P. Židonio nuotr.

Keturkojų ženklinimas skęsta biurokratijoje

Keturkojų ženklinimas skęsta biurokratijoje

Valstybės priimta tvarka iki gegužės suženklinti visus šalies šunis, kates bei šeškus, o nepaženklinus mokėti iki 120 eurų siekiančią baudą už kiekvieną keturkojį augintinį skinasi kelią. Vien per pastaruosius du mėnesius panevėžiečiai paženklino 382 šunis bei kates, Panevėžio rajono gyventojai – 187. Tokio darbo ėmęsi veterinarijos gydytojai guodžiasi jau skęstantys biurokratijoje pildydami dokumentus, o kai kurie jų tiesiai šviesiai rėžia „nečipuosiantys“, mat čia mato daugiau propagandos bei būtinybės.

Gyvūnų registro duomenimis, vakar Panevėžyje bėgiojo, vaikštinėjo ar ramiai sau snaudė 6449 paženklinti šunys bei katės, Panevėžio rajone – 3158. Kiek kurios rūšies naminių gyvūnų suženklinta, registras neskelbia.
Beje, mikroschemomis paženklinti būtina ir naminius šeškus. Tačiau veterinarijos gydytojai sako Panevėžyje bei rajone su šiais gyvūnais nesusiduriantys.

Kad gyvūnų ženklinimas mikroschemomis tikrai paspartėjo, pripažįsta Rožyno veterinarijos klinikos veterinarijos gydytojas Povilas Liekis.

„Kasdien klinikoje priimame maždaug po penkis klientus, atvedančius ženklinti gyvūnus. Eilių dar nėra, tačiau pagyvėjimas tikrai juntamas“, – sako veterinaras.

Jis teigė pastebintis, kad ženklinami ne vien jauni, bet ir vyresni gyvūnai, kuriems ir gyventi likę nebe kažkiek. Gydytojas teigia atkreipęs dėmesį, kad ženklinti gyvūnų atvyksta nemažai ne tik miesto, bet ir rajono žmonių.
„Nepalyginamai daugiau ženklinama šunų nei kačių“, – pastebi P. Liekis.

Jis svarstė, jog ateityje, kai bus tikrinama, kiek suženklinta vienų ar kitų gyvūnų, neženklintų kačių šeimininkai galbūt aiškinsis, kad nepavyksta murklių sugaudyti.

Paskendę biurokratijoje

P. Liekis patikino, kad visi gyvūnai, kuriuos jam teko ženklinti, į mikroschemos įvedimą sureagavo gana ramiai, o ir pati mikroschema jokios įtakos jų sveikatai nedaro.

„Ženklinimas užtrunka vos kelias sekundes, tačiau suženklinę gyvūną nemažai vadinamojo popierinio darbo turime mes, gydytojai. Kompiuteriu tenka pildyti nemažai dokumentų, o ateityje, kai gyvūnus suskubs ženklinti gaunantieji socialines pašalpas, darbo turėsime dar daugiau. Mūsų rūpestis bus atgauti kompensacijas už suženklintus socialinių pašalpų gavėjų gyvūnus“, – aiškino P. Liekis.

Rožyno veterinarijos klinikoje vieno gyvūno ženklinimo paslauga įvertinta 15 eurų. Būtent tokio dydžio kompensacijas už gyvūnų ženklinimą yra numačiusi ir valstybė.

Panevėžietė veterinarijos gydytoja Virginija Keršulienė taip pat patvirtino, kad gyvūnų ženklinimas paspartėjo.

Nuo praėjusių metų gegužės gydytoja teigia suženklinusi iš viso 240 šunų ir kačių, vakar per pirmas darbo valandas jai teko suženklinti keturis tokius augintinius. V. Keršulienė teigia gyvūnus ženklinanti ir pačioje gydykloje, o taip pat vyksta į panevėžiečių namus.

Mato daug propagandos

O štai Krekenavoje privačią gyvūnų gydyklą įkūręs veterinarijos gydytojas Algimantas Lūža teigia mikroschemas esantis įterpęs stumbrams, elniams, muflonams, danieliams, o štai šunų ir kačių ženklinti nenorintis.

„Šįkart susilaikysiu“, – sakė ilgametę veterinarijos gydytojo praktiką turintis A. Lūža.

Jo teigimu, ir būtina, ir privalu šunis bei kates skiepyti nuo pasiutligės, maro, kitų užkrečiamųjų ligų, o štai kaimuose auginamų šunų bei kačių žymėjimas, veterinaro nuomone, gryna propaganda.

„Krekenavoje daug tokių šunų, kurie gyvena sau pririšti prie daržinės, o toliausias jų maršrutas – iki Nevėžio upės. Kam tokius ženklinti? Vien tam, kad pasirodytume ES, besąlygiškai vykdytume pasižadėjimus?“ – svarstė gydytojas.

Žinodamas, kiek daug vadinamojo kompiuterinio popierizmo gydytojui reikia užpildyti „sučipavus“ šunį ar katę, A. Lūža teigė šio darbo nesiimsiantis, o laiką, kurį sugaištų pildydamas dokumentus, skirsiantis gyvūnų gydymui.

Kompensacijos tik remtiniesiems

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Panevėžio departamento vadovas Žydrūnas Vaišvila teigė, jog teisę bausti neženklinto gyvūno šeimininką turės seniūnijų, savivaldybių, policijos bei jo vadovaujamos tarnybos darbuotojai.

„Bausti neženklintų gyvūnų savininkų neskubėsime. Stengsimės ugdyti jų sąmoningumą, tai ir dabar darome dalydami lankstinukus, aiškindami ženklinimo svarbą“, – sakė Ž. Vaišvila.

Departamento vadovas pridūrė, kad ne vien baudos numatytos už nepaženklintą gyvūną, bet taip pat sukurta kompensacijos už jų ženklinimą sistema.

Kam suteikta teisė gauti kompensaciją už paženklintą gyvūną, teiravomės Žemės ūkio ministerijos patarėjo Sauliaus Kunickio. Jo teigimu, 15 eurų kompensacija už paženklintą gyvūną numatyta išskirtinai tiems asmenims, kurie gauna socialines pašalpas. Tad vienas socialinės pašalpos gavėjas gali ženklinti vieną, du ar daugiausia tris keturkojus augintinius.

Pasak S. Kunickio, visi socialinių pašalpų gavėjai, gyvūnus paženklinę nuo praėjusių metų gegužės 1-osios iki praėjusių metų gruodžio 29-osios, pateikę reikiamus dokumentus, turi teisę kreiptis į Nacionalinę mokėjimo agentūrą ir už kiekvieną tokį gyvūną gauti 15-os eurų kompensaciją.

Tie socialiai remtinieji, kurie gyvūnus ženklina nuo 2021-ųjų gruodžio 29-osios ir ženklins iki šių metų gegužės 1-osios, šią paslaugą turi teisę gauti nemokamai, prieš tai veterinarijos gydytojui pristatę pažymą apie gaunamą socialinę pašalpą. Už paženklintus šių žmonių augintinius kompensacijas iš valstybės gaus patys gydytojai.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų