Juozo Masiulio vaikaitė Karolina Masiulytė-Paliulienė

Knygnešio vaikaitei – aukščiausias Prancūzijos apdovanojimas

Knygnešio vaikaitei – aukščiausias Prancūzijos apdovanojimas

Aktorė, režisierė, vertėja, knygnešio Juozo Masiulio vaikaitė Karolina Masiulytė-Paliulienė šiuo metu gyvena ypač džiugiomis nuotaikomis. Prancūzijos prezidentas Fransua Olandas nusprendė ją apdovanoti Prancūzijos garbės legiono ordinu. Tai aukščiausias Prancūzijos apdovanojimas, teikiamas civiliams už nuopelnus šaliai.

Energijos nestokojanti moteris įvertinta už pasiekimus vaidybos, režisūros, literatūros srityse bei už prancūziškosios kultūros puoselėjimą Lietuvoje.

„Gauti šį apdovanojimą yra didelė garbė. Jaučiuosi labai pakylėta. Net nesvajojau, kad man gali būti įteiktas toks reikšmingas apdovanojimas. Tai labai garbingas ir gražus prancūzų įvertinimas“, – „Sekundei“ tvirtino K. Masiulytė-Paliulienė.

Prancūzijoje gimusi moteris savo gimtine laiko Panevėžį, o Lietuvoje gyvena jau daugiau kaip dvidešimt metų.

„Jaučiuosi tarsi tiltas tarp dviejų kultūrų. Mano šeima visuomet buvo glaudžiai susijusi tiek su Prancūzija, tiek su Lietuva. Aš labai laiminga, kad galėjau būti ir Lietuvos istorijos dalis. Tačiau šį apdovanojimą gavau ne kaip lietuvė, o kaip prancūzė. Su manimi kartu apdovanota nemažai prancūzų knygininkų“, – pabrėžė dvigubą pilietybę turinti kultūros veikėja.

Ponios Karolinos pageidavimu Prancūzijos garbės legiono ordinas jai bus įteiktas Prancūzijos ambasadoje Vilniuje. Pasitarusi su ambasados darbuotojais moteris nusprendė, jog apdovanojimo teikimo ceremonija gali palūkėti iki gražesnio metų laiko.

„Lietuvoje darbuojuosi jau ilgą laiką, todėl šiuo apdovanojimu noriu pasidalyti ir pasidžiaugti su savo bendražygiais čia. Tai mūsų visų bendras darbas“, – kalbėjo K. Masiulytė-Paliulienė.

„Gauti šį apdovanojimą yra didelė garbė. Jaučiuosi labai pakylėta. Net nesvajojau, kad man gali būti įteiktas toks reikšmingas apdovanojimas.“

K. Masiulytė-Paliulienė

Prancūzų kultūros puoselėtoja

Ponios Karolinos sprendimas kartu su vyru Arūnu grįžti į Lietuvą kardinaliai pakeitė gyvenimą. Ji privalėjo Paryžiuje palikti sėkmingą aktorės karjerą ir dėmesį skirti kultūrinei bei visuomeninei veiklai Lietuvoje.

Deja, Lietuvos teatro scenose nebuvo laukiama. Dabar moteris džiaugiasi, jog ne vienerius metus gali vadovauti Vilniaus frankofonų trupei „Komsa“. K. Masiulytė-Paliulienė pati ir režisuoja spektaklius.

„Džiaugiuosi, kad įvertinti ir mano vaidmenys, sukurti gyvenant Prancūzijoje. Tai buvo labai sėkmingas mano gyvenimo laikotarpis“, – kalbėjo kultūros veikėja.

Ponią Karoliną su vyru Arūnu dažnai galima sutikti Masiulio knygyne, kur kviečiami dalyvauti įvairiuose literatūriniuose vakaruose. Ši ypatingą aurą turinti vieta K. Masiulytės Paliulienės tėvui buvo grąžinta Lietuvai atgavus nepriklausomybę.

Moteris kartu su vyru ėmėsi atkurti knygyną Panevėžyje, tai buvo paskata imtis įkurti Prancūzišką knygynėlį Vilniuje.

K. Masiulytė-Paliulienė ne tik prancūzų kultūros ambasadorė Lietuvoje, tačiau aktyviai mūsų šalį pristato ir Prancūzijoje. Moteris itin mėgsta versti lietuvių poeziją. Tačiau vienu sudėtingiausių savo darbų ji vadina literatūros pradininko Kristijono Donelaičio poemos „Metai“ vertimą.

„Šis tekstas man toks įdomus. Mane jaudina tai, kas parašyta prieš 300 metų. Dėl teksto grožio kartais netgi susigraudinu“, – anksčiau „Sekundei“ yra sakiusi kultūros veikėja.

Faktai

* Prancūzijos garbės legiono ordiną 1802 metų liepos 14 dieną įkūrė Napoleonas.

Juo žmonės buvo apdovanojami ne pagal visuomeninę padėtį, o už narsą mūšiuose ar 20 metų trukusią nepriekaištingą tarnybą.

* Šiuo ordinu apdovanota ne viena pasaulio įžymybė, Lietuvoje jis įteiktas prezidentui Valdui Adamkui, Vytautui Landsbergiui, Gediminui Kirkilui, profesoriui Rolandui Pavilioniui bei daugeliui kitų.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų