Prie išvažiavimo iš Panevėžio persekiotas, o vėliau sukėlus avariją sužalotas šiaulietis stebisi, kodėl policija nusprendė sustabdyti tyrimą. Nukentėjusiajam keista, kodėl policija giriasi, kad sugebėjo sučiupti uždengtais valstybiniais numeriais didžiuliu greičiu lėkusius ir savo lytinius organus demonstravusius kelių erelius, bet nesugeba nustatyti jį sužalojusių įtariamųjų, nors netoli tos vietos sankryžą stebi mieste įrengtos vaizdo kameros.
Kaip pasakojo Šiauliuose gyvenantis Marius Bilius, iki Panevėžyje jam nutikusio lemtingo įvykio daugiausia dirbdavo komandiruotėse. Gruodžio pradžioje jis pro Panevėžį važiavo į Šiaulius. Ties išvažiavimu iš miesto, Klaipėdos gatvėje prie pat paskutinio šviesoforo įvyko incidentas, turėjęs rimtų pasekmių. Marius pasakoja važiuodamas antra eismo juosta pastebėjęs, kad gali sukti tik į kairę. Pro galinio vaizdo veidrodėlį M. Bilius matė, kad iš paskos važiuoja kita mašina, tačiau, jo akimis, atstumas persirikiuoti buvo pakankamas. Toks manevras iš paskos važiavusios mašinos vairuotojui itin nepatiko.
„Buvo vėlus metas, kitų automobilių aplinkui nebuvo. Esu nevietinis, bet tikrai įvertinau, ar spėsiu persirikiuoti. Jeigu būčiau matęs, kad nespėsiu, būčiau palaukęs“, – tvirtino M. Bilius.
Po šio manevro iš paskos važiavusi mašina jį aplenkė ir staigiai stabdė. Šiaulietis, nenorėdamas veltis į ginčus su agresyviai nusiteikusiais asmenimis, juos aplenkė ir nuvažiavo. Tačiau šie vėl jį aplenkė ir staigiai stabdė. Galiausiai netoli rekonstruojamo aplinkkelio užpuolikai kliudė M. Biliaus automobilį.
„Nebūčiau stojęs, nes su kvailais žmonėmis geriau neprasidėti, bet kai sukėlė eismo įvykį, man nieko nebeliko, kaip tik sustoti. Nespėjau net išlipti – iš mašinos staiga iššoko du asmenys ir vienu metu trenkė į langus. Pažirus stiklo šukėms, jie šoko į savo mašiną ir nurūko“, – pasakojo Marius.
Žaibiškai užpultas šiaulietis net nespėjo suvokti, kas vyksta. Apie tai, kad galėtų užfiksuoti chuliganų automobilio numerius, tada jam nė mintis nešovė. Dūžtančio stiklo šukės Mariui stipriai sužalojo akį. Jaunas vyras išsikvietė greitąją ir skubiai buvo išvežtas į Respublikinės Panevėžio ligoninės Priėmimo skyrių. Panevėžio medikai nesiryžo operuoti – šiaulietis skubiai pervežtas į Kauno klinikas, kur paryčiais atlikta sudėtinga, net keturias valandas trukusi operacija.
„Stiklas kiaurai perrėžė akį. Kaune pasakė, kad stengsis padaryti viską, kad nereikėtų akies amputuoti. Jiems pavyko išgelbėti akį, nors regėjimas ir buvo sugadintas. Dėl suprastėjusios regos netekau darbo“, – pasakojo M. Bilius.
Dabar jis kasdien turi lašintis vaistus, kad akyse nesusidarytų drumzlių. Nors pablogėjusį regėjimą pavyko kompensuoti akiniais, tačiau akys jau niekada nebus tokios, kokios buvo prieš šį įvykį. Dabar didžiausias Mariaus ir medikų rūpestis – kad nepradėtų dar labiau blogėti.
Visoje šioje istorijoje M. Biliui labiausiai keista, kad policijos pareigūnams taip ir nepavyko nustatyti jį smarkiai sužalojusių užpuolikų. Neseniai internete Lietuvos policija pasigyrė, kaip sugebėjo nustatyti pažeidėjus, kurie užsidangstę valstybinius automobilio numerius lėkė didžiuliu greičiu ir dar demonstravo lytinius organus.
O Panevėžyje, Klaipėdos gatvėje, kur įvyko incidentas, niekas valstybinių numerių nedangstė, bet net ir per vaizdo kameras taip ir nepavyko nustatyti įtariamųjų automobilio.
„Tą vėlų vakarą gatve, kurioje pilna vaizdo kamerų, važiavo tik dvi mašinos. Tad peržiūrėjus vaizdo įrašus nebūtų sudėtinga nustatyti kaltininką. Išties mane stebina policijos darbas. Per visą tyrimą manęs nebuvo nė karto išsikvietę – pats nuvažiavau. Kai gulėjau ligoninėje, taip pat niekas neapklausė. Per visą šį laiką skambinau gal keturis kartus pasiteirauti. Tyrėja buvo labai nepatenkinta, neva jie labai dirba ir kai tik bus kokios informacijos, patys praneš. Tik paprašė atsiųsti dokumentus apie patirtus sužalojimus“, – pasakojo Marius.
O po kurio laiko jis sulaukė žinios, kad byla sustabdyta.
„Paklausus, ką jie išsiaiškino, man buvo liepta rašyti prašymą prokuratūrai, tuomet ir parodys savo nuveiktą darbą“, – Panevėžio policijos darbu stebisi M. Bilius.
Šiaulietis savo istoriją paviešino ir socialiniame tinkle. Pasak Mariaus, atsiliepė žmonės, tą vakarą prekybos centro „Babilonas“ aikštelėje pastebėję į kažkokį incidentą įsivėlusios tos pačios mašinos vairuotoją ir keleivius. Policija šio įvykio taip pat neužfiksavo. M. Biliaus teigimu, įtariamųjų mašina buvo išskirtinė, todėl neturėtų būti sudėtinga atrasti savininkus.
„Nesu „Volvo“ automobilių gerbėjas, negaliu pasakyti, kokia buvo markė, bet tokia išskirtinė smėlio spalva – tikrai vienetinė. Tokios spalvos „Volvo“ automobilį sutikti labai reta“, – sako Marius.
Jis spėja, kad šia mašina kompanija tikriausiai važinėjo po miestą specialiai ieškodama, prie ko prisikabinti.
„Labai pikta, kad pareigūnai darbo imasi tik tuomet, kai juos pačius paliečia. Kažkas parodė savo organus, policijos pareigūnai pasijuto įžeisti ir jau garbės reikalas buvo rasti pažeidėjus. O kodėl mano atveju neįmanoma rasti įtariamųjų?“ – retoriškai klausė M. Bilius.
Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) komunikacijos specialistas Tadas Martinaitis teigė ikiteisminio tyrimo medžiagos komentuoti negalintis, bet, anot jo, per tokį trumpą laiką bylos niekas nenutraukia, ypač jeigu yra tam tikrų sužalojimų.
Jo tvirtinimu, vaizdo kameros išties gelbsti policijos pareigūnams tiriant bylas, tačiau Panevėžyje sumontuotų kamerų kokybė nėra labai gera.
„Kameros nėra tokios protingos, kad gebėtų nuskaityti valstybinius automobilio numerius ir perduoti juos į sistemą. Matomumas priklauso nuo oro sąlygų. Jeigu tamsu, lietus ar filmuota kažkaip kampu, valstybinių numerių ir nesimatys. Jeigu šviesus paros metas ar automobilis atvažiuoja tiesiai, numerius galima įžvelgti“, – aiškino T. Martinaitis.
Anot jo, tam, kad būtų galima nustatyti pažeidėją, ne visada būtina pamatyti valstybinius automobilio numerius. Kartais jį gali išduoti ant automobilio esanti reklama ar kažkokie išskirtiniai užrašai. Arba jeigu šalia pravažiuoja kita mašina, kurią galima nesunkiai identifikuoti, galima paprašyti ir jos savininko vaizdo registratoriaus informacijos.
„Panevėžio savivaldybė planuoja atnaujinti vaizdo kamerų tinklą – jų bus ne tik daugiau, bet ir modernesnių. Kuo daugiau modernių vaizdo kamerų mieste, tuo bus saugiau visiems, o ir pareigūnams gerokai palengvins darbą“, – teigė T. Martinaitis.
Vaizdo kameros veikia 12-oje Panevėžio vietų. Daugiausia jų prie judriausių sankryžų: Beržų ir J. Basanavičiaus, Vilniaus ir Ramygalos, Ukmergės ir J. Basanavičiaus, Nemuno ir Parko, Smėlynės ir S. Kerbedžio, Klaipėdos ir Dariaus ir Girėno bei masinių susibūrimų vietų. Šiuo metu vyksta vaizdo stebėjimo sistemos duomenų perdavimo Panevėžio mieste paslaugos viešasis pirkimas. Panevėžio savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjo Daliaus Vadlugos teigimu, iš viso planuojama įsigyti 92 modernias vaizdo kameras ir įrengti 65-iose miesto vietose. Kai kuriose bus statoma po kelias akis, pavyzdžiui, automobilių valstybinių numerių atpažinimo kameros bus statomos ant išvažiavimo iš miesto kelių, kad fiksuotų į vieną ir į kitą pusę važiuojančius automobilius, arba „žiedinių“ kamerų pastebėtus incidentus su papildoma valdoma kamera būtų galima priartinti sudominusį vaizdą ir jį sekti.
„Naujosios kameros bus pranašesnės ne tik vaizdo kokybe, bet ir „intelektu“. Tobulėjančios technologijos leis pateikti ypač aukštos raiškos vaizdą. Atsiras ir kitų naujovių – automobilių numerių fiksavimo kameromis bus automatizuotai įrašoma, o operatoriui uždavus reikiamą numerį, parodomas to automobilio pravažiavimo pro visas numerių fiksavimo kamerų vietas laikas ir kita reikalinga informacija. Tai labai palengvins policijos darbą susekant nusikaltimą padariusio asmens automobilio judėjimo kryptį“, – pasakojo D. Vadluga.
Naujosios kameros numatomos atnaujintose miesto erdvėse, ant išvažiavimų iš miesto bei arčiau sankryžų (papildomos kameros Laisvės a. prieigose, Kultūros parke, Marijonų g. parke, Senvagėje ir jos prieigose, Skaistakalnio parke).
„Sistema turėtų būti visiškai sumontuota per 6 mėnesius nuo sutarties pasirašymo dienos. Išimtys numatytos tose vietose, kuriose šiuo metu vyksta rekonstrukcijos darbai, pavyzdžiui, Senvagėje ar Skaistakalnio parke. Ten kameros pradės veikti baigus šių viešųjų erdvių atnaujinimo projektus“, – sakė D. Vadluga.
Komentarai
Panevėžio nuskriaustus – budulius nemanau, kad sunku būtų rasti…
Kas mėnesį už kamerų priežiūros paslaugą moka po 10000€, o vaizdo įžiūrėti negali. Pinigų plovimas akivaizdus.