Keramikė siekia atkreipti dėmesį į globalios urbanizacijos atspindžius Lietuvoje. M. Garucko nuotr.

Keraminiuose miestuose – statiški širdies namai

Keraminiuose miestuose – statiški širdies namai

 

Rūta Šipalytė – viena ryškiausių Lietuvos keramikos menininkių, kurios darbai eksponuojami įvairiose šalyse. Panevėžio miesto dailės galerijos Keramikos paviljone pristatydama personalinę parodą „Miestai. Keliaujantys namai“, vilnietė kūrėja kviečia akies krašteliu žvilgtelėti į jos vidinius širdies namus keliaujant po platųjį pasaulį.

„Ši paroda – tai pamąstymas apie globalios urbanizacijos atspindžius Lietuvoje: laiko ir erdvės santykio kaitą, sutrumpėjusius atstumus, gyvenamosios vietos neapibrėžtumą. „Keliaujantys namai“ – tai vidiniai namai, kuriuos turiu širdyje kaskart keliaudama po svečias šalis, meno centrus, klaidžiodama oro uostuose ar lėkdama plačiais greitkeliais“, – pabrėžė autorė.

Anot keramikės, nepaisant kintančių geografinių ir kultūrinių aplinkybių, jai svarbiausia nenutolti nuo „namų širdyje“ – ne tik išlaikyti kultūrinį identitetą, bet ir praturtinti jį naujomis patirtimis neprarandant autentiškumo.

Miestų tema pirmą kartą labai aiškiai susiformavo lankantis Kinijoje, Rytų Europos keramikos muziejuje“, – prisimena autorė.

Viešėdama ten, R. Šipalytė pritaikė ryškų chrizantemos simbolizmą kurdama vietinei rinkai, tačiau tuo pat metu intuityviai pradėjusi ieškoti atitikmens lietuvių kultūrai. Suvokimas atėjęs nesunkiai – moters kūryboje netrukus atsirado rūta.

Kūryboje atsispindintis rūtos simbolis bei autorės vardas – ne tik gražus sutapimas. Jį kūrėja sieja su saugumo sąvoka, paslėpta namų gaida.

Didelėje šalyje ir jos kultūroje galima greitai sutrikti nuo informacijos. Tad kyla klausimas: „Kas aš esu?“ Turiu grįžti į savo „rūtą“ – į Lietuvą, kuri yra manyje, kurioje aš esu užaugusi“, – per parodos atidarymą pabrėžė R. Šipalytė.

Galerija

Architektūra keramikoje

Augusi architektų šeimoje, R. Šipalytė ir pati norėjusi pratęsti savo gimdytojų kelią. Visgi pastūmėta mamos, atrado keramikos grožį.

Ilgus metus puoselėta svajonė braižyti ir kurti architektūrinius modelius rado kitą prieigą, kitą išraiškos būdą.

Keramikė puikiai prisimena, jog jos tėčio gamintuose maketuose medžius atstodavę teniso kamuoliukai. Tik vėliau keramikei atėjęs suvokimas, jog ir jos darbuose apvalių rutulių įvaizdis medžiuose greičiausiai bus atėjęs iš jau matytų architektūrinių pavyzdžių.

Vėliau geometrinėse formose išryškėjo ir rūtos simbolis. Tokiu būdu R. Šipalytė sako ir bandanti vesti žiūrovą link liaudies kultūros, link to, kas brangu pačiai. Pavyzdžiui, jos kūriniuose atsispindi senasis kiemas, gimtasis Karoliniškių rajonas.

Jis buvo toks nuobodus. Vakarais mėgdavau žiūrėti į priešais esantį namą ir šviečiančius kvadratėlius. Tai buvo tam tikras žaidimas, dėlionė, kuri vėliau persikėlė ir į darbus“, – sako autorė.

Pasak menininkės, namas, avilys, buveinė visuomet asocijuojasi su gyvybingumu, jaukumu, saugumu. Tokiame kontekste „namai“ įsikūnija į asmenį, tampa tarsi gyvi ir keliauja visur ir visada, jie keliauja kitoje žmogaus dimensijoje, kitoje realybėje – žmogaus širdyje.

„Šios kelionės dovanoja begalę išgyvenimų, asociacijų, kurias perteikiu kompozicijose „Keliaujantys namai“, „Visada su manimi“, „Ten ir čia“, „Ateinu“, „Viduje“, „Žydintys“, „Ilgai laukus dar palauk“ ir kitose“, – sako Rūta.

Darbai garsūs visame pasaulyje

Keramikos katedroje Vilniaus dailės akademijoje įgijusi menų magistro laipsnį, 45-erių metų keramikė jau du dešimtmečius yra Lietuvos dailininkų sąjungos narė.

Daugiau nei dvidešimt metų R. Šipalytė yra ir aktyvi dalyvė parodų bei simpoziumų Lietuvoje, Airijoje, Belgijoje, Čekijoje, Danijoje, Estijoje, Italijoje, Kroatijoje, Norvegijoje, Prancūzijoje, Rumunijoje, Suomijoje, Vokietijoje, JAV, Kanadoje, Kinijoje, Pietų Korėjoje ir Taivane. Taip pat yra surengusi dešimt personalinių parodų.

Prieš dešimtmetį R. Šipalytė yra pelniusi finalininko prizą konkursinėje keramikos parodoje „Taivano keramikos bienalė 2008“. Atrinkta atstovauti Lietuvos keramikams, ji sukūrė darbus Rytų Europos keramikos muziejui FuLe tarptautiniame keramikos meno muziejų centre Fupinge (Kinija). Keramikės indėlis įvertintas garbės pažymėjimu Ičeone (Pietų Korėja) vykusios tarptautinės keramikos bienalės tarptautinio konkurso parodos metu, 2018-aisiais pelnė bronzos apdovanojimą tarptautinėje kategorijoje 2-oje Latvijos tarptautinėje keramikos bienalėje Marko Rotko meno centre Daugpilyje (Latvija). Tais pačiais metais jos darbai atrinkti į tarptautinę keramikos parodą „European Ceramics Context 2018, Curated“ Bornholmo meno muziejuje Danijoje.

Moteris nuolat dalyvauja tarptautiniuose keramikos meno simpoziumuose, festivaliuose, bienalėse. Ji yra sukūrusi nemažai kūrinių viešiems ir privatiems interjerams. Menininkės darbų yra Lietuvos, Latvijos, Estijos, Kroatijos, Norvegijos, Kinijos, Pietų Korėjos ir Taivano muziejų bei meno galerijų kolekciniuose rinkiniuose, privačiose kolekcijose Norvegijoje, Prancūzijoje, Šveicarijoje, JAV, Taivane.

Panevėžio dailės galerijoje eksponuojama paroda „Miestai. Keliaujantys namai“ veiks iki vasario 16 dienos.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų