Priimtas sprendimas, kad iki rugsėjo 30 dienos Panevėžio rajono mažuose ūkiuose, kurie neatitinka biosaugos reikalavimų, turi būti išskerstos kiaulės. Apie ligos židinį informuota Europos Komisija.
Panevėžio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko pavaduotojas Žydrūnas Vaišvila sako, kad sekmadienį ūkininkas, pastebėjęs, kad viena kiaulė nustojo ėsti, pasidarė apatiška, ant kūno atsirado kraujosruvų, išsikvietė privatų veterinarijos gydytoją. Šis apie ligos požymius informavo Panevėžio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistus.
Atlikus tyrimus patvirtinta, kad gyvulys serga afrikiniu kiaulių maru. Dar tą pačią dieną abi kiaulės nugaišintos, tvartas dezinfekuotas, pritaikyti laikini apribojimai. Dabar atliekami papildomi tyrimai dėl afrikinio kiaulių maro.
Visai neseniai netoli šio ūkio buvo rastos trys šernų gaišenos, joms diagnozuotas afrikinis kiaulių maras. Tai buvo pirmasis toks atvejis Velžio seniūnijoje. Kritusių gaišenų anksčiau buvo rasta Raguvos ir Miežiškių seniūnijose. Tad iki tol tikimybė, kad Maženių kaime auginamos kiaulės gali susirgti, buvo kiek mažesnė.
„Ši seniūnija nebuvo įtraukta į trečią zoną kaip Karsakiškis, Miežiškiai, Raguva, bet ji šalia tų vietų, kur rado kritusių šernų“, – Ž. Vaišvila sako, kad ūkis yra gana netoli Raguvos miško.
Dabar aiškinamasi, iš kur galėjo atsirasti užkratas. Pirminiais duomenimis, ūkis atitiko minimalius biosaugos reikalavimus – buvo dezinfekuojamsis kilimėlis, atskiri drabužiai, aptverta.
Panevėžio valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba yra nustačiusi trijų ir dešimties kilometrų priežiūros zonas. Pačiuose Maženiuose viena kiaulė auginama kitame ūkyje. Dešimties kilometrų zonoje 31 laikytojas augina 91 kiaulę. Šiuos ūkius aplankys privatūs veterinarai ir tarnybos darbuotojai, suteiks informacijos ir pan.
Radus ūkyje užsikrėtusią kiaulę, visas Panevėžio rajonas įtrauktas į buferinę zoną ir iki rugsėjo 30 dienos maži ūkiai, neatitinkantys biosaugos reikalavimų, turės išskersti kiaules.
Atnešusieji mėginius ir pasirašiusieji įsipareigojimą metus nelaikyti kiaulių, gaus kompensaciją. Ž. Vaišvila spėja, kad dauguma žmonių lauks iki termino pabaigos. Jo teigimu, tuose ūkiuose, kurie atitiks biosaugos reikalavimus, kiaules bus galima laikyti, o tokių anksčiau nustatytose buferinėse zonose yra. Šių augintojų ūkiai tikrinami dukart per metus, jų savininkai įsipareigoja laikytis saugos reikalavimų ir pan.
Viršininko pavaduotojas priminė, kad vasara – rizikingiausias metų laikas virusui plisti ir užkratui patekti į ūkius. Svarbiausia priežastis – žmogiškasis faktorius. Vasarą žmonės dažniau lankosi miškuose, šeria kiaules nupjauta žole ir pan.
Panevėžio rajone dauguma kiaulių augintojų laiko iki 100 kiaulių, o du augina jų gerokai daugiau. Vienas tokių – Krekenavos seniūnijose esantis bene didžiausias kiaulių kompleksas visoje šalyje. Naujamiesčio seniūnijos ūkininkas taip pat augina daug kiaulių. Pasak Ž. Vaišvilos, tie ūkiai gana toli nuo ligos židinio ir kol kas nepatenka į trečiąją zoną, kuriai taikomi itin griežti apribojimai prekybai.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, praėjusią savaitę afrikinis kiaulių maras patvirtintas 15 šernų (2 sumedžiotiems ir 13 rastų gaišenų).
Kiaulių maro atvejai užfiksuoti Kaišiadorių, Ukmergės, Panevėžio, Anykščių ir Biržų rajonuose.
Nuo 2017 metų pradžios Lietuvoje nustatytos 197 vietos, kuriose virusas patvirtintas 393 šernams (29 sumedžiotiems ir 364 gaišenoms). Panevėžio rajone ūkyje nustatytas ligos židinys yra antras šiemet Lietuvoje ir pirmasis Panevėžio rajone.