžio meras padarytą neturtinę žalą buvo įvertinęs 10 tūkst. eurų. Merui teisme atstovavusios advokatės Kristinos Vezbergaitės teigimu, svarbu ir tai, kad šmeižikiška, R. Račkauską kaip asmenį ir kaip merą žeminanti bei kompromituojanti informacija buvo paskleista įvairiose paskyrose, tarp jų ir turinčiose didelį – po keliolika ar kelias dešimtis tūkstančių sekėjų būrį.
„Panevėžyje yra 85 tūkst. gyventojų ir iš jų nemaža dalis seka miesto naujienas, žinomų asmenų paskyras, dėl to suprantama, kad ši informacija labai plačiai pasklido. Tai nebuvo privačiai parašytas vienas komentaras. Dėl to neturtinės žalos mastas gerokai didesnis nei parašant komentarą tarp draugų. Čia rašyta sąmoningai, suprantant, kad pamatys ir perskaitys daug asmenų“, – akcentavo advokatė.