P. Židonio nuotr.

Knygų pasaulyje – paukščiai ir angelai

Knygų pasaulyje – paukščiai ir angelai

Panevėžietė Vida Čyžienė nežino, ką reiškia sėdėti rankas sudėjus. Gal tai meniška prigimtis nuo pat mažens ją skatina nuolat kurti, dirbti, ieškoti naujo, įdomaus.

O kas daro, tas ir padaro. Tad ir šios tautodailininkės kūrinių – įvairiaspalvių, įdomių, skirtingų jau susikaupė daugybė.

Panevėžio Parko bibliotekoje šiuo metu nutūpę V. Čyžienės angelai ir paukščiai. Tautodailininkės darbų parodoje „Ant paukščio sparno angelas sėdi“ eksponuojami ant išpjaustytos plokščios medienos tapyti šie skraidantys pavidalai.

Tokia kūryba tautodailininkė užsiima palyginti neseniai – apie penkiolika metų.

„Tapyti ant medžio sumaniau gana netikėtai – paprašiau vyro, kad pagal mano piešinius išpjaustytų iš faneros paukščių ir angelų figūras. Vyras mielai ėmėsi darbo“, – prisimena tautodailininkė.

Ir abu tokia veikla įtraukė: žmona piešia ant popieriaus dideles ir mažas figūrėles, vyras, jas perkėlęs ant medžio, išpjauna, kur reikia, suklijuoja, o tada menininkė sėdasi tapyti.

Dabar Vidos ir Stasio Čyžų namuose gausybe įdomių darbų – visur įsikūrė spalvingi paukščiai ir angelai. Autorė mielai savo kūrinius rodo ir kitiems, rengia parodas, susitikimus.

„Gaila, kad dėl esančios dabartinės situacijos negalėjome surengti parodos atidarymo, susitikimo su įdomia menininke“, – sako Parko bibliotekos vedėja Laima Vilčinskaitė.

Parodos autorės kūriniai įdomūs ir prasmingi, dažno angelo, kartais ir paukščio figūrą puošia gyvybės medį vaizduojantis piešinys.

Tautodailininkės kūryboje matyti ir daugiau mitologinių ženklų.

Nepamiršta Žemaitija

V. Čyžienei labiausiai jai patinka pats kūrybos procesas. Valandėlės, kai, regis, visai paprastame medžio gabale pradeda ryškėti pirmieji būsimų angelų ar paukščių figūros, išraiškos, mintys.

O be to, kad pasakoja medines sparnuotųjų istorijas, panevėžietė moka dar ir austi, siuvinėti, velti vilną, daryti darbelius iš beržo tošies, piešti atvirukus, tapyti ant šilko ir kt.

Kokio darbo ji besiimtų, vis bando dar ką nors naujo, įdomaus išmokti, pasiekti, sukurti.

Tautodailininkė sako, kad jos širdis ir mintys visada tarp dviejų kraštų – Aukštaitijos ir gimtosios Žemaitijos.

Ir dabar ji dažnai buvoja gimtajame Mažeikių rajono Palnosų kaime.

„Atvažiuodavome čia ir tada, kai mano tėveliai buvo gyvi, ir dabar, kai jų jau nebėra“, – sako V. Čyžienė.

Ji mokėsi Viekšnių vidurinėje mokykloje, vėliau Kauno Stepo Žuko taikomosios dailės technikume meninio audimo, vėliau studijavo Žemaitijos kolegijoje dailės ir technologijų pedagogiką ir Vytauto Didžiojo universitete Socialinių mokslų fakultete.

V. Čyžienės darbų parodoje „Ant paukščio sparno angelas sėdi“ eksponuojami ant išpjaustytos plokščios medienos ištapyti šie skraidantys pavidalai. P. Židonio nuotr.

V. Čyžienės darbų parodoje „Ant paukščio sparno angelas sėdi“ eksponuojami ant išpjaustytos plokščios medienos ištapyti šie skraidantys pavidalai. P. Židonio nuotr.

Tarp žemės ir dangaus

Į Panevėžį daugiau kaip prieš keturiasdešimt metų atvykusi ir čia pagal paskyrimą pradėjusi dirbti suvenyrų įmonėje „Tulpė“ tapo siuvinėjimo dailininke, kūrė raštus siuvinėtiems ir siūtiems gaminiams.

Aukštaitijos sostinėje žemaitė puikiai prigijo – šeimą su aukštaičiu sukūrė, dukrą užaugino.

Tautodailininkė nuo 1998 metų dirbo Panevėžio Margaritos Rimkevičaitės katalikiškoje technologinėje mokykloje dailės ir technologijų mokytoja.

O dabar, kai jau nebesaistoma darbovietės įpareigojimų, menininkė gyvena ir kuria abiejose jai svarbiose vietose – kartais Aukštaitijoje, kartais Žemaitijoje.

v. Čyžienė dabar visą savo laiką skiria tik kūrybai, dalyvauja tautodailininkų rengiamose parodose Lietuvoje ir užsienyje. Jos darbai – ir siuvinėti rankdarbiai, ir piešti angelai – plačiai pasklidę ne tik gimtojoje šalyje, bet ir užsienyje. Panevėžietės kurtų paukščių kolekcijoje yra pačių įvairiausių – vieversių ir varnų, gandrų ir gegučių, pelėdų ir zylių. Kiekvienas savitas, prasmingais raštais išrašytas, kai kurie beržo tošimi, linų puokšte, varpeliais išpuošti.

„Paukščiai ir angelai  savotiški tarpininkai tarp žemės ir dangaus. Abu turi mistikos ir duoda daug laisvės fantazijai.“ – sako parodos autorė.

Galerija

 

Komentarai

  • Nuostabiai atrodo! Norėčiau tokį angelą įsigyti.

  • Originalu, bet tradiciniais liaudies meno motyvais

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų